Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Winne Wtorki Wino i destylaty

Winne Wtorki – Rohace Klaret Zweigeltrebe

Napisał Blurppp
Rohace Klaret Zweigeltrebe

Rohace Klaret Zweigeltrebe

Nie wiem czy jestem w temacie tych Winnych Wtorków. Tematem było wino różowe czyli wino z czerwonych winogron w których mieliśmy do czynienia jedynie z krótka maceracją skórek w fermentującym soku. Tymczasem w tej chwili przede mną stoi butelka z różową treścią ale nie Rose a Klaret. Tu należy się krótkie wytłumaczenie. W słowniku winiarskim bowiem słowo klaret (Claret) ma przynajmniej 3 znaczenia. Pierwsze, w znacznej mierze historyczne, to dawne brytyjskie określenie win czerwonych z nad Żyrondy. Kolejne to nazwa własna na ciemno różowe wina z jednej z małych apelacji francuskich i wreszcie trzecie są to wina robione z wyciśniętego natychmiast po zbiorze, im szybciej tym lepiej, soku z gron ciemnych odmian. Tak więc nie ma tu mowy o żadnej maceracji. Czyli nie ma pewności czy z formalnego punktu widzenia klaret to wino różowe , choć kolor różowy ma.

Opisana metoda wymaga dużej staranności podczas zbioru, ręcznie odcinane grona trafiają do kosza a zaraz po tym są tłoczone. Metoda ta siłą rzeczy jest popularna w miejscach gdzie dominują małe areały. Tak jest właśnie na Morawach więc nie powinniśmy się dziwić że właśnie tam powstaje sporo tych win. Jedną z butelek, Rohace Klaret Zweigeltrebe przywiozłem z ostatniej opisywanej wizyty w Blatnicach. Tam na miejscu mi smakowało, czy wino będzie cierpieć na dość częstą chorobę win czyli w domu jest o kilka klas gorsze niż wtedy gdy pijemy je w miejscu narodzin?

W kolorze ciemno łososiowe, w nosie kwiatowe, pozbawione nut malinowo-truskawkowych tak popularnych w wielu rose. W ustach delikatnie owocowe, lekkie słodkawe tony powidła śliwkowego i jabłka, znowu zero owoców czerwonych, lekkie nuty mineralne i dość długi z delikatnym pestkowym tonem. Wino jest bardzo lekkie , o przyjemnej delikatnej kwasowości i wyraźnych słodkich nutach w końcówce. Pije się je bardzo lekko i przyjemnie. Takie niezobowiązujące wino na weekend. 12% alkoholu doskonale wtopione. Ja pije je schłodzone do 4 stopni i w ten gorący czerwcowy wieczór wchodzi jak malowane, smakuje równie dobrze jak w Blatnicach

Nazwa: Rohace Klaret Zweigeltrebe

Rocznik: 2012

Producent: Rohace

Kraj: Czechy

Region: Morawy /Blatnice pod Svatým Antonínkem

Apelacja: Brak , wyróżnik późny zbiór

Typ wina: spokojne

Kolor wina: różowe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: regionalne

Szczepy: Zweigeltrebe.

Temp. podawania: mocno schłodzone 4-6 stopni

Podawać do: sałatki , lekki grillowany kurczak, grillowany pstrąg

Pojemność:0,7 l

Do kupienia w: Import własny

Cena:100 koron czyli około 4 euro

Ocena 0-6: 4,0

Jednym zdaniem: łagodne i świeże co w tym wypadku nie jest eufemizmem stwierdzenia kwasiorowate

Wino to mój własny zakup

——————————————————-

W tej edycji Winnych wtorków pili również

Winniczek

Pisane Winem

——————————————————-

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl