Recenzje

Wojciech Chmielarz „Podpalacz” – audiobook

Napisał Blurppp

Proces wyboru tego co będę słuchał, czytał albo pił jest u mnie bardzo pokręcony. Zobaczcie ja to czasem wygląda. O twórczości Wojciecha Chmielarza od czasu do czasu słyszałem, a to wpadła mi w oczy jakaś recenzja, a to informacja o Nagrodzie Wielkiego Kalibru, tylko jakoś za książkę nigdy nie było okazji się wziąć. Aż któregoś razu odwiedzając stronę Audioteki zobaczyłem reklamę „Cieni”. Ale przecież nie będę zaczynał od środka pomyślałem i do telefonu wskoczył mi „Podpalacz”. Przecież rozsądnie jest zacząć od początku.

Wojciech Chmielarz „Podpalacz”Tak poznałem Jakuba Mortkę, jednego z fajniejszych polskich bohaterów kryminałów. A jako, że dobry śledczy to podstawa dobrego kryminału. Sama intryga jest oczywiście też bardzo ważna, ale szczególnie w wypadku cyklu może czasami być lepsza czasami gorsza ale dobry bohater i tak pociągnie całość.

A Mortka jest bohaterem bardzo dobrym, dlatego że nie jest przerysowany.  To zwykły facet, tyle tylko, że glina. Jest trochę po trzydziestce, nie dawno się rozwiódł ale wciąż zależy mu na dzieciach. Jak spora cześć jego pokolenia ma problemy finansowe i mieszkaniowe. I tylko w pracy zmienia się w prawdziwego gończego pasa, który jak już raz chwyci trop to już nie puści. Nawet gdy nawet wszyscy mówią odpuść sobie.

Ale „Podpalacz” to nie jest tylko powieść o Mortce, jest też tam jego partner Kochan. Postać będąca swoistym przeciwieństwem Jakuba. I tak przeciwieństwa asie przyciągają a obaj panowie tworzą arcyciekawy duet śledczych.

Fajnie też przedstawiono policyjną robotę. Nie ma tam przebłysków geniuszu, nie ma fajerwerków i wodotrysków. Jest mozolne śledztwo. Przesłuchiwanie świadków najczęściej nic nie wnosi, jest nudna i kradnie czas. Podobnie jest z cała papierkowa robota, której na policyjnych barkach jest zbyt dużo. Słowem szara codzienność dochodzeń.  

Wartym wspomnienia są też dekoracje. „Podpalacz” prócz tego, że jest kryminałem jest też świetną swoistą  fotografią współczesnej Warszawy czy szerzej Polski. Wojciecha Chmielarza ma oko do szczegółu a wiadomo, ze w dekoracjach właśnie szczegół jest najważniejszy. Akcja osadzona jest w świecie który znamy, i każdy opis, każda scena o tym nam przypomina. Żyjemy gdzie żyjemy, żyjemy jak żyjemy i autor świetnie to pokazał. Duży nacisk przy tym położył na procesie przenoszenia się z młodych z Polski powiatowo-gminnej do dużych miast, w tym oczywiście do Warszawy. Przy okazji autor ostrzega, nie każdy znajdzie tam swoje miejsce.

Blokowiska wielkich miast. Czy wiesz kto jest twoim sąsiadem

Co do fabuły, to zaczyna się mało ekscytująco, jakiś szaleniec podpala dom w dzielnicy willowej. W efekcie gnie jedna osoba a jedna zostaje trwale okaleczona. Już pierwsze godziny śledztwa pokazują, że takich podpaleń było więcej. Policja rozpoczyna poszukiwać szaleńca. Równocześnie, trochę w tle głównego wątku, dochodzi do próby siłowego odebrania długu hazardowego. Jak można przypuszczać, obie sprawy cos łączy. Ale to co i w jaki sposób jest dla czytelnika prawie do końca nie do przewidzenia. Całość opowiedziano w intrygujący, szybki, nie przegadany sposób. Nie ma zbędnych spowalniaczy. Dialogi są szybkie, popychają akcję do przodu i zawsze wnoszą coś nowego.

Jako, ze to recenzja wersji audiobookowej to jeszcze kilka zdań na temat Adaptacji. Tekst interpretuje Andrzej Mastalerz i robi to z pasja, ale też bez gwiazdorzenia i próby wybicia się ponad sam tekst. Umiar to słowo dobrze oddaje odczytanie tekstu, ale też kiedy trzeba lektor potrafi podkreślić nastrój czy dynamikę zdarzeń.  W książce jest sporo fragmentów stanowiących monologi wewnętrzne i przemyślenia Jakuba Mortki. W tych fragmentach Mastalerz idealnie wciela się w śledczego. Przedstawiając jego rozterki i targające nim emocje oraz wątpliwości jest wiarygodny.  

„Podpalacz” to dobrze napisany i wciągający kryminał z zaskakującym zakończeniem, zdecydowanie wart waszego czasu. Warto go wrzucić na słuchawki. Polecam.  

Autor: Wojciech Chmielarzblurppp poleca

Tytuł: „Podpalacz”

Czyta: Andrzej Mastalerz

Czas: 10 godzin i 38 minut

Cena: 37,90 zł

Kupicie w Audioteka.pl

Audiobooka otrzymałem od Audioteki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl