Krótko

WYTRAWNY WIECZÓR FILMOWY: Cydrowe Historie

Napisał Blurppp

15 listopada 2019 /piątek/ 19:00

Listopadowy Wytrawny Wieczór Filmowy poświęcimy cydrom.
Opowiemy o historii i metodach produkcji polskich cydrów rzemieślniczych.

Degustację poprowadzi Paweł Woźniak ( Winnacja, Lipowa 6f/ Krako Slow Wines), a filmową część wieczoru wypełni jedyny w Krakowie pokaz dokumentu CYDROWE HISTORIE.

Lista cydrów:

CYDR CHYLICZKI Kronselka
FILEMOS. Rzemieślniczy cydr z Roztocza
CYDR IGNACÓW Brettus
CYDR SMYKAN Grochówka
CYDROWNIA PRZY SADZIE Aksamitny
CYDR CHYLICZKI Lodowy


Czy jest jakiś napój, który lepiej ugasi pragnienie w upalny dzień, sprawdza się też w jesieni i zimie? Popularność cydru na całym świecie nieustannie rośnie. Film o baskijskich producentach i historii tego alkoholu będzie świetną okazją do przedstawienia tego, co najlepsze w Polsce: świetnych producentów cydru, degustacji i rozmowy o nich.

Co roku, od stycznia do kwietnia baskijscy producenci cydru przyciągają tysiące gości, z kraju i z całego świata. Wszyscy chcą poznać tutejsze kulinarne tradycje: spróbować klasycznego omleta, dorsza, czy serów, a także wypić cydr i brać udział w rytuale „txotx”. To współczesne obyczaje, ale z bardzo głębokimi korzeniami. Napój alkoholowy z fermentowanych jabłek wytwarzano prawdopodobnie jeszcze przed naszą erą. Film śledzi historię cydru (głównie hiszpańską) i zabiera widza w fascynującą podróż: geograficzną, kulturalną, technologiczną i gastronomiczną, pełną niespodzianek. Opowieść, podana w lekki i bezpretensjonalny sposób naprawdę wciąga widza w świat cydrów.

CYDROWE HISTORIE, reż. Bego Zubia Gallastegi, Hiszpania 2015, 65’

Bilety: 60 zł ( w cenie degustacja, przekąski i pokaz filmowy)

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl