Krótko

Zapowiedzi wydawnicze Foksal na pierwszy kwartał 2019

Intrygująca proza polskich autorek, głośne, nagradzane powieści zagraniczne i świetne thrillery. A ponadto interesująca literatura faktu, powieści obyczajowe, poradniki, fantastyka i książki dla młodszych czytelników. Grupa Wydawnicza Foksal przedstawia tytuły na pierwszy kwartał 2019 roku.

Proza polska – Klicka, Hałas, Rudniańska oraz Bator

Pierwszy kwartał 2019 roku w kategorii proza polska upłynie w Wydawnictwie W.A.B. pod znakiem kobiet. W ostatnich dniach stycznia ukaże się powieść Barbary Klickiej „Zdrój”. Bohaterka powieści trafia na poważną rehabilitację do sanatorium i zaczyna spoglądać na codzienność ze szczególnej perspektywy.

Nie mniej interesująco zapowiadają się „Sny o Hiroszimie” Joanny Rudniańskiej, opowieść o wziętej psychoanalityczce, której życie upływa na szarpaninie. Z jednej strony – żonaty kochanek. Z drugiej – matka, sławna artystka. Niegdyś słynna w całej Warszawie skandalistka, dziś zwykła dziwaczka. Rudniańska po mistrzowsku żongluje formą, tworząc oryginalną, wielowymiarową powieść o stracie i o pustce równie wielkiej, jak po wybuchu bomby atomowej.

Jeszcze w lutym ukaże się „Potop” Salci Hałas, która za debiutancką powieść „Pieczeń dla Amfy” zdobyła w 2017 r. Nagrodę Literacką Gdynia i nominację do Nagrody Literackiej im. Gombrowicza. Nowa książka to brawurowy poemat prozą o końcu świata. W marcu po raz kolejny trafi do księgarń głośna, wyróżniona Nagrodą Nike powieść Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” – tym razem z okazji premiery filmu w reżyserii Borysa Lankosza, z Magdaleną Cielecką w roli głównej.

Proza zagraniczna – St Aubyn, Barry, Rachel Kushner

Na pierwsze miesiące roku Wydawnictwo W.A.B. przygotowało trzy powieści autorów z anglosaskiej ekstraklasy pisarskiej – to absolutny must have każdego miłośnika i miłośniczki literatury pięknej.

W styczniu ukaże się nowa powieść Edwarda St Aubyna, autora głośnego cyklu „Patrick Melrose”. Jego „Dunbar” nawiązuje do „Króla Leara” Shakespeare’a. To opowieść o potentacie medialnym Henrym Dunbarze, który pada ofiarą swoich dwóch wyrachowanych córek, i – aby ratować majątek – musi szukać pomocy u najmłodszej, wydziedziczonej przez siebie córki. St Aubyn zasłynął jako wyśmienity i bezwzględny portrecista współczesnych klas wyższych, w nowej powieści również brawurowo podejmuje temat chciwości, walki o wpływy i skomplikowanych relacji rodzinnych.

W lutym czeka nas polska premiera głośnej powieści Sebastiana Barry’ego należącego do ścisłej czołówki pisarzy irlandzkich, dwukrotnego finalisty Nagrody Bookera i dwukrotnego laureata prestiżowej Costa Award, w tym za najnowszą powieść „Dni bez końca”. To przejmująca historia chłopaka, który w połowie XIX wieku ucieka przed głodem z Irlandii do Ameryki, trafiając w sam środek wojny – najpierw z Indianami, potem Północy z Południem. Kiedy zakochuje się w jednym z towarzyszy broni, obaj za wszelką cenę decydują się uciec od okropieństw wojny. Niebanalna historia, świeże spojrzenie na mroczne lata w dziejach Ameryki, tragiczne i brutalne wydarzenia opisane zaskakująco pięknym językiem – wszystko to sprawia, że powieść „Dni bez końca” uznano za wydarzenie.

W marcu będziemy mieli okazję przeczytać powieść Rachel Kushner, nowej gwiazdy literatury amerykańskiej. Jej „Mars Room” to niebanalny obraz życia na marginesie społeczeństwa – bohaterka książki przebywa w więzieniu dla kobiet. Z oczywistych względów recenzenci przywołują serial „Orange Is the New Black”, ale powieść Kushner, która trafiła do finału Nagrody Bookera, to coś znacznie więcej.

Kryminał, sensacja, thriller – Szamałek, Szczygielski, Corrie Jackson…

W tej kategorii rok rozpocznie się w W.A.B. bardzo mocnym akcentem. Jakub Szamałek to bez wątpienia jeden z najbardziej obiecujących pisarzy młodego pokolenia, a jego przeszywający thriller „Cokolwiek wybierzesz” to pierwsza część planowanej trylogii „Ukryta sieć”. Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do wypadku, w którym ginie aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Ale dziennikarka plotkarskiego portalu ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób. Niewiele wystarczy, aby ktoś zupełnie obcy wiedział o nas niemal wszystko. Wystarczy kilka kliknięć. Książkę polecają Marcin Meller, Vincent S. Severski i Marcin Dorociński.

Również w styczniu z nowym thrillerem powróci Julia Heaberlin. Jej „Papierowe duchy” przedstawiają pasjonujący psychologiczny pojedynek dwojga głównych bohaterów. On za młodu był słynnym fotografem, potem został oskarżony o zamordowanie młodej kobiety. Uniewinniono go jednak i teraz z powodu demencji przebywa w specjalistycznym ośrodku. Do momentu, gdy pojawia się tam jego córka, chcąc zabrać ojca na wycieczkę. Nie wierzy w jego demencję. On nie pamięta, żeby miał córkę. Być może jedno z nich kłamie. A może kłamią oboje? Problem fałszywej tożsamości i intrygująca gra pozorów to tematy jeszcze jednej styczniowej premiery – „Ten jeden dzień” Kairy Roudy.

W lutym pojawi się mocny thriller psychologiczny, jeden z największych hitów z USA. „Okrutne pragnienie” Araminty Hall opowiada o parze kochanków, prowadzących perwersyjną grę, która wymyka się spod kontroli. Kiedy emocje biorą górę i nie wiadomo, co jest prawdą, a co elementem wyrafinowanego scenariusza, konsekwencje mogą być nie przewidzenia. 

Kolejna premiera to kolejny powrót – tym razem Gabriela Bysia, bohatera mrocznych kryminałów „Aorta” i „Krew” Bartosza Szczygielskiego. W nowej książce – zatytułowanej „Serce” – były komisarz ukrywa się przed pruszkowską mafią, pracuje na czarno i ledwo wiąże koniec z końcem. Do czasu kiedy natrafia na ludzkie szczątki… Książkę poleca Wojciech Chmielarz.

Z końcem lutego pojawi się z kolei wystrzałowy thriller „Perfect Victim” Corrie Jackson, autorki świetnie przyjętej „Fashion Victim” – propozycja nie tylko dla fanów Niccy French i Sophie Hannah.

Pierwszy kwartał będzie miał nie mniej imponujące zwieńczenie, jak początek: czeka nas polska premiera bodaj najbardziej oczekiwanego thrillera psychologicznego 2019 roku, o którym A.J. Finn, autor bestsellerowej „Kobiety w oknie” napisał: „Ta książka to rzadkość – thriller idealny. Chciałem tylko do niej zajrzeć, minęło jedenaście godzin – skończyłem lekturę i jestem oszołomiony”. „Pacjentka” Alexa Michaelidesa to opowieść o kobiecie, która z niewyjaśnionych przyczyn zabija męża, po czym przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tragicznej nocy. Psychoterapeuta w zamkniętym ośrodku, gdzie umieszczono kobietę, stara się rozwikłać jej zagadkę. Ale im więcej dowiaduje się o pacjentce, tym więcej odnajduje podobieństw w ich losach.

Literatura faktu – asz-Szarif, Sobolewski, Domagalik

Wśród najbliższych premier znajdą coś dla siebie czytelnicy reportażu i biografii, a także wielbiciele książek pozwalających zajrzeć za kulisy znanych zjawisk.

Pod koniec stycznia ukaże się książka pod niewinnym tytułem „Saudyjka za kierownicą” sławnej aktywistki Manal asz-Szarif walczącej o równouprawnienie kobiet w Arabii Saudyjskiej. To w istocie pasjonująca opowieść kobiety wychowanej w Mekce, w bardzo tradycyjnej rodzinie, która pewnego dnia postanawia zbuntować się przeciw ograniczeniom islamskiego fundamentalizmu. Ogłasza, że w dniu swoich 32 urodzin usiądzie za kierownicą, wyjedzie na ulice miasta… i będzie tworzyć historię.

Luty rozpocznie się książką „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” Katarzyny Czajki-Kominiarczuk, znanej w sieci jako Zwierz popkulturalny. Dwa tygodnie przed ceremonią rozdania najsławniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych nagród branży filmowej będziemy mogli przeczytać o kulisach ich przyznawania. Ta książka przedstawia „wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Oscarach, ale baliście się zapytać” – będzie fascynującym wstępem do pełnej blichtru nocy 24 lutego 2019 roku!

Na przełomie lutego i marca do księgarń trafi nowe, uzupełnione wydanie bestsellerowej biografii „Villas” Izy Michalewicz i Jerzego Danilewicza. Od lat 60. Violetta Villas była jedną z najpopularniejszych artystek polskiej estrady i jej towarem eksportowym. W reporterskiej biografii autorzy szukają odpowiedzi na pytania: jak naprawdę toczyła się kariera artystki i dlaczego spędziła ostatnie lata niemal w ubóstwie, wyobcowana, w atmosferze niezdrowej sensacji.

W lutym ukaże się również nowe wydanie arcyciekawej książki Amy Stewart „Zbrodnie robali. Wesz, która pokonała armię Napoleona, i inne diaboliczne insekty”.

W marcu będzie można przeczytać „Panią Wymagalik” Małgorzaty Domagalik, w którym znana dziennikarka i wpływowa redaktorka opisuje kulisy świata mediów oraz show-biznesu, kreśląc portrety znanych ludzi, z którymi miała okazję zetknąć się w swej karierze. Nie unika tematów, które do dziś uchodzą za kontrowersyjne.

Nie mniej sensacyjnie zapowiada się książka „Tajemnice Korei Północnej” Daniela Tudora i Jamesa Pearsona – istna kopalnia informacji na temat życia w tym odciętym od świata kraju. Z książki dowiedzieć się można m.in. że przyrodni brat Kim Dzong Ila był ambasadorem w Polsce, w Korei produkuje się tablety lokalnej marki, ale bez funkcji Wi-Fi, prawie 80 proc. tamtejszych mężczyzn codziennie pije alkohol, a najpopularniejszym narkotykiem jest metamfetamina – pamiątka z czasów, kiedy reżim zapełniał swój skarbiec, wytwarzając ten związek w celach handlowych.

W lutym czekają nas premiery dwóch książek. Pierwsza to „Dziennik. Jeszcze jedno zdanie” Tadeusza Sobolewskiego, cenionego krytyka filmowego i publicysty, który od czasów wprowadzenia stanu wojennego regularnie prowadził zapiski. Układają się w fascynujący obraz lat 80. i 90., z udziałem wielu barwnych postaci, w tym bliskich autora – jego żony Anny Sobolewskiej, eseistki i krytyczki literackiej, jej matki – niewidomej dziennikarki i pisarki Jadwigi Stańczakowej oraz Mirona Białoszewskiego.

Powieść obyczajowa – Łęcka, Litorowicz-Siegert, Betcher

W pierwszym kwartale nie zabraknie wciągających powieści obyczajowych. „Inna kobieta” Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej to pasjonująca powieść o miłości, zaufaniu, zdradzie. Szczęśliwe małżeństwo i ona, ta trzecia… Jednak nic nie jest tu czarno-białe, nie zdołacie łatwo osądzić, kto jest  „tym złym”. Ta powieść wytrąci Was z równowagi!

W ostatnich dniach stycznia na rynku pojawi się druga część serii „Addicted” zatytułowana „Podwójna pokusa”, w której Krista i Becca Ritchie kontynuują opowieść o uzależnionej, także od siebie, parze młodych bohaterów. 

W połowie lutego ukaże się „Tam gdzie jesteś” Tomasza Betchera – wzruszająca, refleksyjna historia niezwykłego romansu, którą można streścić słowami piosenki: „kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością”. Znajdujący się na życiowym zakręcie bohaterowie potrzebują wsparcia i bliskości jak nigdy wcześniej. Wiele wskazuje, że na księgarskich półkach pojawi się godny następca Janusza Leona Wiśniewskiego.

O pogoni, choć nie za miłością, przeczytamy w książce „Nauczycielka” Kai Łęckiej – zmysłowej, napisanej na faktach opowieści o trzydziestolatce szukającej seksu na Tinderze. Bohaterka poznaje tam kochanków, którzy pokazują jej, jak niewiele wiedziała o życiu i namiętności. Czego nauczy się o mężczyznach? A przede wszystkim czego dowie się o sobie i swoich prawdziwych pragnieniach?

Ostatnią w pierwszym kwartale powieścią obyczajową będą „Olszany” Agnieszki Litorowicz-Siegert – piękna historia rodzinnych sekretów, przyjaźni i miłości, przesycona nostalgią za dawnymi czasami i z nutą współczesnego przepychu. Bohaterka książki postanawia sprzedać rodzinną posiadłość, ale żeby to zrobić, musi poznać prawdę o dziadku. Ta zaś łączy się z pewną tajemniczą historią z przeszłości. Zapowiada się seria, którą miłośniczki i miłośnicy uczuciowych sag pokochają na lata.

Poradniki

 

Pierwsza w 2019 roku książka Wydawnictwa Buchmann to „Naturalne środki czyszczące” Fern Green, z której dowiemy się więcej o ekologicznych sposobach sprzątania domu. Dzięki zawartym w książce pomysłom zaoszczędzimy pieniądze wydawane na środki chemiczne, a przy okazji pomożemy uczynić naszą planetę choć trochę mniej zaśmieconą.

Jeśli macie wrażenie, że ciągle gdzieś pędzicie, wykonujecie jedno zadanie za drugim i bez przerwy wybiegacie myślami w przyszłość, nigdy nie mając czasu tylko dla siebie, dzięki książce „Creative Flow. Rok uważnego życia” znajdziecie proste sposoby na to, żeby na kilka minut dziennie wyrwać się z rutyny, docenić otaczający świat i rozbudzić swoją kreatywność. Ten pięknie zilustrowany poradnik przedstawia 365 wskazówek, jak być uważnym: rysować, pisać, bawić się, nawiązywać relacje.

Po koniec stycznia ukaże się „Kamasutra 2.0”. O indyjskiej księdze seksu słyszał każdy, ale przez ponad szesnaście wieków realia się zmieniły. W tej książce przedstawiono we współczesnym ujęciu porady dotyczące życia intymnego i zmysłowe pozycje opisane w słynnym starożytnym poradniku.

Pod koniec lutego ukaże się jeszcze jeden bardzo praktyczny poradnik: „Feminist Fight Club”. Jak odpowiedzieć szefowi, który mówi do twojego dekoltu? Jaka jest granica między głupim żartem a molestowaniem? Jessica Bennett radzi, jak przetrwać w męskim środowisku pracy: opisuje rozmaite rodzaje seksistowskich zachowań, wyjaśniając, jak najlepiej z nimi walczyć, przy tym w błyskotliwy sposób rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi kobiet.

W marcu ukaże się książka Wióry lecą. Podręcznik renowacji i tapicerki mebli dla początkujących” – dzięki zawartym w niej poradom opanujemy podstawy pracy z drewnem.

Fantasy i SF – Star Wars, Marta Kisiel i Maciej Lewandowski

 Już w styczniu grono polskich autorów powiększy się w Uroborosie o Magdalenę Kubasiewicz i o jej niepokojącą, pełną tajemnic i mitów powieść „Gdzie śpiewają diabły”. Ewa zaginęła lata temu, a brat bliźniak nadal jej szuka. Nieoczekiwanie pojawia się nowy trop, więc Piotr wyrusza do miejscowości Azyl, by wypytać o siostrę. Ale w nikt tam nie słyszał o Ewie, mieszkańcy żyją natomiast miejscową legendą o Diable i czarownicy. Powieść polecają Katarzyna Berenika Miszczuk i Martyna Raduchowska.

Styczeń Uroboros zakończy „Adeptką” Rachel E. Carter, kolejnym tomem z cyklu „Czarny Mag”.  Ryiah przetrwała próbny rok w Akademii, ale dopiero teraz zaczyna się dla niej prawdziwa nauka. Kiedy jeden z uczniów zostaje zabity w nieprzyjacielskim ataku, edukacja schodzi na dalszy plan. W powietrzu wisi wojna, być może Ryiah będzie musiała wykorzystać swoje umiejętności szybciej, niż sądziła. Porywająca kontynuacja „Pierwszego roku”!

W lutym ukaże się horror Macieja Lewandowskiego „Cienie Nowego Orleanu” – to połączenie kryminału i powieści grozy nawiązuje do twórczości Lovecrafta, okultyzmu i mitologii wudu. Doświadczony nowoorleański policjant znajduje okaleczone zwłoki młodej kobiety, a tropy prowadzą do niewyjaśnionej sprawy z przeszłości – rytualnego mordu tajemniczej sekty.

 W marcu w ofercie Uroborosa pojawi się prawdziwy rarytas – „Oczy uroczne” Marty Kisiel, czyli kolejna odsłona uwielbianego cyklu „Dożywocie”! Nadciągają kłopoty. Ktoś lub coś grasuje po okolicy, atakując przypadkowe osoby. Tymczasem Bazyl coś knuje, a przyjaźń Ody z Rochem zostaje wystawiona na poważną próbę. Wszystko to blednie w obliczu tajemnic sprzed lat, jakie skrywa pobliski cmentarz — i niewielki staw w samym sercu ciemnego lasu. Autorka kolejny raz udowadnia, że należy do ścisłej czołówki polskich autorów i autorek fantastyki. Dla jej licznego fandomu przygotowano również nowe wydanie powieści „Nomen omen” (luty).

I jeszcze seria książek poświęconych przygodom bohaterów Star Wars! W pierwszym kwartale 2019 ukażą się dwa tytuły. W połowie stycznia – „Ostatni strzał. Opowieść o Hanie i Landzie” Daniela José Oldera, a w połowie marca – druga część Trylogii Thrawna w nowym tłumaczeniu: „Ciemna strona mocy” Timothy’ego Zahna.

Young Adult

Pod marką YA jak zwykle pojawią się niebanalne i poruszające ważne, życiowe tematy książki dla młodzieży. W powieści „Kiedy Pan Piecho gryzie” Brian Connaghan opowiada o chłopcu, który cierpi na zespół Tourette’a – jego życie to ciągła walka z niekontrolowanymi tikami, wybuchami i przekleństwami. Kiedy podczas rutynowej kontroli w szpitalu podsłuchuje, że nie zostało mu wiele życia, sporządza listę rzeczy, które musi zrobić przed śmiercią.

Kolejny styczniowy tytuł to „Bomba” Joelle Charbonneau – trzymająca w napięciu historia uczniów szkoły średniej, z których każdy boryka się z osobistymi problemami. Sześcioro bohaterów poznaje się w dramatycznych okolicznościach: w ich szkole ktoś podkłada ładunki wybuchowe, a oni, uwięzieni w zniszczonym budynku, wspólnie starają się przetrwać.

„Super przypał” Beth Garrod to przewrotna opowieść o dziewczynie, która – jak sama podkreśla – „wylosowała bilet w jedną stronę do Krainy Wiecznego Przegrywu”. I dodaje: „kiedyś przykleiłam się językiem do pudełka lodów w supermarkecie” i „zwróciłam się do osoby uczącej mnie geografii per »mamo«. Dwa razy. Facet nie był zachwycony”.

I jeszcze jeden lutowy tytuł: „Jak wygrać życie. Pozytywnie zakręcony poradnik, jak ogarnąć codzienność”, który zawiera wiele przydatnych wskazówek, jak się rozwijać, być bardziej aktywnym, skutecznym w działaniu i odnosić sukcesy.

Książki dla dzieci

Pierwszy kwartał w Wydawnictwie Wilga zapowiada się niezwykle obiecująco. Ruchome elementy, Błyszcząca książeczka, Mój mały świat, Maluch poznaje świat to tytuły tylko niektórych serii, które wprowadzą dzieci w wieku 0-2 w świat książek. Ciepłe, zabawne opowieści z pewnością staną się ulubionymi książkami maluchów. Jeśli chcecie pobudzić rozwój zmysłów u maluszka, koniecznie sięgnijcie po książki z serii Pierwsza książeczka. Śliczne książki, które przez zabawę ćwiczą spostrzegawczość, zmysł dotyku, motorykę, stymulują mózg i – budzą pozytywne emocje.

 „Miś Paplak” to nowy bohater, największy gaduła na świecie, którego z pewnością pokochają wszystkie dzieci! Chcecie wiedzieć co wydarzy się kiedy Miś trafi na wyspę na której nikt nie mówi w misiowym języku? Paplaka poznacie już 15 stycznia! Idealna pozycja dla dzieci w wieku od 3-5 lat. Wilgową nowością będą też pięknie wydane picture booki, krótkie, wzruszające i ciepłe historie. „Dziewczyny”, „Nie bój się, misiu!”, „Mogę być w waszej paczce” to tylko niektóre z nich.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje na świecie w czasie, gdy księżyc rozjaśnia niebo? Wiecie jak wygląda prawdziwe życie pszczół? Albo jak zmienia się las w czasie kolejnych pór roku? Piękne, nastrojowe książki „Księżyc”, „Pszczoła”, „Drzewo” z artystycznymi ilustracjami, które spodobają się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym! Pojawiające się w książkach otwory o różnych rozmiarach pozwalają śledzić: fazy księżyca, niezwykłą podróż pszczoły czy życie w dziupli a wierszowany tekst i czarujące ilustracje Britty Teckentrup ożywiają scenki w wyobraźni czytelników. Idealna pozycja dla dzieci w wieku od 3-5 lat. Premiera już w marcu!

Dziewczynkę o imieniu Jasmine Green – miłośniczkę wszystkich zwierząt z pewnością pokochają wszystkie dzieci w wieku od 6-9 lat. „Świnka zwana Truflą” i „Kaczątko zwane Guzikiem” to wspaniałe i ciepłe opowieści w których bohaterami są urocze zwierzaki.  Wiecie, że można zostać czarownicą w tydzień? Poznajcie Elizę Kiszonkę i jej niesamowitą przygodę. „Jak zostać czarownicą w tydzień” już 13 marca. Nowa seria Akademia Jednorożców przeniesie dzieciaki do niesamowitej krainy magii pełnej przygód i Jednorożców.

Dla dzieci w wieku od 9-12 lat, które uwielbiają ekscytujące i przerażające historie polecamy pierwszy tak wyjątkowy…thriller! Książka Dana Smitha „Poniżej zera” z pewnością nie jest dla osób o słabych nerwach. Gdy samolot Zaka cudem unika rozbicia się na terenie antarktycznej bazy badawczej w jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na Ziemi, chłopiec i jego rodzina trafiają w sam środek lodowatego koszmaru. Czy Zak odkryje coś co ukrywa się głęboko pod lodem? Premiera już 30 stycznia.

„Chłopiec z ostatniej ławki” to pełne serca i humoru spojrzenie dziecka na kryzys uchodźczy, ukazujące niezwykłą wartość przyjaźni i bezinteresowności w świecie, który nie zawsze wydaje się mieć sens. Starsze dzieciaki z pewnością zakochają się również w książce „Przewodnik miłośników chrząszczy”. To idealna pozycja dla dociekliwych badaczy przyrody w sam raz na rozpoczynającą się wiosnę. W końcu chyba nawet dorośli nie wiedzą jak zbudowany jest chrząszcz i który z nich jest najszybszy na świecie! Po przeczytaniu książki „11 zanim 12” wszystkie nastolatki z pewnością będą chciały stworzyć swoją listę własnych rzeczy do zrobienia. W końcu plan jest prosty – wystarczy stworzyć listę jedenastu odlotowych rzeczy, które trzeba zrobić zanim skończy się 12 lat!

Co jeszcze w 2019?

Już teraz warto zapowiedzieć również kilka najgorętszych tytułów, których premiery wydawca nie może doczekać się równie mocno, co czytelniczki i czytelnicy. W pierwszej połowie roku w księgarniach ukaże się „Serotonina” Michela Houellebecqa  (maj), nowa powieść Joanny Lech, autorki „Sztuczek” i antologii „Znowu pragnę ciemnej miłości” – „Kokon” (kwiecień) oraz zbiór doskonałych opowiadań Flannery O’Connor (kwiecień).

Druga połowa roku przyniesie wyczekiwane, niepublikowane do tej pory opowiadania Lucii Berlin, autorki „Instrukcji dla pań sprzątających” (czerwiec), nagrodzone Pulitzerem „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” Michaela Chabona, felietony Marcina Mellera, nowe książki Jarosława Kamińskiego i Wojciecha Kuczoka oraz sensacyjny, nigdy do tej pory niepublikowany dziennik poetki Anny Świrszczyńskiej.

Na jesień jednocześnie w  amerykańskim Penguinie i W.A.B. ukaże się nowa książka Witolda Szabłowskiego zatytułowana „Kucharze dyktatorów”. Reporter przez kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów. Notował i opowieści, i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi, niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską, który zapowiada się na jedno z ważniejszych wydarzeń non-fiction roku – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Czeka nas także kilka naprawdę niezwykłych literackich i biograficznych niespodzianek. Ale o nich w swoim czasie.

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings