Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Wino z Tejo. Prezentacja nowych roczników – degustacja.

Napisał Blurppp

Tegoroczny wrzesień jest przeładowany degustacjami i prezentacjami win jak chyba żaden poprzedni. Importerzy i promotorzy wina ewidentnie boją się nieuniknionych ograniczeń jakie czekają na nas jesienią. W ten trend wpisała się również degustacja wina z Tejo i ruszyła w ogólnopolski tour po Polsce. Głównym celem była prezentacja regionu oraz pokazanie nowych roczników. Miałem przyjemność wziąć udział w krakowskiej odsłonie tego cyklu.

Zacznę od osoby prowadzącego, bo nie często jest szansa spotkać się z Andrzejem Strzelczykiem, byłym Mistrzem Polski Someliarów, edukatorem winiarskim a dziś polskim Ambasadorem wina z Tejo. Nie wiele osób w Polsce potrafi z takim znawstwem snuć gawędy o winie a przy tym ma taką wiedzę, a do tego potrafi się nią dzielić.

Co do samych zaprezentowanych win to w części oficjalnej spróbowaliśmy sześciu etykiet. W większości były to wina jeszcze na naszym rynku nie znane. Były też nowe roczniki win doskonale już u nas zadomowione. Z tego zestawu trzy zrobiły na mnie dużo wrażenie. Warto mieć na nie oko.

Joao M. Barbosa Ninfa Sauvignon Blanc VR Tejo 2020

Wino z Tejo

Wino dość niezwykłe jak na Tejo. Po pierwsze to prawie odmianowe sauvignon blanc, jedynie delikatnie podrasowane 5% dodatkiem fernao pires. Co już na region mający w swoim DNA wina blendowane jest zaskakujące. Po drugie szczep dominujący czyli sauvignon blanc, zwykle jest kojarzony z chłodniejszym klimatem niż Tejo. To też podszedłem do tej etykiety z pewną rezerwą i jakież było moje zaskoczenie. Ta ekspresja robi wrażenie i jest bardzo zgodna ze szczepem. Jest tu marakuja, jest kiwi, jest odrobina zielonych tonów trawy i agrestu. Do tego fajnie wyważona kwasowość i rześkość. Jasne nie jest to mega aromatyczne SB z Nowej Zelandii ale wino bardziej wyciszone, stonowane a przy tym harmonijne i smaczne.

W Polsce to wino z Tejo to odnajdziecie w katalogu Marka Kondrata.

Casa de Cadaval Vinha Padre Pedro Red VR Tejo 2020      

Wino z Tejo  

Z kolei ta propozycja mocno wpisuje się w to, co dziś mi odpowiada jeżeli chodzi o czerwień. Ten blend bardzo typowych dla regionu szczepów czyli touriga nacional, trincadeira i alfrocheiro powstał w całości w stali nierdzewnej i jest skupiony na pokazaniu owocowości. Już na poziomie nosa atakują nas dojrzałe czerwone owce wsparte delikatnie czarna porzeczką. W ustach jest lekko, świeżo, taniny są lekko wycofane a całość spina wyrazista kwasowość. To wino z Tejo jest bezpretensjonalne, szczere i bardzo, bardzo pijalne.

Wino nie ma polskiego importera. Szkoda, takich etykiet potrzebujemy.

Quinta Nova das Varandas Syrah Reserva Single Vinyard VR Tejo 2018

Wino z Tejo

Kolejne wino idące trochę w poprzek. Nie dość, że wino odmianowe to jeszcze z pojedynczej parceli. Do tego jedynie delikatnie muśnięte beczką (3 miesiące dojrzewania w starych pięćset litrowych beczkach).

Wino oferuje nos pełen czarnych owoców z których na pierwszy plan wybijają się jeżyny. Pod nimi odrobina czarnego pieprzu i delikatny powiew mentolowy a głębiej karmel i lekki powiew mokki. Ale wszystko w stylu, bez przerysowań i nie przysłaniające owocu.

Usta równie udane jak nos, tu też dominuje owoc, garbnika tyle ile potrzeba, podobnie jak kwasowości. Tony beczkowe pojawiają się dopiero w końcówce i tam walczą o swoje miejsce z lekką pikantnością. Eleganckie i nieoczywiste, dla mnie najlepsze wino degustacji.

To wino też poszukuje importera.

Ta degustacja po raz kolejny pokazała, że wina z Tejo mają sporo do zaoferowania i planując zakupy warto brać je pod uwagę.  

W degustacji uczestniczyłem na zaproszenie Wina z Tejo  

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl