Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Winne Wtorki

Winne Wtorki – Domaine Pommier Petit Chablis

Domaine Pommier Petit Chablis
Domaine Pommier Petit Chablis
Napisał Blurppp
Domaine Pommier Petit Chablis

Domaine Pommier Petit Chablis

Koło Winnych Wtorków po raz kolejny dokonało pełnego obrotu. Zaczęliśmy kolejną serię, co oznacza że Kuba Jurkiewicz wybierał temat. Wybrał region którego trochę się boje, wybrał Burgundię. Drugi co do ważności region Francji. Region o którym wiem stosunkowo mało. Jak mało uzmysłowiła mi ostatnia dwugodzinna komentowana degustacja prowadzona przez Tima Atkina MW. Miłośnika i znawcę regionu.

Co by pokazać stopień skomplikowania tego mikrokosmosu powiem tylko, że Hiszpania ma 69 apelacji klasy D.O. W Burgundii jest ich ponad 700. Niektóre z apelacji są tak miniaturowe, że zmonopolizował je jeden producent. W innych są dziesiątki czy wręcz setki producentów. Próżno tam szukać winiarskich kombinatów, latyfundiów czy znanych znad Żyrondy reprezentacyjnych zamków i pałacyków. Burgundia to ciągle miejsce rolników, rodzinnych firm i mikrowinnic. Nawet jeżeli na skutek skokowego wzrostu cen win z regionu wielu z nich zamieniło stare Citroeny na Mercedesy klasy E a często i S, ciągle pozostali rolnikami o typowej dla tej grupy mentalności. Tak przynajmniej twierdzi Jancis Robinson. Sam w Burgundii nigdy nie byłem i musze się oprzeć o literaturę.

Podobnie jak mam braki w wiedzy teoretycznej, mam tez spore braki w degustacji win z Burgundii. Kupuje je rzadko, są po prostu drogie, dobry Burgund to cena w okolicach 100zł. Jedynym jako tako opitym przeze mnie regionem burgundzkim jest Chablis i jego młodszy brat czyli okoliczne wsie dla których utworzono osobną apelacje klasy AOC czyli Petit Chablis.

Wielu producentów w tym regionie ma swoje parcele zarówno na terenie AOC Chablis, często również na Premier Cru ale i w teoretycznie mniej wartościowym obszarze Petit Chablis. Taka dywersyfikacja pozwala na zrobienie rozsądnej drabinki cenowej win, od kilku do kilkudziesięciu euro za butelkę. Ja zwykle pijam te za kilka, to też mam jakie takie pojęcie o stylu tego regionu. Z tego powodu, na tą edycje Winnych Wtorków, z całego spektrum burgundzkich win wybrałem właśnie Petit Chablis.

Domaine Pommier

Domaine Pommier na mapach googla wygląda tak. Burgundia to ciągle kraina rolników i ich gospodarstw, próżno tu szukać zamków i pałacyków

Zdecydowałem się na Domaine Pommier Petit Chablis 2011. Producent zaczynał w roku 1990 od 2 hektarów, dziś ma ich 16, głównie w Chablis i okolicach ale też w kilku innych burgundzkich apelacjach. Wytwarza głownie wina białe, o różnej klasie od Petit Chablis, przez Chablis po Chablis Premier Cru (trzy różne parcele). Ma w ofercie również jedno czerwone- ogólna apelacja burgundzka.

Jak widać moje wino to najniższy ze schodków jego piramidy. Przyglądnijmy mu się bliżej. Wino to oczywiście 100% chardonnay, próżno jednak szukać tej informacji na etykiecie. Tamtejsze przepisy apelacyjne zabraniają umieszczać tej informacji. Śledząc proces produkcyjny warto zwrócić uwagę na dwa elementy. Po pierwsze wino dojrzewał przez 6 miesięcy na osadzie. Po drugie, aby zachować jego intensywność podczas klarowania zastosowano klej z rybiego pęcherza. Jest to najsłabszy, najdelikatniejszy ze środków klarujących, ale też najmniej inwazyjny.

Teraz już pora przeanalizować zawartość kieliszka. Barwa stosunkowo ciemna, intensywna, słomkowa. Nos złożony, są tu brzoskwinie i morele ale też wyraziste masło. W ustach skoncentrowane, o lekko oleistej teksturze interesujące, z jednej strony o wyraźnej brzoskwini i skórce cytrynowej z drugiej strony lekko słonawe do tego wyraźnie kwasowe. Ale nie jest to wgryzająca się w plomby świdrująca kwasowość a raczej orzeźwiająca, świeża  jak poranna bryza. Posmak długi lekko słonawy z delikatną orzechową nutą.

Domaine Pommier Petit Chablis 2011 mnie oczarowało, bije na łeb większość marketowych Chablis, choć teoretycznie pochodzi z niższej prestiżowo apelacji. Jest też bardziej w stylu starszego brata niż mieszkańcy marketowych półek. Świetne wino, oceniam na 5,5 i bardzo polecam.

I jeszcze jedna drobna refleksja, chyba nie da się poznać Burgundii za biurka, nawet gdy leżą na nim najlepsze podręczniki. Jeżeli środki pozwolą kolejną podróż odbędę właśnie tam.

Nazwa: Domaine Pommier Petit Chablisblurppp poleca

Rocznik: 2011

Producent: Domaine Pommier

Kraj: Francja

Region: Burgundia

Apelacja: AOC Petit Chablis

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: 100% chardonnay

Temp. Podawania: lekko schłodzone 12-14 stopni

Podawać do: ryby, ryby, ryby oraz jako aperitif, ale do sałatki też będzie pasowało

Do kupienia w: http://www.winoiprzyjaciele.pl/

Cena: 49 zł

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: w stylu starszego brata

Wino otrzymałem od importera

——————————————

Wina z Burgundii pili również:

Winniczek

Winiacz

Pisane winem

Czerwone czy białe

——————————————

 

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl