Wino i destylaty

Winnice Loary, degustacja win z Doliny Loary

Napisał Blurppp

Krakowskie Dębniki to dziwne miejsce, niby w centrum a jak by na uboczu. Takie miasteczko w mieście. Prawie w jego centrum otwarto nowy lokal Konfederacka 4. Dzięki jednemu z wpisów na facebookowej ścianie blogu „Wino w Krakowie” trafiłem tam na organizowaną przez „Winnice Loary” degustację. Firma jest nowa, importuje bezpośrednio od lokalnych producentów. W chwili obecnej w jej ofercie znajdziemy wina z następujących posiadłości Leduc Frouin, , Clouly Dutheil. Degustację prowadził, i o winach opowiadał dyrektor generalny pan Philippe Bocquet. Na stole znalazły się właściwie wszystkie typowe dla Doliny Loary wina.  Było Leduc Chardonnay – świeże, cierpkie, mineralne. Różowy Michel Blouin Cabernet d’Anjou demi sec – owocowy, łagodny, trochę damski w wyrazie. Moją uwagę przykuł szczególnie Leduc Rose d’Anjou wyprodukowany ze szczepu Grolleau o eleganckich cytrusowych aromatach i intrygującej łososiowej barwie. Wartym zauważenia było również Złotawo żółte Michel Blouin Anjou Blanc 2009 o cudnie miodowo-morelowym nosie i wyraźnie trawiastych ustach, tak typowych dla win z tego rejonu. Gwiazdą degustacji był chyba jednak Sancerre  Raimbault  z posiadłości Roger & Didier. Świerzy, mineralny, zielony z wyczuwalnym aromatem jabłek.  Niestety nie mogę w tej chwili podąć cen , firma na razie zaopatruje jedynie lokale i hotele i ceny są negocjowane indywidualnie z każdym z odbiorców. Jednakże, zgodnie z tym co powiedziała mi pani Ewa Pariselle – dyrektor handlowy – wkrótce firma otrzyma resztę niezbędnych zgód i koncesji i rozpocznie sprzedaż internetową dla odbiorców indywidualnych a ceny nie będą bardzo wygórowane. Obecnie część oferty jest do kupienia w sklepiku przy wspomnianej kawiarni Konfederacka 4. Sam lokal to miejsce bardzo klimatyczne i myślę że wiele osób chcących odpocząć od zgiełku Rynku i Kazimierza z przyjemnością wpadnie tam na kieliszek wina czy filiżankę kawy.

Poniżej mapa winnic i apelacji z Doliny Loary ( kliknij zdjęcie by powiększyć), a całkiem na dole kilka zdjęć z degustacji i z przykawiarnianego sklepiku.

Winnice Loary

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl