Zawsze inicjatywę Winnych Wtorków najbardziej ceniłem za jej walor edukacyjny. Możliwości poznania win z apelacji i regionów, po które nie zawsze sięga przeciętny winomaniak. Nie inaczej jest w tym wypadku. Tematem są Morawy, region bliski nam geograficznie, oferujący rozsądną jakość w korzystnej cenie a jednak w Polsce mało znany. Ponieważ formuła Winnych Wtorków nakazuje opis jednej z butelek zdecydowałem się na półwytrawne Masarik Ryzlink Rynsky VOC Blatnice, etykietę bardzo emblematyczną dla Moraw a do tego będącą doskonałym przykładem ważnego procesu który obecnie ma miejsce w tamtym regionie.
Zacznijmy od tych zmian. Jak zapewne wiecie w Europie obowiązują dwa różne modele legislatury winiarskiej. Pierwszy, znany z Francji, Włoch czy Hiszpanii to system katastralny. Systematyka oparta jest o miejsce pochodzenia czyli o apelacje. Stąd te wszystkie AOC, DO czy DOCG. Wszystkie te skróty po rozszyfrowaniu i przetłumaczeniu znaczą mniej więcej to samo, gwarancję pochodzenia wina z określonego regionu. Drugi z systemów oparty jest nie o miejsce pochodzenia a o ilość cukru w gronach. System ten, znany przede wszystkim z krajów niemieckojęzycznych formalnie obowiązuje w Republice Czeskiej czyli także na Morawach.
W obecnej chwili spokojne wina czeski i morawskie dzielą się na: wina stołowe, wina regionalne, wina jakościowe oraz wina jakościowe z określnikiem. I tu zaczyna się zabawa. Określnik, jak pokazuje nazwa, określa poziom cukru w gronach podczas zbioru. Podam tu pełna listę, warto zapamiętać:
Kabinetní víno – Wino gabinetowe 19 °NM
Pozdní sběr – Późny zbiór 21 °NM
Výběr z hroznů – Wybór z gron 24 °NM
Výběr z bobulí – Wybór z jagód 27 °NM
Výběr z cibéb – Wybór z rodzynek 32 °NM
Oraz dwa wina specjalne
Ledové víno – Wino lodowe 27 °NM
Slámové víno – Wino słomiane 27 °NM
Zasadniczo im wyższy poziom cukru w gronach tym otrzymana wino będzie słodsze ale i cięższe. Choć oczywiście trafiają się od tego wyjątki. Tyle tylko, że taki podział nie mówi nic o lokalnej specyfice wina. Dlatego w ostatnich 5 latach lokalne stowarzyszenia winiarskie, rozpoczęły oddolny proces tworzenia apelacji katastralnych czyli opartych o miejsce pochodzenia i lokalną specyfikę. Obecnie funkcjonuje pięć regionów o statusie VOC (Vína originální certifikace) – potwierdzone miejsce pochodzenia. Pierwszym z nich był powołany w 2009 roku VOC Znojmo. Najmłodszym i najmniejszym jest powołany w ubiegłym roku OC Blatnice. Obecnie tylko kilka win ma prawo nosić takie oznaczenie i jest to odpowiednio: z rocznika 2012 – 10 etykiet, z rocznika 2013 – 11 etykiet. Łącznie 21 etykiet. Jest to chyba jedyna apelacja na świecie gdzie wszystkie wina apelacyjne, ze wszystkich roczników, można spróbować podczas jednej degustacji. Podczas ostatniego weekendu odwiedziłem wieś Blatnice i wszystkich tych win spróbowałem. Nim opowiem wam o swoich wrażeniach kilka słów o przepisach apelacyjnych VOC Blatnice. Dopuszczono cztery szczepy ryzlink rýnský rulandské bílé (pinot blanc), rulandské šedé (pinot gris) i chardonnay zrodzone w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Blatnice. Wina mogą być zarówno odmianowe jak i dowolne blendy z dopuszczonych szczepów. Dopuszcza się jedynie ręczny zbiór. W czasie zbioru poziom cukru nie może być niższa niż 20°NM. Jakikolwiek kontakt z beczką nie jest dopuszczalny. I mój ulubiony przepis, wina muszą być zgodne ze smakiem typowych win z Blatnic (co ocenia lokalny samorząd). Wina musza być sprzedawane w standardowych szklanych butelkach.
Niby jasno i prosto a jednak dopuszczono jedynie klika etykiet na kilkaset produkowanych w okolicy. Swoje wina zgłosiło do kwalifikacji wszystkich 38 członków lokalnego cechu winiarzy. Do tego wina zakwalifikowane do statusu VOC produkuje się w iście butikowych ilościach. Od 350 do 3000 litrów rocznie.
Teraz kilka słowa o winach. Generalnie są to bardzo okrągłe, świeże wina o typowo tarasowym charakterze. Często o wyraźnym cukrze resztkowym i silnym soczystym owocu. W ramach apelacji powstają zarówno wina wytrawne jak i obie formy półwin czyli półwytrawne i półsłodkie (jak pokazuje tabela porównawcza win z tej apelacji uzmysławia jaki jest rozdźwięk, dobrym parametrem jest właśnie cukier resztkowy, najbardziej wytrawne wino ma go 1,4g/l, najsłodsze 34g/l).
Sam nie jestem miłośnikiem znacznej ilości cukru w winie, ale na dzisiejsze wydanie Winnych Wtorków wybrałem wino półwytrawne Masarik Ryzlink Rynsky VOC Blatnice, wydało mi się po prostu najbardziej typowym dla tej mikro apelacji.
A prezentuje się tak, w kolorze intensywnie słomkowe z zielonkawym refleksem. Nos bardzo intensywny, rieslingowy, jabłkowo-cytrusowy i do tego białe kwiaty. Usta bardzo okrągłe, 11,6 g/l robi swoje. Jest ładny, radosny cytrus, podkreślony właśnie cukrem i nieźle zbalansowany intensywną kwasowością o cytrynowym charakterze. W posmaku pojawia się z kolei grejpfrutowa goryczka utrzymująca się dość długo w ustach. Wino bardzo tarasowe, na działkę, do wypicia pomiędzy jedna a druga rozgrywkę w badmintona. A jak jeszcze w planach jest grillowany pstrąg to ten wyjazd na działkę będziecie długo wspominać. Kosztowało około 120 koron czyli mniej niż 20 zł i jest warte każdej z tych złotówek.
Idą wakacje, pewnie część z was wybierze się do Czech, choć by przejazdem. Miejcie wtedy na uwadze wina z VOC Blatnice. Zdecydowanie warto. Z reszta rok 2013 był udany dla wszystkich win z Blatnic. Zaś wracając do Masarik Ryzlink Rynsky VOC Blatnice wino oceniam jako bardzo dobre, szczególnie gdy pije się je w wakacyjno-letnich okolicznościach.
Nazwa: Masarik Ryzlink Rynsky VOC Blatnice
Rocznik: 2013
Producent: Vino Masarik
Kraj: Republika Czeska
Region: Południowe Morawy/Białe Karpaty
Apelacja: VOC Blatnice
Typ wina: spokojne
Kolor wina: białe
Smak: półwytrawne
Klasyfikacja: jakościowe
Szczepy: 100 % ryzlink rynsky
Temp. podawania: lekko schłodzone 12-14 stopni
Podawać do: jako aperitif, lekkie sałatki, grilowane ryby
Do kupienia w: import własny
Cena: 120 koron czeskich czyli około 19 zł
Pojemność: 0,75l
Ocena 0-6: 5
Jednym zdaniem: lekkie, radosne owocowe i pomimo tego że półsłodkie mi pasuje.
Wino to mój własny zakup
Morawski Winny Wtorek u innych blogerów
—————————————–
—————————————–