Krótko

Zyta Rudzka „Krótka wymiana ognia” – zapowiedź

Mocna, okrutna, pełna czarnego humoru i genialna w swojej bezkompromisowości. „Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej – literacki powrót jednej z najciekawszych polskich pisarek – już od 14 marca w księgarniach.

„Pewnego dnia podszedł do mnie mężczyzna z papierosem: ma pani ogień? Odpowiedź zajęła mi kilka lat, ale pytanie było jak iskra. Moja wyobraźnia zajęła się i stanęła w płomieniach”.

Opowieść zaczyna się na pozór zwyczajnie. Któregoś dnia Romę Dąbrowską, starą poetkę, zaczepia na przystanku młody mężczyzna. Krótkie spotkanie staje się dla niej bolesnym odkryciem – uświadamia sobie, że jej życie erotyczne dobiegło już końca. Odtąd Roma rozpoczyna swój życiowy bilans miłosny: wydobywa z pamięci krótkie chwile namiętności i miłosne wspomnienia. Powoli odkrywa siebie w różnych rolach: córki, żony, pisarki i matki. Wspominając dawne miłostki, zastanawia się, co stało się z jej genialną córką, która pewnego dnia ją opuściła. Odnalezienie jej stanie się dla Romy równie istotne, jak odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest ona sama – i kim są dla niej ludzie spotkani niegdyś na życiowej drodze.

„Krótka wymiana ognia” to przepełniona ironią oraz błyskotliwym humorem opowieść o kobiecie, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. Dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki powracają w groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatrując swoje klęski, pozostaje wierna dewizie – „Kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło”.

Zyta Rudzka – pisarka, poetka i dramatopisarka. Jej debiutancka powieść „Białe klisze” uhonorowana została nagrodą im. Stanisława Piętaka. Inne powieści autorki to m.in. „Mykwa” (1999), „Dziewczyny Bonda” (2004) i „Ślicznotka doktora Josefa” (2006). Sztuka „Cukier Stanik” według jej scenariusza zdobyła prestiżową Gold Remi na Worldfest Independent Festival w Houston. Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat „Zimny Bufet”. Twórczość Zyty Rudzkiej przetłumaczona została na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, włoski, czeski i francuski.  

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa