Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Krótko

Wina organiczne w sporym wyborze już dostępne na Winnicy Lidla

Specyfika uprawy winorośli i proces winifikacji to główne czynniki wyróżniające wina oznaczone certyfikatem BIO na tle innych. Organiczne wina cechują się nie tylko interesującym smakiem, ale również zredukowaną ilością siarczynów, która ogranicza ryzyko wystąpienia syndromu „dnia następnego” – potocznie zwanego kacem. Już teraz portal WinnicaLidla.pl prezentuje nową ofertę, pełną ekologicznych win.

BIO wina, czyli jakie?

Czym wyróżnia się BIO wino? Do najważniejszych cech można zaliczyć redukcję siarczynów w procesie winifikacji oraz wykluczenie na etapie uprawy winorośli nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin. Dzięki zredukowanej ilości siarczynów, BIO wina ograniczają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego syndromu „dnia następnego”. Kluczową kwestią w przypadku win ekologicznych okazuje się również lokalizacja winnicy. Wina z etykietą BIO powstają głównie w regionach o łagodnym, ciepłym klimacie.

Certyfikat = gwarancja

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat powstało wiele winiarni z certyfikatem BIO, jednak aby go uzyskać należy spełnić szereg wymagań. Jednym z najważniejszych jest zakaz stosowania syntetycznych środków ochrony roślin oraz substancji z roślin modyfikowanych genetycznie. Co więcej, konieczne jest wprowadzenie rozmaitych procedur uprawy, zaczynając już od jakości samej gleby i jej odpowiedniego oczyszczenia przed zasadzeniem winorośli. Takie procesy wstępne kontrolowane są przez jedną z akredytowanych instytucji i trwają kilka lat.

Na portalu WinnicaLidla.pl dostępna jest szeroka oferta certyfikowanych win pochodzących z ekologicznych upraw. W asortymencie dostępne są m.in. wina wieloszczepowe. Niezdecydowanym w wyborze odpowiedniego trunku pomoże szczegółowy opis oraz punktacja przyznana przez ekspertów Winnicy Lidla – specjalistów z zakresu win: Mistrza Polski Sommelierów – Michała Jancika oraz Master of Wine – Richarda Bampfielda.

Oceniając ofertę organicznych win sieci Lidl, eksperci zwrócili szczególną uwagę na hiszpańskie wino Graciano, Laertes Rey, Rioja DOCa, 2016 (44,99 zł/750 ml, www.winnicalidla.pl). Według ich opinii trunek wyróżnia się stylem i charakterem, dlatego uzyskał aż 91 punktów na 100 możliwych. Graciano, Laertes Rey, Rioja DOCa to czerwone wytrawne wino o głębokiej barwie. W jego bogatym i intensywnym aromacie poczuć można czarną porzeczkę, suszoną śliwkę, jeżynę, orzech brazylijski i czarny pieprz. Ze względu na mocny smak wina, trunek będzie znakomicie współgrać z pikantną pieczenią, wędlinami lub długo dojrzewającymi, ostrymi serami.

Drugą propozycją ekspertów jest również wino hiszpańskie – Xarel·lo, Plus Natura, Penedès DO (29,99 zł/750 ml, www.winnicalidla.pl). Eksperci Lidla ocenili trunek jako wyjątkowy i przyznali mu 89 punktów na 100 możliwych. Xarel·lo, Plus Natura, Penedès DO to idealna propozycja dla osób szukających orzeźwienia. To wytrawne, ale lekkie wino cechuje się wyraźnym zapachem, a w jego bogatym aromacie poczuć można brzoskwinię, jabłko, kwiat akacji, miód, dojrzałego ananasa oraz melona. Butelka schłodzonego Xarel·lo znakomicie uzupełni kolację z lekkimi sałatkami i przekąskami, delikatnymi serami czy rybą.

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa