Dalekie wyjazdy samochodowe, takie jak wycieczki po Europie wymagają potężnych przygotowań. Mowa nie tylko o poduszce finansowej na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, ale również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu i takich rzeczach, jak chociażby winiety. Podróż samochodem to doskonała alternatywa dla podróży lotniczych, choć te również wiążą się ze sporymi wydatkami. O co tutaj chodzi i dlaczego tak ważne jest, aby przed podróżą pomyśleć o winietach? Zapraszam do lektury!
Co to jest winieta i dlaczego się ją w ogóle kupuje?
Nie jest tajemnicą, że część dróg szybkiego ruchu oraz autostrad zarówno w Polsce, jak i za granicą jest płatnych. Czasami wystarczy tylko opłata za pokonanie danego odcinka trasy na tzw. bramkach. W innych przypadkach będą obowiązywały winiety. Te z kolei można kupić już przed podróżą przez https://onlinewinieta.pl/. Winiety będą nam potrzebne w krajach, gdzie opłaty za przejazd autostradami lub drogami szybkiego ruchu nie są regulowane na ich poszczególnych odcinkach. W dużym skrócie chodzi o to, że gdy wjeżdżamy na płatną autostradę w danym kraju, to musimy posiadać dowód uiszczenia opłaty. To właśnie nazywamy winietą.
Jak to wygląda w praktyce? Winieta to nic innego, jak naklejka, którą umieszcza się od wewnętrznej strony przedniej szyby pojazdu. Tam też powinna się znaleźć informacja o numerze rejestracyjnym pojazdu. Warto pamiętać, że w poszczególnych państwach takie winiety są po prostu obowiązkowe, a ich brak może się wiązać z nałożeniem kary.
Gdzie trzeba posiadać winiety?
Wyprawa samochodowa po Europie to wspaniała przygoda. Po zebraniu środków finansowych oraz przetestowaniu swojego pojazdu, możemy powoli ruszać w drogę. Oczywiście, dobrze jest zawczasu zrobić przegląd samochodowy u renomowanego mechanika, aby upewnić się, że stan techniczny pojazdu umożliwi nam bezawaryjną podróż.
Kluczowe będzie również posiadanie ważnego ubezpieczenia. Mowa nie tylko o ubezpieczeniu pojazdu, ale również o ubezpieczeniu zdrowotnym. Jeśli za granicami Polski skręcimy kostkę – zajmą się nami odpowiednie służby medyczne w ramach ubezpieczenia. W przeciwnym razie będziemy musieli za taką sytuację słono zapłacić. Przed odpaleniem auta i wyruszeniu w wymarzonym kierunku kupmy jeszcze winiety, tam gdzie one obowiązują.
Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie kraje w Europie zdecydowały się na wprowadzenie obligatoryjnych opłat za przejazd. Winiety w niektórych miejscach w ogóle nie funkcjonują, a przejazd drogami jest bezpłatny. Takimi miejscami jest Finlandia oraz Liechtenstein. Z podobną sytuacją, gdzie większość tras jest zupełnie darmowa mamy do czynienia w Czarnogórze czy Holandii. Tam również drogi są bezpłatne, choć na niektórych odcinkach (najczęściej niektóre tunele) wymagana jest opłata. To jednak nie koniec różnic, bo sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku samochodów ciężarowych. Poszczególne kraje posiadają przepisy głoszące, że opłata za przejazd wymagana jest wyłącznie od pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Tak jest właśnie w Estonii, gdzie duże samochody nie mogą się przemieszczać bez wykupienia winiety. W Luksemburgu natomiast bez winiet mogą poruszać się samochodu, których waga nie przekracza 12 ton.
W jeszcze innych miejscach obowiązują zasady pobierania opłat za przekroczenie danego odcinka drogi. Mowa o znanych z polskich realiów bramkach. Winiety koniecznie trzeba posiadać, udając się do m.in. Austrii, Słowacji, Rumunii, Czech, Bułgarii, Węgier czy Szwajcarii.
Zakup winiety zależy od typu pojazdu, jakim będziemy się przemieszczać, a także czasu, jakiego potrzebujemy na pokonanie danej trasy. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać winiety weekendowe, tygodniowe lub nawet kilkumiesięczne czy roczne. Oczywiście, nie każdy rodzaj winiet dostępny jest w danym kraju. Warto też pamiętać, że winiety mogą przybierać formę elektroniczną i jest to najchętniej wybierana opcja przez klientów. Fakt faktem, nie mają one jednak ważności automatycznie, bo czasem trzeba trochę odczekać – w Austrii winieta elektroniczna zyskuje ważność dopiero po 18 dniach od zakupu. Za brak winiety grożą mandaty – często nawet do 1000 złotych i więcej. Dlatego też winiety powinno się kupować z dużym wyprzedzeniem (zwłaszcza w formie elektronicznej).