Wino i destylaty

Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon

Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon
Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon
Napisał Blurppp
Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon

Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon

Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon to kolejny z dowodów na to, że dziś oczy winomaniaków powinny być skierowane na Bałkany. Po latach zapaści tamto winiarstwo wbija się do pierwszej ligi, a niektóre etykiety do ekstraklasy. Zmiany na lepsze następują właściwie w każdym z krajów byłej Jugosławii. Jestem przekonany, że niebawem plavac mali, krstac czy prokupac przestaną brzmieć egzotycznie. Bałkańska filozofia winiarska oparta jest bowiem o dwa filary, z jednej strony są to szczepy międzynarodowe z drugiej lokalne. Część producentów nasadza je w podobnych proporcjach, inni skupiają się właśnie na szczepach autochtonicznych a część stawia wszystko na jedna międzynarodową kartę.

Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon to efekt właśnie takiego podejścia. Jej producent Zivkovic Winery, to założona w 2006 serbska winnica, od początku wpatrzona w „Zachód”. Zdecydowano się tam postawić na pięć szczepów: cabernet sauvignon, merlot, syrah, sauvignon blanc, chardonnay. Sadzonki zamówiono we Francji. Podobnie jak całe ultranowoczesne wyposażenie winnicy oraz sprzęt do uprawy winogradów. Dziś na 41,7 hektarach uprawia się tam ponad 165 tysięcy krzewów. Decyzja o całkowitej rezygnacji ze szczepów lokalnych budzić może pewne wątpliwości. Czy z międzyanrodowych szczepów da się zrobić, lekko dzikie, drapieżne bałkańskie wino?

Odpowiedź na to pytanie przynosi właśnie Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon i jest ona twierdząca. Oto jak smakuje wino zrodzone z typowo francuskich odmian wyrosłych u podnóża Fruskiej Góry.

W kolorze ciemne, rubinowe. Nos bardzo złożony, z jednej strony taki cabernetowy z porzeczkami i czerwonymi ale jest to uzupełnione nuta ziół, świeżo parzonej mokki i mokrego tytoniu. Usta skoncentrowane, wyraziste, początkowo kwasowe, potem na pierwszy plan wychodzi wiśnia, wyraźna, soczysta. Kiedy myślimy, że to już koniec niespodziewanie atakuje nas silna, chropowata tanina zanurzona w dymie. Jak by komuś było mało wrażeń to pojawiają się jeszcze nuty korzenne, choć mniej intensywne. Finisz jest długi i właśnie taninowo, korzenny.

To wino jest bardzo niejednoznaczne, bardzo dużo się w nim dzieje, każda sekunda przynosi nowe doznanie, wino jest nieobliczalne, dziwne i właśnie w bałkański sposób dzikie, przede wszystkim jest jednak po prostu smaczne. Absolutnie warte poznania, przy cenie 49,90 zł może nie jest hitem, ale zasługuje na uwagę. Jeżeli na waszym stole w jeden ze świątecznych dni zagości pieczeń wołowa to śmiało możecie podać ją w towarzystwie butelki Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignon. Oceniam ja na bardzo dobre + ze względu na wewnętrzną dzikość i bardzo polecam.

Nazwa: Zivkovic Winery Orden Cabernet Sauvignonblurppp poleca

Rocznik: 2010

Producent: Zivkovic Winery

Kraj: Serbia

Region: Srem/ Fruška Gora

Apelacja: Brak

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: stołowe

Szczepy: 100% cabernet sauvignon

Temp. Podawania: silnie schłodzone pokojowa około 18 stopni

Podawać do: pieczyste, dojrzałe sery

Do kupienia w: sklep internetowy Wina Bałkańskie

Cena: 49,90 zł

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: Skoncentrowane dzikie owocowe i bardzo zaskakujące.

Wino otrzymałem od importera

Moja lokalizacja
Znajdź drogę

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl