Wino i destylaty

Vinal Winery Severina Ice Wine Natural

Vinal Winery Severina Ice Wine Natural
Vinal Winery Severina Ice Wine Natural
Napisał Blurppp
Vinal Winery Severina Ice Wine Natural

Vinal Winery Severina Ice Wine Natural

Stało się, przyszła jesień i to taka od razu pełną gębą. Leje wieje i jest zimno. Pierwszy raz wymarzłem. Mięczak powiecie, raptem trochę deszczu i plus 15 stopni a facet wymarzł. No dobra nie wymarzłem, ale jakoś otwarcie wina słodkiego muszę uzasadnić, znaleźć jakąś wymówkę. Koło tej butelki dreptam od końcówki sierpnia, kiedy to córka przywiozła je w prezencie mojej żonie a swojej mamie. Pośród kilku przywiezionych butelek ta jako pierwsza rzuciła mi się w oczy. Wysoka, smukła matowa butelka a w środku Vinal Winery Severina Ice Wine Natural czyli wino lodowe z Bułgarii. O bułgarskim winiarstwie nie wiem nic, no prawie nic. Zdaję sobie sprawę z hegemoni Sophi w każdym gminnym sklepie i o zaskakująco udanych Telishach dostarczanych na nasz rynek przez krakowski Dom Wina. Uważna lektura trzech (sic) niepełnych stron w monumentalnym, liczącym 927 stron, opracowaniu „Wino” autorstwa Andre Domine pozwoliło dowiedzieć się jeszcze: że od 2000 roku prawo winiarskie jest zgodne z wytycznymi UE, i że jest wzorem francuskiego są oparte o system katastralny. Wyodrębniono tam pięć regionów w ramach których wyznaczono 47 apelacji. Koniec, tu moja wiedza się kończy. O producencie z kolei nie wiem nic. Wizyta na jego stronie też zbyt wiele nowego nie wnosi. Producent się nie przedstawia, umieszcza jedynie galerie zdjęć i listę produktów, 146 produktów, dość duże nieprawdaż ? Z kolei załączona galeria jasno pokazuje gigantomanię. Liczące tysiące litrów nierdzewne tanki, nieprzeliczone rzędy beczek. Własna orkiestra i zespół folklorystyczny. Pop błogosławiący zbiory i aktyw partyjny, sorry zarząd o twarzach sowieckich aparatczyków w czarnych garniturach a obok panie w czerwonych żakietach. Po przeglądnięciu tych zdjęć wiedziałem jedno, nie może to być mały producent, raczej kombinat rolny o specjalizacji winiarskiej. Z każdym odkrywanym faktem mój sceptycyzm wobec tej butelki, na którą początkowo byłem napalony jak Arab na kurs pilotażu, wzrastał. Może jednak wina lodowego nie da się zepsuć? Tym bardziej, że pochodzi z zacnego szczepu, z chardonnay, ( znajomość szczepu zawdzięcza tylko płynnej znajomości cyrylicy wyniesionej ze szkoły podstawowej i średniej, zresztą jest to wszystko co opanowałem, jeżeli chodzi o język rosyjski, a uczyłem się go lat siedem).

Tak więc pełen niepokoju otwarłem butelkę i przelałem odrobinę do kieliszka. Wino jest ciemno żółte w kolorze z jaśniejszą słomkowa obwódką. W nosie początkowa dawało się wyczuć ton acetonu, który ulotnił się po kilku sekundach, pozostała za to wyraźne nuty miodu, kandyzowanych owoców i suszonych moreli. Usta zaskakuje na początek oleistość i gęstość, wina, wino jest gęste, likierowe wręcz. Po chwili dociera do nas pełna życia, radosna kwasowość którą po chwili przykrywa owocowa słodycz idealnie ja balansując. Rozlewając się po ustach wino przynosi tony słodkich cytrusów oraz dojrzałych miękkich brzoskwiń. Posmak zostaje zdominowany przez tony ciepłe, kandyzowaną skórkę pomarańczową i delikatny ciepły alkohol, co raczej dodaje charakteru niż jest wadą. To przecież wino słodkie, rozgrzewające i pite w małych ilościach. Wino jest złożone, pełne głębi, wewnętrznej przestrzeni i po prostu pyszne.

Bardzo na plus zaskoczyła mnie ta butelka, po wizycie na stronie producenta miałem naprawdę złe przeczucia, na szczęście winemakerów mają tam lepszych niż programistów i grafików. Pewnie wszyscy dobrzy programiści zajmują się tam zabezpieczeniami systemów albo do nich włamywaniem, bo ostatnio głośniej o bułgarskich hakerach niż o bułgarskich winach. Na hakerach się nie znam, ale jeżeli większość bułgarskiej produkcji trzyma poziom Telisha albo pitego przeze mnie Vinal Winery Severina Ice Wine Natural pora zapomnieć o sophi i popatrzeć dokładniej w stronę tamtego winiarstwa. Może w przyszłym roku podczas wakacji? A może jakiś importer dobrych bułgarskich win podeśle garść informacji. Kontakt w dolnym prawym rogu strony. Swoja drogą szkoda, że tak dobre wino w tak okazyjnej cenie nie trafiało na polski rynek.

Nazwa: Vinal Winery Severina Ice Wine Natural

Rocznik: 2012

Producent: Vinal Winery

Kraj: Bułgaria

Region: Nizina Naddunajska

Apelacja: nieznana

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: słodkie

Klasyfikacja: jakościowe/późny zbiór

Szczepy: 100% chardonnay

Temp. podawania: lekko schłodzone 10-12C

Podawać do: desery owocowe, pić samo, placki z owocami, sery z wewnętrzna pleśnią jak Lazur

Pojemność:0,5 l

Do kupienia w: import własny

Cena: 15 lewów bułgarskich czyli 35 złotych

Ocena 0-6: 5,5

Jednym zdaniem: cudownie połączona głębia, słodycz i żywa kwasowość.

Wino podebrałem żonie 🙂

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl