Winne Wtorki Wino i destylaty

Winne Wtorki – wino albańskie

Napisał Blurppp

Tematem tego wydania Winnych Wtorków jest wino przywiezione z wakacji. Ja troszkę nagiąłem temat i opisałem wino pite na wakacjach. Wybrałem wino albańskie, po prostu potrzebowałem pretekstu by napisać kilka zdań na temat kluczowych aspektów tamtego winiarstwa.   

Geografia

Albania to kraj górzysty i bardzo słoneczny. Truizm ale bez tego wstępu nie da się sprecyzować reszty. Z geograficznego punktu widzenia wydziale się cztery strefy (nie mylić z regionami) uprawy winorośli. Wszystkie stanowią pasy zorientowane w osi północ południe i tak idąc od zachodu na wschód są to:

  • Równiny nadbrzeżne – najbardziej równinna ale tez najbardziej gorąca cześć kraju. Ilość słonecznych dni w roku przekracza 310. Gleba jest bardzo zróżnicowane a lokalne wzniesienie dochodzą do 300 m n.p.m
  • Centralny region – najważniejsza strefa uprawy winorośli, to tam powstają najbardziej znane wina Albanii. To teren bardziej pagórkowaty niż górzysty. Tereny pomiędzy 300-600 m n.p.m. To tam znajduje sie najbardziej znany region winiarski Berat.
  • Wschodnie wyżyny – położone pomiędzy 600 a 800 metrów. Miejsce suche i upalne. Bardzo trudne warunki uprawy winorośli. Właściwie cała produkcja trafi na rynek lokalny.
  • Wysokie góry – najbardziej wschodnia cześć kraju. WIększosć położona na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m., winorośl uprawiana jest jedynie na potrzeby przydomowe.

System apelacyjny

Nie istnieje formalny system apelacyjny, co prawda wydzielonych jest 11 regionów ale trudno mówić o apelacji w powszechnym rozumieniu. Wszystko za sprawą braku jakichkolwiek przepisów regulujących określających choćby dopuszczone szczepy czy metody winifikacji i starzenia. Brak też systemu kwalifikacyjnego opartego choćby o ilość cukru w zbieranych gronach.

Podstawowe szczepy

Shesh i bardhe

Shesh i bardhe

W Albanii zachowało się wciąż kilka endemicznych a przy tym archaicznych odmian winogron , przynajmniej o dwóch z nich mówi się, że są tu od 3 tysięcy lat. Pośród lokalnych odmian należy wymienić:

Odmiany białe: shesh i bardhe, debin e bardhe i pules

Odmiany czerwone: shesh i zi, kallmet, vlosh, serine i debin e zeze.

Najważniejsze z nich to odmiany z rodziny shesh, stanowią około 35% upraw. Poza nielicznymi wyjątkami powstają z nich wina odmianowe. Oba szczepy są odmianami bardzo późnymi a do tego maja cechy sukulentów i potrzebują minimalne ilości wody.

Prócz odmian endemicznych od około 30 lat uprawia się również odmiany międzynarodowe. Na pierwszy. Przede wszystkim czerwone cabernet ( kabernett) i merlot. Z białych czasami można spotkać uprawy rieslinga. Inne szczepy, jak choćby furmint lokalnie nazywany tokai, mają znaczenie marginalne.

Od kilku lat prowadzone są eksperymenty z nasadzaniem odmian z Włoch jak trebbiano, primitivo i sangiovese.

Sytuacja rynkowa

Wiele wina pakuje sie w plastik a sporo prac, jak choćby etykietowanie wykonuje sie ręcznie

Wiele wina pakuje sie w plastik a sporo prac, jak choćby etykietowanie wykonuje sie ręcznie

Nikt nie zna prawdziwej ilości producentów wina w Albanii. Poza terenami czysto miejskimi wino powstaje właściwie w każdym domu, zwykle na własny użytek a nadwyżki rozprowadza się wśród sąsiadów i rodziny. W regionie Delvine szacuje się , że wino produkuje 1200 osób, pośród nich pod własna etykieta butelkuje jedna. Według szacunków Ministerstwa Finansów w całej  Albanii banderole pobiera 42 producentów.

Jeżeli dodamy do tego fakt, że zamożniejsi mieszkańcy miast nie chcą pić albańskiego wina i najczęściej sięgają po wina włoskie i greckie (często z przemytu) szybko zrozumiemy, że tamtejsi producenci mają mocno pod górkę. Dlatego normą jest produkcja dwóch linii produktowych. Wina lepsze trafiają do szklanych butelek,  zaś te mniej udane do plastiku i są sprzedawane za bezcen. W wypadku niektórych producentów , wino w plastiku to nawet 65% produkcji.  Taka sytuacja nie pozwala producentom zebrać środków na inwestycję i unowocześnienie parku technologicznego co ma zdecydowany wpływ na jakość. Fermentacja w kontrolowanej temperaturze to w tamtejszych warunkach wciąż nowość. Podobnie jak używanie zbiorników ze stali nierdzewnej. Kolejną ciekawostką jest używanie beczek jedynie w wypadku najdroższych, najbardziej prestiżowych dla producenta etykiet. Wina codzienne to przede wszystkim wina młode.  Beczka kosztuje a moda na czipsy i wióry jeszcze tam nie dotarła.

W takich warunkach rynkowych najlepiej radzą sobie najwięksi producenci, często firmy powstałe po sprywatyzowaniu pokomunistycznych molochów albo założone przed kilkoma laty duże latyfundia, najczęściej należące do powracających z imigracji Albańczyków. Tylko duzi producenci produkują wina nowoczesnymi metodami z zachowaniem odpowiedniej czystości. Wina od lokalnych producentów bardzo często obarczone są wadami jak brett. Z kolei wina od czołowych producentów są drogie, butelka często kosztuje ponad 15 euro. Ceny są podyktowane sporym importem na rynki amerykański i Europy zachodniej. Importowane wina właściwie w całości konsumuje liczna albańska diaspora.

Wśród producentów warto zapamiętać:

  • Kantina Gjergj Kastrioti Skenderbeu (postkomunistyczny gigant znany z produkcji brandy Skenderbeu – najbardziej rozpoznawalnej albańskiej marki alkoholi)
  • Kantina Cobo
  • Kantina Luani
  • Kantina Isak

Jakość i charakterystyka win

Wina albańskie, przynajmniej te których dane mi było spróbować, czyli te dostępne w szerokiej dystrybucji nie zachwycają. Z drugiej strony udało mi się dotrzeć do kilku win znacznie droższych, bo wycenianych na 30-40 euro. Nie zdecydowałem się na zakup. Zbyt drogie by ryzykować, tym bardziej że były to wina od tych samych producentów, tylko ich wyższe etykiety. Dlatego wypowiem się o winach z przedziału 3-10 euro. Doskonale wiecie, że kupując wina w kraju pochodzenia w ramach tych widełek można dostać naprawdę świetne etykiety. Tutaj żadna z butelek, poza pewnym bardzo starym rieslingiem nie zrobiła na mnie mega wrażenia. Ot codzienne wina, w wypadku win białych bardziej mineralne niż owocowe. Klimat robi swoje, owoc w merlocie bardzo rozgotowany, primitivo mocno powidłowe, wina białe momentami słonawe. Jeżeli chcecie rozpoznać wino targetowane na wyższa półkę zwróćcie uwagę na dwa elementy, po pierwsze będzie to wino kupażowane, po drugie beczkowane. Wina tańsze to zawsze wina odmianowe robione bez beczki.

Stosunkowo za bezcen można kupić wina ze starszych roczników, ale nie warto. To żadne rezerwy czy wina pozostawione do dojrzewana a niesprzedana nadprodukcja. Często to wina mające najlepszy czas za sobą.

Nowy trend

Najbardziej gorącym winiarsko tematem ostatnich 15 lat w Albani jest produkcja wina na wzór włoski. Z uporem ale też różnym skutkiem prowadzi się zakrojone na szeroką skale nasadzenia szczepów włoskich, przede wszystkim tych dobrze sprawdzających się Apulii. Dlatego coraz częściej w sklepach można znaleźć albańskie primitivo, sangiovese czy trebiano. Dodatkowo na etykietach bardzo często albańskie słowo „kantina” zostanie zastawione słowem „cantina” a etykieta będzie spreparowana w sposób sugerujący, że mamy do czynienia z winem włoskim.  Czy to szansa czy droga do zguby zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że podróbka nigdy nie zastąpi oryginału i winiarze powinny podnosić jakość win lokalnych. Inni twierdzą, że archaiczne odmiany endemiczne nie są w stanie dać win naprawdę wielkich a nawet zwyczajnie porządnych, dlatego trzeba szukać innych. Odpowiedź przyniesie czas a zdecydują portfele konsumentów.

Kantina Isak Shtepi e vjeter 2009

wino-albanskie-4

Winnowtorkowy wpis nie był by pełen gdyby nie zawierał opisu konkretnej etykiety.  Wybrałem okręt flagowy z Kantina Isak. Jak na wino targetowane na segment premium przystało jest kupażem i do tego kupażem nietypowym bo zmieszano dwie odmiany białe i jedna czerwoną (shesh i bardhe – z białych oraz shesh i zi plus merlot z odmian czerwonych). Oba czerwone wina bazowe przed blendowaniem dojrzewały przez 12 miesięcy w beczkach dębowych, wino białe w inoksie. Nim zamieszczę notkę degustacyjną jeszcze dwa zdania. Shtepi e vjeter  po albańsku oznacza stary dom. Nazwa jest nie przypadkowa. Wszystkie grona zebrano z jednej działki, z najstarszych krzewów które sadzała jeszcze matka właściciela i które rosną w około miejsca gdzie się wychował. Krzewy są formowane w „głowę” i rosną bez podpórek.

Co do wina, w barwie ciemno czerwone. W nosie początkowo lekko ziemiste, po chwili pojawia się czerwony owoc i powidło śliwkowe. Kwasowość umiarkowana, tanin nie za wiele. Wino jest bardzo lekkie, co jest prawdopodobnie efektem domieszki wina białego, podobnie jak lekka słonawa mineralność w końcówce. Wino lekko mnie zaskoczyło ale trudno powiedzieć, że oczarowało. Oceniam jako dobre z minusem. Takie niepełne 4.0. Cena 5 euro.

wino-albanskie--5

Johana

Moim przewodnikiem po winach albańskich była Johana Sinani. Studentka enologii na Uniwersytecie w Tiranie. Prywatnie córka właściciela Kantina Isak. Bardzo dziękuję za cierpliwość i poświęcony czas. Tym bardziej, że było naprawdę gorąco, temperatura w dolinie wynosiła 42 stopnie.  

Do Albanii podróżowałem na koszt własny, degustowałem na zaproszenie Kantina Isak

Na początku września w Krakowie będzie okazja spróbowania kilku win z Albanii, w tym opisanego powyżej. Szczegóły 

Poniżej dwie mapy mojego autorstwa, pierwsza to strefy uprawy winogron w Albanii, druga to regiony winiarskie z komercyjnym wykorzystaniem gron. W wypadku kopiowania proszę o podanie choćby źródła 🙂

 

Wina z wakacji opisali również 

——————————————-

Zdegustowany

Winniczek

Przy winie

Italianizzato

Nasz świat win

Dolina Mozeli 

Kobiety i wino

——————————————-

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings