Krótko

Wit Szostak „Dumanowski” – zapowiedź

Adam Mickiewicz jako biskup krakowski wykłada literaturę słowiańską, Juliusz Słowacki jest wybitnym finansistą i ministrem skarbu, obaj zaś jako niespełnieni poeci nie wydają swoich dzieł. Przyjaźnią się z legendarnym bohaterem narodowym Józafatem Dumanowskim. Prezydent i mąż stanu uwielbiany przez mieszkańców Republiki Krakowskiej, dziennikarz, dandys, weteran, namiętny kochanek i pustelnik pozostaje dla swych rodaków tajemnicą. Łże-biografia Dumanowski to wyimki z jego licznych biografii, fragmenty tekstów prasowych, plotki, legendy, pieśni i domysły. Z tej mozaiki układa się niejednoznaczny i wewnętrznie niespójny obraz bohatera, który żył sto dwadzieścia trzy lata, rodząc się i umierając w wolnej Polsce. Jego dzieje są więc historią Polski pod zaborami, ale historią opowiedzianą na nowo.

Dumanowski jest alternatywną opowieścią nie tylko o polskiej historii, ale przede wszystkim alternatywną mitologią narodową: próbą przyjrzenia się, co w naszych mitach jest niezmienne, a co przelotne i przypadkowe. Wit Szostak dekonstruuje nasze mity narodowe, z subtelnym humorem i czułą ironią kreśli opowieść o codziennym zmaganiu się z sobą, niespełnieniu, przemijaniu i rozpadzie porządku, który przestaje być potrzebny.

DUMANOWSKI to drugi tom trylogii krakowskiej. Pierwsza część CHOCHOŁY – historia wielopokoleniowej krakowskiej rodziny została wznowiona we wrześniu br. Tom trzeci FUGA ukaże się niebawem. 

Z recenzji

Dumanowski” jest napisany w stylu ni to chaotycznej gawędy, w której wszystkie sprawy są tak samo ważne, ni to nieprawdopodobnej fabularnie oświeceniowej przypowiastki, ni to zmyślenia zawodowych historyków czy biografów, co i rusz wikłających się w nierozwiązywalnych sprzecznościach.

Paweł Kozioł, dwutygodnik.com

Szostak zadaje pytanie, czy w ogóle istniej jedna wersja przeszłości, i odpowiada przecząco. Nie dyskutuje z faktami – w Dumanowskim nie zmienia historii Polski, lecz rozwija alternatywną wizję wydarzeń koncentrujących się wokół głównego bohatera.

Katarzyna Ossowska, Zeszyty Humanistyczne UJ

 

 

„Dumanowski” Wita Szostaka to powieść nader osobliwa. Z jednej strony tytułowy bohater stanowi ucieleśnienie wszystkich romantycznych mitów (kochanka, wariata, męża opatrznościowego, bojownika o wolność, zesłańca, Naczelnika), z drugiej zaś – zostaje prezydentem niebywale konserwatywnej Rzeczpospolitej Krakowskiej, która w powieściowym świecie przetrwała aż do 1918 roku. Ze strony trzeciej natomiast wspomniane romantyczne konwencje mieszają się ze sobą w sposób doprawdy obłędny”

Paweł Kozioł, dwutygodnik.com

 

Utwór Szostaka nie tyle podważa pojęcie rzeczywistości, ile komentuje jej funkcjonowanie w opowieściach oraz unaocznia zjawisko mitotwórstawa

Katarzyna Ossowska, Zeszyty Humanistyczne UJ

 

Szostak zaprezentował w powieści dwa procesy: mitotwórstwa oraz degradacji mitu

Katarzyna Ossowska, Zeszyty Humanistyczne UJ

 

(…) (Dumanowski) jest kompilacją fantastycznego zakorzenienia artysty, potrzebą dyskusji z narodowymi mitami, oraz zafascynowania pisarza tradycją, jak również możliwościami gatunku jakim jest powieść (…).

Katarzyna Ossowska, Zeszyty Humanistyczne UJ

 

Dumanowski udowadnia, że Wit Szostak konsekwentnie kroczy swoją własną, oryginalną drogą i nie ma zamiaru dać się zaszufladkować.”

Bartosz ‚Zicocu’ Szczyżański, polter.pl

 

Z recenzji czytelników:

  •  napisana pięknym językiem, ironiczna, inteligentna baśń dla dorosłych o idealnej republice, w której włodarze troskliwie dbają o dobrostan swoich obywateli
  •  Humor to kolejna wartość książki; wszyscy wrażliwi na ciepłą, niezłośliwą ironię będą mieli używanie
  •  (…) No i język. Jak ta książka jest napisana! Rytm, brzmienie tej prozy, jej melodia i zestroje harmoniczne aż proszą się o głośne czytanie
  • Gorąco polecam miłośnikom XIX i XX wieku, fanom historii i sztuki szeroko pojętej
  •  „Dumanowskiego” można do pewnego stopnia czytać jak „Grę w klasy” Cortazara.
  •  (…) wyobraźnia Autora zachwyca, wplecione subtelne wątki erotyczne umajają biografię Józafata

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa