Wino i destylaty

XI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle – wstępny program

Napisał Blurppp

W ostatni weekend sierpnia, w Jaśle odbędą się XI Międzynarodowe Dni Wina – wyjątkowe spotkanie miłośników wina, winiarzy, importerów i różnych osób związanych z branżą winiarską. Organizowana przez nas impreza od lat wpisuje się w budowanie dobrej kultury polskiego winiarstwa – chcielibyśmy więc zaprosić na nią wszystkie osoby, które w swojej działalności medialnej, społecznej czy innej przyczyniają się kształtowania opinii o winie. XI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle odbędą się w dniach 24 – 28 sierpnia 2016 roku. 

Organizatorami imprezy są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro cultura” oraz Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

W tym roku impreza będzie obejmować:

Dni Otwartych Piwnic (24 – 26 sierpnia)

Zwiedzanie jasielskich winnic połączone z degustacją win oraz komentarzem gospodarzy. Uczestnicy będą mogli nie tylko spróbować polskich win z regionu Jasielskiego, ale zobaczyć jak i gdzie te wina powstają. Będą mieli również szansę spotkania z wyjątkowymi ludźmi którzy te wina tworzą. W imprezie weźmie udział 6 winnic, które będą otwarte dla zwiedzających przez trzy dni.

III Konkurs Win Polskich (26 sierpnia)

Konkurs odbędzie się we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich. Jury konkursowe pod przewodnictwem Tomasza Koleckiego – Majewicza,  będzie złożone wyłącznie z dyplomowanych sommelierów. Wina będą oceniane w pięciu kategoriach: wino białe, różowe, czerwone, musujące oraz słodkie. Degustacja próbek wina jest przeprowadzona „w ciemno”. Nagrodzone medalami wina prezentowane będą na stoisku stowarzyszenia podczas Dni Wina, gdzie możliwa będzie również ich bezpłatna degustacja. Wtedy też odbędzie się uroczysta gala wręczenia pamiątkowych dyplomów dla najlepszych win i ich producentów.

Warsztaty Enologiczne (27 sierpnia)

Impreza będzie obejmować winiarskie warsztaty degustacyjne. Przedstawiciele Stowarzyszenia Sommelierów Polskich poprowadzą warsztaty pod tytułem: „Odmiany polskich winnic” – przybliżające odmiany winorośli uprawiane w Polce i cechy powstających w nich win oraz „Wina musujące świata”.

OgrodyWinne (27 – 28 sierpnia)

Finał imprezy – prezentacja producentów i importerów wina oraz przedstawicieli innych przedsiębiorstw związanych z winiarstwem będzie połączona z bogatą ofertą gastronomiczną najlepszych producentów żywności regionalnej. Uczestnicy będą mieli możliwość degustacji win i pysznego jedzenia oraz spotkania z winiarzami i wieloma interesującymi postaciami polskiego winiarstwa. Organizatorzy planują szereg atrakcji, między innymi: prezentacje i koncerty.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl