Winne Wtorki Wino i destylaty

Winne Wtorki – Barton & Guestier Vouvray Golden Label

Napisał Blurppp

Kuba Jurkiewicz zaprosił mnie do udziału w Winnych Wtorkach. Z pewnością będzie miło i ciekawie, za to pewnie nie będzie lekko. Przekonałem się o tym próbując kupić wybrane wino czyli coś z bardzo mało popularnej w Polsce apelacji Vouvray. Odwiedziłem lub obdzwoniłem chyba wszystkie krakowskie sklepy specjalistyczne, dopiero rada Pawła Kolorusa z „Kup sobie wino” naprowadził mnie na Real, gdzie dostałem ostatnią butelkę słodkiego Barton & Guestier Vouvray Gold Label 2011. Ponieważ wina z tego regionu są mało znane warto wspomnieć o nim parę słów. Jest on położony w środkowej części słynącej winem Dolinie Loary, na północny wschód od regionu Chinon. Jej obszar to około 2000 hektarów winnic położonych na terenie pięciu gmin. Najpopularniejszym szczepem jest tu chenin blanc i tylko wina powstałe z tego szczepu mają prawo do używania nazwy apelacji. Miejscowi winiarze  produkują zarówno wina spokojne jak i musujące, w pełnej skali zawartości cukru, od wytrawnych po słodkie.

Wino które dzięki Winnym Wtorkom stoi przede mną powstało w korporacji Barton & Guestier mającej 130 winnic na 5 kontynentach. Z jednej strony to nie dobrze, bo wino może być przemysłowe, z drugiej, jeżeli producent wybiera ta apelacje to pewnie liczy na jej potencjał. W ramach koncernu funkcjonuje kilka linii produktowych, najwyższa, super premium jest seria oznaczana złotą etykieta (gold label). Wszystkie wina z tej linii to wina francuskie z prestiżowych apelacji, co oczywiste wszystkie mają status AOC. Za całą linię odpowiada tez jeden enolog Laurent Prada.

Teraz kiedy wiemy kto gdzie wino powstało i za czyją sprawą przyjrzyjmy się mu bliżej. Opalizujący żółtozłoty kolor. Nos intensywny, bardzo jabłkowy z nutami kwiatowo cytrusowymi. W ustach oleiste, gęste soczyste. Usta bardzo pełne mocno owocowe., wyraźnie czuć brzoskwinie i owoce tropikalne. Wino oznaczane jest jako słodkie i cukier czuć ale wszystko jest wyraźnie zbalansowane silną, kwaśną nutą limonek i cytryn dzięki czemu wino jest bardzo dobrze zbalansowane. Nie ma typowej dla win słodkich tendencji do zamulania. Po pierwszym kieliszku chce się następny. Właściwie gdyby nie etykieta to nigdy nie powiedział bym, że to wino słodkie. Piłem to wino samo, ale potrafię sobie go wyobrazić zarówno w towarzystwie placka z kwaśnymi śliwkami jak i ostrzejszych serów. Bardzo udany zakup, będę do tej apelacji jeszcze wracał.

Nazwa: Barton & Guestier Vouvray Gold Label

Rocznik: 2011

Producent: Barton & Guestier

Kraj: Francja

Region: Vouvray

Apelacja: AOC Vouvray

Kolor wina: białe

Smak: słodkie

Klasyfikacja: jakościowe

Szczep: 100% chenin blanc

Temp. podawania: 10-12 stopni

Podawać do: desery, sery pleśniowe, świetnie smakuje samo

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: Hipermarket Real

Cena: ok. 33,99 zł

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: Bardzo uniwersalne i eleganckie

Wpis w ramach inicjatywy Winne Wtorki.

.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl