Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Winnica Adoria Wino Musujące Metoda Tradycyjna vs Perrier Jouet. Pojedynek na musiaki

Napisał Blurppp

Nie bardzo wiem, jak nazwać fazę w jakiej obecnie znalazło się polskie winiarstwo. Okres pionierski chyba już za nami, ale by mówić o agrobiznesie jak inne chyba jeszcze zbyt wcześnie. Podobnie nieokreślona jest świadomość i percepcja polskiego wina. Niby nie są to już ciekawostki, a pożądane etykiety. Już nie mówi się o nich kończąc zdanie obowiązkowym „jak na polskie”. Coraz rzadziej wspomina się o „podatku patriotycznym”. Ale czy polskie wina mają szansę trafić do światowej ekstraklasy albo chociaż pierwszej ligi. Odpowiedzią może być porównanie ich z winami z wyższej półki. I dziś na takie porównanie zapraszam. Przed wami francuski Perrier Jouet Grand Brut Champagne vs. Winnica Adoria Wino Musujące Metoda Tradycyjna.

Zamysł

Tym co po trochu sprowokowało mnie do tego przyznanie polskim winom dwóch srebrnych medali w prestiżowym, corocznym konkursie miesięcznika Decanter. W pandemicznej edycji 2020 dwa polskie wina otrzymały brązowe medale. Pośród nich bohater dzisiejszego pojedynku – Winnica Adoria Wino Musujące Metoda Tradycyjna.

Nawet pobieżne przeglądnięcie „listy startowej” oraz „tablicy wyników” zaskakuje. Polskie wino z okolic Wrocławia otrzymało brązowy medal, zbierając 87 punktów. Tym samym pokonało właściwie wszystkie (jedno oceniono wyżej) niemieckie wina musujące, ponad 90 champagne i niezliczoną ilość najróżniejszych cremantów. Słowem potwierdziło swoją obecność przynajmniej w pierwszej lidze.

Postanowiłem przekonać się, sam czy te medale i punkty to tylko znaczki i liczby czy moje podniebienie odczuwa podobnie. Oczywiście nie jestem w stanie zorganizować ślepej degustacji na podobną skalę, ale małe porównanie z kimś z grona finalistów jak najbardziej.

Zawodnicy

Obaj oponenci muszą prezentować ten sam styl, czyli być winami musującymi o skrajnym poziomie wytrawności – brut. Obaj też musza być winami powstającymi metodą tradycyjną. Reszta jest właściwie bez znaczenia.  

Perrier Jouet Grand Brut Champagne

Perrier Jouet Grand Brut Champagne

Ta etykieta powstała w jednym z usytuowanych domów szampańskich, z tradycjami od 1811 roku. Obecnie gospodarują na 107 w Szampanii i produkują tam ponad 3 miliony butelek wina rocznie. Do tego zarządzają winnicami w innych regionach. Zaś sama marka Perrier Jouet należy do grupy Pernod Ricard w Polsce znanej choćby z win Jacobs Creek, whisky Chivas Regal czy wódki Wyborowa.   

Co do wina jest to klasyczny szampański kupaż 40% pinot noir, 40% pinot meunier oraz 20% chardonnay. Metoda produkcji oczywiście tradycyjna. Wino nierocznikowane.

A jak smakuje? W nosie zachwycają mirabelki i morele, w ustach kremowo, czysto. Kwasowość jest bardzo wysoka, chrupka a wytrawność całkowita, cukier zupełnie nie wyczuwalny. Owocu jest sporo a wspiera go delikatny ton waniliowo przyprawowy. W końcówce pojawia się delikatnie zarysowana nuta gorzkich migdałów. Wino jest bardzo ostre, strzeliste wręcz o wielkiej świeżości. Cena na polskim rynku około 200 zł. W konkursie Decantera zebrało 90 punktów i zdobyło srebrny medal.

Winnica Adoria Wino Musujące Metoda Tradycyjna

Winnica Adoria Wino Musujące Metoda Tradycyjna

Wino z założonej w 2001 roku polskiej winnicy, prowadzonej przez Mika Whitneya, Polaka o włosko-amerykańskim pochodzeniu. Działają w podwrocławskich Zachowicach, gdzie dysponują 3 hektarami winorośli. Pośród nasadzeń dominują riesling, pinot noir i chardonnay. Wszystkie wina wytwarzają z certyfikowanych gron zrodzonych w gospodarstwie i w najbliższej okolicy w tym od dwóch zaprzyjaźnionych gospodarstw dostarczających grona z łącznie 6 hektarów winogradu.   

Winnica Adoria Wino Musujące Metoda Tradycyjna to stuprocentowe chardonnay winifikowane metodą tradycyjna. Jest to wino nierocznikowane. Czas dojrzewania i leżakowania na osadzie nie są podawane. Podobnie jak konkurent jest to wino klasy brut, właściwie pozbawione cukru resztkowego.

W nosie cytrusowe, o dominujących nutach cytryny i skórki cytrynowej. W ustach kremowe, chrupkie, silnie kwasowe, bardzo świeże i rześkie. Cytrusowy owoc jest kwaśno-goryczkowy przez co sino jest odrobinę ascetyczne, bardzo smukłe, wręcz szczupłe. Wszystko tu kreci się wobec pierwiastka odświeżającego. Cena na polskim rynku około 75 zł. W konkursie Decantera zebrało 87 punktów i zdobyło brązowy medal.

Werdykt

Właściwie to nie pozostaje mi nic innego jak potwierdzić rozstrzygniecie komisji Decantera. Perrier Jouet Grand Brut Champagne okazał się być delikatnie lepszym, przez swoją większą (ale bardzo kontrolowaną rozłożystość. Winnica Adoria Wino Musujące Metoda Tradycyjna przez swoja strzelistość i silne skoncentrowanie na świeżości w degustacji, której nie towarzyszyło jedzenie wypadł odrobinę słabiej.

Ale trzeba tu jasno powiedzieć, że był to pojedynek jak najbardziej wyrównany. Obaj zawodnicy to zdecydowanie ta sama liga i nie boję się powiedzieć pierwsza liga. Mówiąc inaczej oba wina grają na tym samym boisku, w tej samej klasie. A trzeba przy tym pamiętać jaki potencjał i jakie doświadczenie stoi za każdym z zawodników.

Jest też jeszcze kwestia – cena. Winnica Adoria Wino Musujące Metoda Tradycyjna kosztuje 40% tego co konkurent, a w liczbach bezwzględnych to 125 zł. I te 3 punkty według komisji Decantera czy też zwykła różnica w smaku nie są tej kwoty warte. Z pewnością Perrier Jouet Grand Brut Champagne nie da wam dwa razy większej przyjemności czy dwa razy większych emocji degustacyjnych niż polski konkurent.

Podsumowując te dwa wina to godni siebie oponenci, co pokazuję, że w niedalekiej przyszłości polskie wino ma szanse trafić do ekstraklasy, bo w pierwszej lidze już jest.

Obydwa wina otrzymałem do degustacji.

Winnica Adoria

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl