Winne Wtorki Wino i destylaty

Winne wtorki – Gerard Leroux Anjou Cepage Cabernet

Napisał Blurppp

Kiedy jako temat winnych wtorków padło „czerwień znad Loary” mocno mnie ten wybór zdziwił. Przecież większość tamtejszej produkcji to winna lekkie, owocowe, soczyste, pomimo tego, że czerwone do podawania raczej na zimno (tak poniżej 12 stopni) czyli wina bardzo letnie, tarasowe wręcz. Po chwili jednak pomyślałem, że przecież w zimie ludzie tez się bawią, a na imprezę właśnie takie, trochę taneczne wino to dobry pomysł, a więc to takie wino wtorkowe przygotowanie do karnawału. Wybór butelki był automatyczny. W wakacje piłem znakomite Anjou ze starych krzewów. Wybierając je widziałem więcej butelek od tego producenta, to tez w te pędy pobiegłem do Francuskiego Gąsiorka i kupiłem kolejną etykietę od Gerarrda Leroux’a. Tym razem Anjou Cepage Cabernet. Jak informuje nas etykietka wino w 100% powstało z gron cabernet franc. Widać to już w kieliszku, piękna intensywna czerwień i dużą transparentność. Nos to zdecydowanie owoce: wiśnia, malina i trochę czarnej porzeczki. W ustach delikatne, kwaskowe, aksamitne i bardzo wiśniowe z elementami pestki. Taniny, choć to cabernet franc bardzo stonowane, wino nie jest cierpkie, z drugiej strony są one na tyle silne, że wino powinno się ładnie starzeć, łagodniejąc z wiekiem. Posmak bardzo pestkowy i ciut pikantny. Wino jest przyzwoite ale nie tak dobre jak to przytoczone na wstępie, jest zbliżone, ale aromaty są ciut bardziej przygaszone. Nie wiem czy wynika to z wieku krzewów, tego pół roku które minęło od poprzedniej butelki, czy może od pogody za oknem i jej wpływu na moje odbieranie trunku. Wino na solidne cztery z plusem. I jeszcze jedno od poprzedniego jest tańsze o 5 zł, w tym wypadku warto jednak dopłacić.

Nazwa: Gerard Leroux Anjou Cepage Cabernet

Rocznik: 2010

Producent: Domaine Gérard Leroux

Kraj: Francja

Region: Dolina Loary/Andegawenia

Apelacja: Appelation Anjou Controlee

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczep: 100% Cabernet Franc

Temp. podawania: schłodzone 10-12C

Podawać do: lekkie sery, grillowane białe mięso, solo

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Francuski Gąsiorek

Cena: ok. 33,00 zł

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Dobre, choć nie rewelacyjne

———————————————————————————-

W tej edycji Winnych Wtorków czerwień znad Loary pili również

Pisane Winem

Białe Nad Czerwonym

To co pijemy

————————————————————————————

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl