Przepisy Wino i destylaty

Wino spod Tuluzy do młodej polskiej kapusty

Napisał Blurppp

Maj to zdecydowanie czas szparagów. W ostatnich latach zdominowały one nasze stoły stając się hegemonem. Hegemonia zaś cechuje się tym, że spycha w niebyt byty konkurencyjne. Tak stało się z inna nowalijka, która przez cale lata była dla mnie chyba nawet ważniejsza, bo dostępna. Mówię o młodej polskiej kapuście. Pora ją przypomnieć i wybrać do niej wino.

Jako chłopiec ze wsi, do tego dorastający w czasach późnego Gierka i wczesnego Jaruzela o szparagach głównie słyszałem. Czasami udawało się zjeść je raz w sezonie, częściej raz na dwa sezony. Czy mi ich brakowało, nie bardzo, pewnie dlatego, że mało je znałem. Ich miejsce wypełniały inne nowalijki. W tamtych czasach maj to był miesiąc młodej kapusty. Najpierw babcia, potem mama a teraz żona robi mi ją według tego samego prostego przepisu (zainteresowanych odsyłam na koniec). Niepotrzebnie użyłem czasu przeszłego, mama i żona robią nadal a ja nadal się ta kapustą cieszę. Cieszę i jem tak często jak to tylko możliwe, bo młoda znaczy miękka kapusta jest równie sezonowa jak hegemon szparag, kończy się wraz z połową czerwca. Jutro zona obiecał zrobić pierwszy raz w tym sezonie, a ja wybrałem na ta okazje wino.

wino-do-kapusty-1

Młoda zasmażana kapusta może być daniem samym w sobie, może też być dodatkiem. Ten pierwszy raz zjem ją samą, to też pod nią wino wybiorę. Jest znacznie intensywniejsza w smaku od szparagów, to i wina potrzebuje w smaku mocniejszego. Do tego ma w sobie sporo masła, które delikatnie spłaszcza odczucia, więc wino musi być wyraźniejsze.  Od jakiegoś czasu w stosunku do niej stosuję zasadę, wybierz wino podobne jak do owoców morza. Zwykle to parowanie nieźle się sprawdza.

Tym razem sięgnąłem po regionalne, odmianowe sauvignon blanc z regionu właściwie nieznanego w Polsce, z  regionu Tuluzy czyli noszące oznaczenie IGP Comte Tolosan. Konkretnie zdecydowałem się na Domaine Baudare Fleur Blanches Sauvignon 2013, wino z tarasowych winnic na północ od Tuluzy. Wino z zgodnie z nazwą, fleur blanches to przecież białe kwiaty w nosie oferuje przede wszystkim tony kwiatowe w tym oszałamiające tony kwiatu markuji (kto jeszcze pamięta herbaty aromatyzowane „passion fruit z początku lat dziewięćdziesiątych ten wie o czym piszę). Do tego wyraźne tony słodkawych cytrusów. W ustach też aromatyczne, o żywej kwasowości i wyraźnym cytrusowym owocu. Fleur Blanches Sauvignon 2013 jest świeże, długie i w sam raz do kapusty. I uwierzcie, w tym kontekście to spory komplement. Maj to nie tylko szparagi, to też młoda kapusta. Smacznego. Moja ocena to bardzo dobre czyli 5.0, kupicie w www.vineum.pl za 58 zł bez grosza, tanio nie jest ale warto.

Wino otrzymałem od Vineum.


 

Młoda kapusta zasmażana-przepis

mloda-kapusta-zasmazana

Składniki dla 4 osób:

 • Dwie młode niezbyt duże kapusty
 • Duży pęczek zielonego kopru
 • Dwa pęczki cebuli dymki wraz ze szczypiorem
 • Kostka masła
 • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie.

 1. Kapustę oczyścić, usunąć odstające liście i poszatkować.
 2. Koperek posiekać. Cebulkę wraz ze szczypiorem posiekać
 3. Poszatkowaną gotować około 5 minut w wodzie z łyżka soli.
 4. W tym samym czasie w rondlu roztopić masło i lekko poddusić cebulkę i koperek.
 5. Kapustę odcedzić i przełożyć do rondla, podsmażyć przez 5 minut, tak by kapusta zachowała jędrność.
 6. Dosolić i dopieprzyć do smaku.
 7. Gotowe, smacznego.
 8. Podać jako danie samo w sobie lub jako dodatek.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl