Recenzje

Wojciech Chmielarz „Cienie” – audiobook

Napisał Blurppp

Chcę wam opowiedzieć o audiobooku „Cienie” będącym pełną dźwiękową wersją niedawno wydanej powieści Wojciecha Chmielarza. To będzie słodko gorzka recenzja, słodka jeżeli chodzi o treść i jej interpretację. Z kolei gorzka jeżeli chodzi o mój błąd w który świadomie lub nie  wmanewrował mnie wydawca. Zacznę od cięgów dla wydawcy, a potem będą pochwały dla autora.

„Cienie”Zachwycony audiobookiem „Podpalacz” prawie natychmiast skierowałem się do Audioteki, a tam już na stronie startowej czekała na mnie reklama „Cieni”. Przezornie jednak kliknąłem nie w opcje kup tylko w nazwisko autora. Pojawiły się dwie pozycje w zbliżonej szacie graficznej, jedna już miałem za sobą, no to załadowałem w telefon drugą.

Tak, wiem to moja wina, powinienem sprawdzić w więcej niż jednym źródle, powinienem doczytać. Nie zrobiłem tego i w efekcie z pierwszego tomu opowieści o Jakubie Mortce trafiłem od razu do piątego. I pewnie nie było by w tym nic złego gdyby nie nawiązania, pierwszą ćwiartkę słuchania zepsuło mi to bardzo mocno. Wielu wątków musiałem się domyślać, zastanawiałem się choćby, dlaczego Kochan ma przechlapane czy kim jest Sucha.

„Cienie” to bezpośrednia kontynuacja książki „Osiedle marzeń” i naprawdę warto sięgnąć po najnowszą powieść Chmielarza dopiero mając za sobą cztery poprzednie.  Nie zróbcie tego co ja, szkoda sobie psuć zabawę. Do tego raczej już nie przeczytam wspomnianego czwartego tomu, bo wiem jak to się skończy. Słowem podwójna strata.

Tyle o moim czy może wydawcy błędzie. Teraz będzie już tylko dobrze, bo „Cienie” to dobrze napisany kryminał. W porównaniu do wspomnianego już „Podpalacza” mroczniejszy i gęstszy.  Warszawa jawi się tu jako miejsce nieprzyjemne.  Rola dekoracji jest jeszcze bardziej podbita, podobnie jak aspekt społeczny.

Kampinoskie bunkry

Bohaterowie są krwiści, prawdziwi i niejednoznaczni moralnie. I to bez względu na to czy są tymi „dobrymi” czy tymi „złymi”. Chmielarz ma dryg do budowania fajnych postaci, takich nieoczywistych. Niektórzy budzą sympatię, inny obrzydzenia ale zawsze są jacyś, a przy tym nie są płascy, papierowi. Zawsze mają więcej niż jedną warstwę. Przez co są nieprzewidywalni a co za tym idzie nieprzewidywalna jest też fabuła.

A ta was zaskoczy i to przynajmniej kilka razy. Do tego szybko okaże się, że zabójstwo od którego opowieść się zaczyna jest tylko odpryskiem. Prawdziwie mroczna tajemnica jest gdzie indziej i wszyscy są w niej umoczeni. To też Kuba zamiast prowadzić śledztwo musi zacząć prowadzić grę i to grę w której nie ma reguł i wszyscy oszukują. Stawka rośnie z minuty na minutę a jej rezultat jest absolutnie niemożliwym do przewidzenia.  Słowem porządnie napisany kryminał.

Co do formy audiobooka to świetnie się słucha. Prócz dobrego tekstu sporo w tym zasługi Janusza Zadury, który tekst odczytał. Autor dokonał przy tym rzeczy z pozoru niemożliwej. Mając do dyspozycji jedynie własny głos nadał indywidualny charakter każdej z głównych postaci. A jest ich przynajmniej kilka.  Każda z postaci mówi inaczej, a jej wypowiedzi mocno podkreślają jej osobowość. Pozwala to jeszcze głębiej wejść w świat wykreowany przez Chmielarza.

Pomimo mojej pomyłki, w wyniku której lekko nie ogarniałem przez pierwsze dwie godziny i musiałem się domyślać całość odbieram bardzo dobrze. „Cienie” to kawał dobrej, męskiej rozrywki na najwyższym poziomie. I tylko żal mi. że finał jest jaki jest, ale widać tak autor to sobie wymyślił.

Polecam, tylko sięgnijcie po tę pozycję obowiązkowo, tylko błagam zróbcie to we właściwej kolejności. Nie powtórzcie mojego błędu, nie psujcie sobie zabawy.  

Autor: Wojciech Chmielarzblurppp poleca

Tytuł: „Cienie”

Czyta: Janusz Zadura

Czas: 15 godzin i 26 minut

Cena: 37,90 zł

Kupicie w Audioteka.pl

Audiobooka otrzymałem od Audioteki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl