Wino i destylaty

Vinarstvi U Dvou Lip Rulandské Sede 2011 BioOrganic

Vinarstvi U Dvou Lip Rulandské Sede 2011 BioOrganic
Vinarstvi U Dvou Lip Rulandské Sede 2011 BioOrganic
Napisał Blurppp
Vinarstvi U Dvou Lip Rulandské Sede 2011 BioOrganic

Vinarstvi U Dvou Lip Rulandské Sede 2011 BioOrganic

Zamecke Vinarstvi to jak morawskie warunki gigant. Kilkadziesiąt hektarów upraw, kilka linii produktowych, stonowane ceny często poniżej 100 koron (16 zł)  i obecność na sklepowych półkach jak Republika Czeska długa i szeroka. A jak jest z jakością? Różnie, jak to w wypadku win masowych, raz lepiej raz gorzej, choć znaczącej wtopy nigdy nie znalazłem, są to porządne, ale podstawowe wina do codziennej konsumpcji. Co wiec taki producent ma zrobić gdy chcę zaatakować wyższy segment? Wyjść jest kilka, jednym jest kupno innej winnicy w sąsiedztwie, stworzenie nowej marki i pozycjonowanie jej o półkę wyżej. Właśnie tak postąpiło Zamecke Vinarstvi tworząc brand  Vinarstvi U Dvou Lip.

Kilka kilometrów od matecznika w Bzencu, we wsi Hýsly gdzie udokumentowana produkcja wina sięga początku XVII wieku, znajduje się dwór wzniesiony w Roku Pańskim 1353. Przez blisko 700 lat swojego istnienia przechodził różne dzieje. Prawie jednak zawsze udawało mu się uniknąć nieszczęść, jak w roku 1695, kiedy to woda w czasie powodzi zalała okolicę , ale ten mały kawałek ziemi pozostały nienaruszone. Od lat 50 był biurami PGRu, potem przedszkolem. Zawsze jednak otaczały go winne krzewy. No prawie zawsze. Niespotykane mrozu roku 1952 spowodowały obumarcie tysięcy krzewów. Winnice w pełni odbudowano dopiero w roku 1976. Krzewy są wiec mniej więcej czterdziestoletnie. W 1990 roku było tego 55 hektarów. Wówczas winnice sprywatyzowano. Bzenecki gigant przejął ich 20 lat później. W ich ręce trafiło 35 h upraw i historyczny budynek.

Od początku postawiono tam na jakość i wyższe ceny. Stworzono dwie linie produktów, wina jakościowe z określnikiem (seria Přívlastková) i wina jakościowe z określnikiem z ekologicznych upraw (seria Biovína). Na tych pierwszych na etykietach jest zapis nutowy, na tych drugich skrzypce.

Vinarstvi U Dvou Lip Rulandské Sede 2011 BioOrganic

Sałatka z truskawkami i pieczoną piersią kurczaka w winegrecie

Odwiedzając w zeszłym tygodniu Morawy odwiedziłem też Bzenec, do wsi Hýsly niestety nie dojechałem, pogoda była fatalna lało, było niedzielne popołudnie i na rozmowę z kimkolwiek poza stróżem i tak szans nie było. Wszystkie informacje powyżej mam z ulotki informacyjnej. Kupiłem za to wina, w firmowym, całodobowym sklepiku przy zamku będącym siedzibą Zameckego Vinarstvi. Kupiłem wina z obu serii. W różnych proporcjach, czytelnicy bloga wiedzą o moim mocno umiarkowanie-sceptycznym stosunku do win naturalnych. To co prawda nie mamy do czynienia z winami naturalnymi a ekologicznymi. Co oznacza brak herbicydów, insektycydów  i innych cydów w winogradzie oraz całkowity brak nawozów sztucznych itd. Natomiast w produkcji i stabilizację używa się ciągle związków siarki, wino się filtruje itd. Choć robi się to na minimalnym poziomie, tylko tyle by zapewnić stabilność.

Jednym z win które przywiozłem jest Vinarstvi U Dvou Lip Rulandské Sede 2011 BioOrganic. Czekałem z jego otwarciem na niedzielne popołudnie, kiedy żona zrobiła z sałatkę z truskawkami i kurczakiem w sosie winegret. Otwarłem i oto jak się zaprezentowało. W kolorze jasno słomkowe z zielonkawym pobłyskiem. W nosie owocowe, na początku bardzo zaskakujący ton kwitnących drzew owocowych, jak by w kieliszku znalazł się cały kwitnący sad, po chwili do głosu dochodzą tony cytrusowe z wyraźna mandarynka. Nos jest umiarkowanie intensywny ale nuty są czyste. W ustach nadspodziewanie dużo ciała, dużo ekstraktu, co pewnie jest zasługa późnego zbioru a do tego wyraźna soczysta, cytrusowa kwasowość, ładny rześki owoc a całość delikatnie zaokrąglona 4 gramami cukru na litr. W posmaku delikatna ziołowa goryczka. Pije się to bardzo przyjemnie, szczególnie kiedy za oknem upał a na stole sałatka. Bardzo dobre czyli 5,0.

Nazwa:  Vinarstvi U Dvou Lip Rulandské Sede 2011 BioOrganic

Rocznik: 2011

Producent: Vinarstvi U Dvou Lip

Kraj: Republika Czeska

Region: Południowe Morawy

Apelacja:

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe z określnikiem (późny zbiór)

Szczepy: 100 % rulandské sede (pinot gris)

Temp. podawania: lekko schłodzone 12-14 stopni

Podawać do: jako aperitif, lekkie sałatki, ryby, drób

Do kupienia w: import własny

Cena: 170 koron czeskich czyli około 25 zł

Pojemność: 0,75l

Ocena 0-6: 5

Jednym zdaniem: nadspodziewanie dużo ciała i jeszcze więcej odświeżenia

Wino to mój własny zakup 

 

 

Wyśrodkuj mapę
Znajdź drogę

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl