Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Vina Skaramuca Plavac

Vina Skaramuca Plavac
Vina Skaramuca Plavac
Napisał Blurppp
Vina Skaramuca Plavac

Vina Skaramuca Plavac

Do plavaca stosunek mam sentymentalny, pamiętam swoje pierwsze wakacje w Chorwacji, grillowaną plaskavice i podany do niej kieliszek lokalnego plavaca. To chyba wtedy pierwszy raz dotarło do mnie jak fantastycznie doznania może nam zaoferować dobrze dobrany duet jedzenie plus wino. Dziś gdy patrzę z perspektywy lat właśnie od tamtego wieczora zaczęło się moje świadome picie wina. Po powrocie oczywiście tego sparowania nie udało się powtórzyć. Plavac czy chorwackie wina nie były w Polsce dostępne. Z winami chorwackimi jest trochę tak jak z winami greckimi. Polacy chętnie pija je na wakacjach ale niezwykle rzadko sięgają po nie po powrocie. Sporo w tym winy tamtejszych winiarzy. Lokalny popyt jest na tyle duży, że nie ma potrzeby szukać rynków zewnętrznych a co za tym idzie konkurować ceną. To też wina chorwackie w swojej masie są drogie. I to nie relatywnie drogie a po prostu drogie, średnia cena przyzwoitej butelki rzadko schodzi poniżej 40 zł. Przy takiej cenie masowy konsument wybierze coś „o lepszych notowaniach” czyli wino francuskie albo włoskie czy hiszpańskie.

Zdecydowanie nie ułatwia to pracy importera, na szczęście co jakiś czas z jakiejś niszy wystawi głowę nowy, ambitny przedsiębiorca i zaprezentuje coś godnego uwagi. Ja takiego ambitnego importera miałem przyjemność spotkać podczas tegorocznych targów EnoExpo gdzie swój katalog win chorwackich zaprezentował Key2biz. W ofercie mieli cztery etykiety od jednego producenta, z winnicy Skaramuca. Dwa Plavace i dwa Dingace. Z całego zestawu najbardziej uwiodło mnie najtańsze z nich, Skaramuca Plavac 2013.

Vina Skaramuca Plavac

Vina Skaramuca krzewy rosną niemalże przy morzu ( materiały producenta)

Jest to zrodzone w Dalmacji, tuż nad Adriatykiem, w winnicach schodzących niemalże do morza wino. Wino które ma wiele wspólnego, z tamtym moim pierwszym plavacem bo nie zostało beczkowane. Prywatnie uważam, że jedną z najpoważniejszych chorób chorwackiego winiarstwa jest przesadne beczkowanie wszystkiego. To wino na szczęście jest tej przypadłości pozbawione. Do tego beczkowanie kosztuje, co tez nie pozostaje bez wpływu na i tak drogie tamtejsze wina. A tu udało się zrobić wino, które kosztuje „do trzech dych” czyli 29 zł i ma w sobie wszystko czego się po tym winie spodziewałem. W szczegółach wygląda to tak.

blurppp poleca[stextbox id=”info”]Oko rubinowe, połyskujące. Nos intensywny pełen aronii, wiśni i porzeczki ale tez czekolady. Usta soczyste, pełne śliwkowych powideł o trzymanej pod kontrola kwasowości z lekkimi ujawniającymi się w posmaku garbnikami. Wino bardzo smaczne. Może nie wino wielkie, ale w nieomalże dyskontowej cenie 29 zł ma sporą szansę zostać prawdziwym hitem. Jest to wino podstawowe, codzienne, tak jak podstawowym i codziennym był tamten, pity wiele lat temu w portowej knajpce. Mnie to wino zachwyciło, bezpretensjonalnością, umiarkowaniem, prostota, ale nie prostactwem. Oceniam na 5,5 czyli bardzo dobre z plusem i daje znaczek Polecam. Warto[/stextbox]

 

Nazwa Vina Skaramuca Plavac
Rocznik 2013
Producent Vina Skaramuca
Kraj Chorwacja
Region Dalmacja
Apelacja KZP Srednja i Juzna Dalmacija
Typ wina Spokojne
Kolor wina Czerwone
Smak wytrawne
Klasyfikacja jakościowe
Szczepy Plavac
Temp. podawania Temperatura pokojowa 16-18 stopni
Podawać do Sery twarde, czerwone mięso,
Do kupienia w Miedzy innym w Wine Concept i Stoccaggio
Cena 29 zł
Pojemność 0,75l
Ocena 0-6 5,5
Jednym zdaniem Bezpretensjonalna owocowość nie zmącona beczką
Wino otrzymałem od Key2biz

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl