Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Zion Winery Cabernet Sauvignion 2013 i koszer macher

Napisał Blurppp

Ostatni dzień marca roku 2016 według kalendarza gregoriańskiego to 21 dnia miesiąca adar roku 5776 licząc od początku świata czyli według kalendarza ortodoksyjnych Żydów. A ten dzień to rocznica narodzin dla nieba rabbiego Elimelecha (jego jarcai), jednego z twórców doktryny chasydzkiej. Jak co roku na obchody tego święta zjechały tysiące chasydów z całego świata a ja przez trzy dni towarzyszyłem grupie ortodoksyjnych wyznawców z Brooklynu. Na pożegnanie dostałem butelkę koszernego Zion Winery Cabernet Sauvignion 2013.

Przy okazji z pierwszych ust dowiedziałem się też co to oznacza, że wino jest koszerne, jakie wymogi musi spełniać by otrzymać certyfikat czystości (bo koszerne znaczy właśnie czyste) i że są dwa różne rodzaje koszerności wina.

Wina koszerne

Aby wino było koszerne musi zostać stworzone przez religijnego, obrzezanego, przestrzegającego reguł czystości i dochowującego szabatu Żyda. Na żadnym etapie pracy nie może towarzyszyć mu kobieta. Grona, podobnie jak wszystkie koszerne owoce, musza być zdrowe, nie dotknięte żadną chorobą ( wyjątkiem jest szlachetna pleśń- stąd koszerne tokaje) i pochodzić z krzewów starszych niż pięcioletnie. Z żydowskim mistycyzmie w piątym roku pomiędzy Bogiem a drzewem czy krzewem dochodzi do przymierza i dopiero wówczas owoce zaczynają być czyste czyli koszerne. Wróćmy jednak do produkcji wina, tu zasada jest bardzo prosta, do wina nie wolno niczego dodać, a jeżeli już trzeba to dodatek musi to być koszerny. Dlatego do klarowania wina można użyć tylko białek jaj kurzych i bentonitu. Inne często używane środki jak choćby żelatyna czy preparaty z rybich pęcherzy są całkowicie zakazane. Co w taki razie ze związkami siarki, bez których trudno sobie współczesne winiarstwo wyobrazić? Początkowo uznawano, że dodanie SO2 pozbawia wino czystości i przez całe lata wina koszerne były równocześnie winami organicznymi, to też większość win koszernych należało spożyć w ciągu roku od zabutelkowania,  resztę stanowiły wina słodkie – kidusz. Zresztą przez całe wieki obowiązywał zapis głoszący, że wino ma być czerwone, słodkie. Zapis ten nie wynikał z żadnego mistycyzmu a jedynie był efektem zdrowego rozsądku, wina słodkie są po prostu stabilniejsze. Dziś siarkowaniu stało się koszerne, a powodem koszerności jest fakt, że SO2 jest naturalnym produktem fermentacji, a winiarz jedynie zwiększa jego poziom, większość win koszernych to wina wytrawne. Natomiast to co się nie zmieniło, to przewaga win niebeczkowanych, młodych, przeznaczonych do szybkiej konsumpcji.

Zion-Winiary-Cabernet-Sauvignion-2013

Wina kosher mevushal

Ale oprócz win oznaczonych jako koszerne (kosher) są jeszcze wina kosher mevushal. Żeby zrozumieć ich ideę należy zastanowić się dlaczego koszerne wino nie może być robione przez goja. A no bo istnieje ryzyko, że goj czyli poganin może wina użyć do bałwochwalczych praktyk, może nim chwalić cielca. Może zresztą zrobić to nie tylko winiarz, może również barman, czy kelner, dlatego ortodoksyjny Żyd nigdy nie napije się wina podanego mu przez goja. Jak w takim razie zachować się np. na przyjęciu weselnym, kiedy kelnerka poda kieliszek wina. Należy oczywiście odmówić albo… poprosić o wino kosher mevushal czyli wino gotowane albo pasteryzowane. Jako że, zdaniem rabinów, cielcowi pokłony można oddawać tylko świeżym winem postanowiono wino podgrzać do temperatury jaka nie spodoba się cielcowi. W ten sposób powstały wina kosher mevushal czyli takie co im kontakt z gojem im nie straszny i wciąż pozostaną czyste czyli koszerne. Co ważne, wino przed podgrzewaniem nie musi być koszerne, samo jego zagotowanie sprawi, że takim się stanie. Tak po prawdzie to nie zagotowanie, a doprowadzenie do temperatury 85 stopni Celsjusza i utrzymanie tej temperaturę prze około 30 minut czyli tak naprawdę pasteryzacja. I kiedy znowu głębiej spojrzymy w cały mechanizm, to okaże się, że aspekt mistyczny i całe gadanie o cielcu jest jedynie przykrywką. Za winami kosher mevushal stoją jak najbardziej praktyczne elementy. Wino pasteryzowane jest stabilne, można je łatwo przewozić itd. Dla narodu będącego całe życie „na walizkach” miało to decydujące znaczenie.

Zion Winery Cabernet Sauvignion 2013

Zion Winery Cabernet Sauvignion 2013

Po tych wstępach spójrzmy na naszego Zion Winery Cabernet Sauvignion 2013. To wino koszerne, z jednej z najstarszych izraelskich winnic ery nowożytnej. Założył ją w roku 1848 Rabbi Mordechai Avraham Shor i produkowała wina dla rosnącej populacji żydów aszkenazyjskich który w tym czasie podążali do Palestyny. Ruchy syjonistyczne, pod intelektualnym przewodnictwem Theodor Herzl rosły w siłę. Populacja Żydów na terenie Palestyny między rokiem 1800 a 1880 wzrosła czterokrotnie, pojawiła się popyt na wina koszerne, pojawiła się szansa, rabin z synem ja wykorzystali i tak nie przerwania od ponad półtora wieku w Zion Winiary powstają wina koszerne. Jednym z nich jest Zion Winiary Cabernet Sauvignion 2013 – bezbeczkowe, bezpretensjonalne, proste wino o wyrazistej barwie, nosie zdominowanym przez czarną porzeczkę i aronie. W ustach lekkie, zdecydowanie kwasowe, bardzo rześkie, o wyraźnym, soczystym i bardzo świeżym czarnym owocu. W posmaku miękkie, średnio długie.  Bardzo odświeżające, co może być sukcesem tego wina, zwłaszcza gdy pije się je w rozgrzanym jak patelnia Izraelu. Wino nie dość że dostosowane do wymagań religijnych to jeszcze świetnie wpasowujące się w tamtejszy klimat i w pasująca do tamtejszej kuchni, opartej o jagnięcinę i koźlinę. Mnie też smakowało, oceniam na 4,0 czyli dobre.

Wino Zion Winery Cabernet Sauvignion dostałem w prezencie.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl