Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Winne Wtorki Wino i destylaty

Winnowtorkowe Mikołajki – La Planta

Napisał Blurppp

Jak ktoś śledzi winną blogosferę to wie, że jak uczniowie szkoły gimnazjalnej zorganizowaliśmy sobie w ramach Winnych Wtorków Mikołajki. Wszystko odbyło się zgodnie z zasadami sztuki, było losowanie a potem były prezenty. Mnie wylosował jeden z zamieszanych w zakorkowani.eu Jakubów. Dokładniej to wylosował mnie Kuba Sęczkowski, to ten słuszniejszej postury. Kuba jest Poznaniakiem, podobnie jak mój ŚP Dziadek. Dlaczego piszę tu o dziadku, bo nauczył mnie on ważnej zasady „Jak coś komuś dajesz w prezencie, to bądź pewny, że dajesz coś dobrego”. Widać zasada to funkcjonuje w Poznaniu do dziś i Kuba jak widać też jej hołduje. Butelka która do mnie trafiła to wino poważne. Zrodzone w Ribera del Duero, regionie roku 2012 wg według opiniotwórczego magazynu „Wine Enthusiast”. Z winem związanych jest więcej nagród, bo to wino medalista. Na swoim koncie ma złoto w konkursie Cinve 2011 (Hiszpania) i srebro wywalczone na Mundus Vini 2011 w Niemczech. Zresztą te wszystkie informacje choć ważne nie są tak naprawdę potrzebne, wino bowiem broni się samo. Ciemno rubinowe w barwie. W nosie dwa żywioły, owocowość oparta o truskawki i nuty beczkowe a w nich lukrecja i czarna kawa. W ustach złożone. Sporo beczkowych nut i łagodne taniny. Nad wszystkim niczym czapka nad Mikołajem siedzi dobra , choć nienachlana kwasowość i lekka truskawkowa soczystość. Po chwili pojawiają się silnie pikantne nuty wieńczące intensywny i lekko chropowaty finisz. Jest to typowo gastronomiczne wino. Z myślą o butelce zrobiłem zakupy. Ułożyłem na talerzyku kilka plasterków szynki serano, kilka plastrów sera curado i trójkąt sera z niebieską pleśnią, do tego fuet faszerowany orzechami. Jadłem to i popijałem kieliszkiem La Planta. Są na świecie chwile dla których warto żyć. Hiszpańskie sery + hiszpańskie wędliny + kieliszek znakomitej Ribery i jest fajnie.

Nazwa: La Planta

Rocznik: 2010

Producent: Arzuaga-Navarro

Kraj: Hiszpania

Region: Ribera del Duero

Apelacja: DO Ribera del Duero

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczep: 100% Tempranillo

Temp. podawania: poniżej pokojowej 15 stopni C

Podawać do: przekąski, iberyjskie wędliny

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: prezent

Cena: gentelmani o pieniądzach nie rozmawiają

Ocena 0-6: 5.5

Jednym zdaniem: Zrób sobie tapas, otwórz wino i zostań szczęśliwym człowiekiem

 

W Winnnowtorkowych Mikołajkach udział wzięli i to już opisali

Gab z www.dotrzechdych.pl

Wojtek z www.winniczek.eu

Piotr z bialenadczerwonym.blogspot.com

Kuba z czerwone czy białe

Marcin z enofazy

Mateusz z winnych przygód

(uzupełnię w miarę przybywania wpisów)

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl