Wino i destylaty

Villa Bruccio Primitivo Salento IGT z Faktorii Win

Villa Bruccio Primitivo Salento IGT
Villa Bruccio Primitivo Salento IGT
Napisał Blurppp
Villa Bruccio Primitivo Salento IGT

Villa Bruccio Primitivo Salento IGT

Salento to obcas włoskiego buta, nie należy go mylić z kalambryjskim miastem o tej samej nazwie. Dlatego geografowie wolą oficjalna nazwę Półwysep Salentyński. Region pod względem administracyjnym należy do Apulii. Głównym miastem regionu jest Barii.

Veneto to region w Polsce znany pod nazwą Wenecja Euganejską jest to region administracyjny w północno-wschodnich Włoszech. Jednym z ważnych miast regionu jest Werona.

Oba wspomniane regiony uważane są za największych pod względem ilości producentów wina na Półwyspie Apenińskim. Tak w jednym jak i w drugim z całą pewnością nie brakuje gron i wina. Choć mówimy tu, odrobinę generalizując o win tanich, codziennych, często przeciętnej jakości.

Regiony leżą na przeciwległych krańcach Włoch, z Barii do Wenecji jest 819 kilometrów, czyli o 200 dalej niż z mojego Krakowa.

Napisałem te wszystkie informacje, bo liczę na waszą pomoc drodzy czytelnicy. Zapamiętajcie te wszystkie informacje, będą przydatne za chwil kilka. Teraz będzie o winie. Otwarłem kolejną butelkę podesłaną przez Faktorie Win, sięgnąłem wydawać by się mogło po pewniaka, po kosztujące 19,99 zł Villa Bruccio Primitivo Salento IGT. Regionalne wino z Apulii. Przez całe swoje życie, trafiłem tylko na jedno bardzo złe regionalne wino z tamtego regionu, a pijam sporo primitivio. Mam do win z tego szczepu słabość. Odpowiada mi jego alkoholowy nos, słodkawe śliwkowe powidło zamiast tonów świeżych owoców, i to że czasami smakuje jak pówytrawne, choć jest wytrawne. Lubię i już.

Otwarłem więc z dużymi nadziejami butelkę Villa Bruccio Primitivo Salento IGT, napełniłem kieliszek a zawartość kieliszka zaprezentowała się tak.

[stextbox id=”info”]Oko ciemne rubinowe, błyszczące. Nos alkoholowy, no alkoholowy nic więcej w nim nie ma. Usta to kwasowość i goryczka. Żadnej śliwki, żadnych powideł, dżemów nic. Posmaku brak, chyba, że za posmak uznamy ciepłe tony alkoholu. Wino na granicy pijalności, niedostateczne, na 2.0.   [/stextbox]

Wiecie jak to jest z gorącymi uczuciami, wszystkie niedosięgnięcia obiektu uczuć bolą podwójnie, a ja czułem się mocno zawiedziony. Zacząłem więc szukać powodów dlaczego Villa Bruccio Primitivo Salento IGT tak bardzo mnie zasiadło. Rzuciłem okiem na kontretykietę i wszystko powoli zaczęło m i się w głowie rozjaśniać. Po pierwsze producent czyli grupa Enoitalia, ta sama która zrobiła opisane wczoraj Aristocratico Valpolicella Ripaso. Po drugie miejsce zabutelkowania. To wino zostało w jakiejś cysternie, mam nadzieje że choć przepłukanej po przewozie oleju napędowego, przewiezione ponad 800 kilometrów z Apulii do Bardolino gdzie w fabryce win rzeczonego koncernu wino zabutelkowano, a wcześniej pewnie „uszlachetniono”. Wino nie butelkowane w miejscu produkcji statystycznie nigdy nie jest dobre, a to właśnie butelkowano o 12 godzin jazy od miejsca narodzin.

Villa Bruccio Primitivo Salento IGT

Z Bari do Wenecji, daleka droga

I teraz pytanie do was drodzy Czytelnicy, po co to zrobiono. Czy w Veneto albo w Apuli jest za mało wina i trzeba je przewozić. I drugie pytanie, co skłoniło Eurocash operatora projektu Faktoria Win do umieszczenia tego wina w kategorii Na randkę. Czy ktoś kto to wino wybierał ma aż tak złe zdanie o guście Polaków i sądzi że kieliszek tego czegoś ociepli atmosferę. Proszę wytłumaczcie mi, bo ja tego nie ogarniam. Po co, dlaczego?

 

Nazwa Villa Bruccio Primitivo Salento IGT
Rocznik 2013
Producent Enoitalia
Kraj Włochy
Region Apulia
Apelacja IGT Primitivo Salento
Typ wina spokojne
Kolor wina czerwone
Smak wytrawne
Klasyfikacja regionalne
Szczepy primitivo
Temp. podawania Pokojowa 16-18 stopni
Podawać do Dojrzałe sery, czerwone mięsa
Do kupienia w sklepy biorące udział w projekcie Faktoria Win
Cena 19,99 zł
Pojemność 0,75l
Ocena 0-6 2,0
Jednym zdaniem Znakomite potwierdzenie zasady, nigdy nie kupuj win butelkowanych poza miejscem powstania.   
Wino otrzymałem Faktorii Win

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl