Wino i destylaty

Vega Tolosa O3 White Selection z Biedronki

Vega Tolosa O3 White Selection
Vega Tolosa O3 White Selection
Napisał Blurppp
Vega Tolosa O3 White Selection

Vega Tolosa O3 White Selection

Od 24 godzin technoblogosfera jest mocno podkręcona premierą najnowszego smartfona Samsunga o oznaczeniu Galaxy S5. Ponieważ w najbliższym czasie czeka mnie wymiana telefonu, cały wieczór czytałem wstępne opinie i recenzje o tym urządzeniu. Szczególnie trafiła do mnie jedno dwuzdaniowe określenie.

„Jest porządny, wydajny ale nie ma w niż żadnych nowych >>cool ficzerów<<. Tak naprawdę jest bardzo podobny do pozostałych urządzeń z tej półki cenowej”

Dlaczego piszę o tym na winnym blogu, a no podczas lektury na moim biurku stał kieliszek wina, a dokładniej kieliszek podesłanego przez Biedronkę Vega Tolosa O3 White Selection 2013. I jakoś właśnie taka analogia mi się nasunęła.

Niby to pochodzące, z położonej na pograniczu prowincji Kastylii La Manchy i Walencja  apelacji DO Manchuela, nie daje żadnych powodów by się do niego doczepić, technicznie więcej niż poprawne, wycenione rozsądnie na osiemnaście złotych. Pije je bez przykrości, ba nawet ze spora przyjemnością. I tylko zastanawiam się czy to wino daje mi przyjemność bo ściśle kwalifikuje się do podciągnięcia pod Prawo Inżyniera Mamonia? Nie zorientowanym przypomnę, to to prawo które wygłosił w kultowym filmie Rejs, grany przez niezrównanego Zdzisława Maklakiewicza inżynier Mamoń na temat piosenek. Brzmiało ono mniej tak:

„Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem”

Bo Vega Tolosa O3 White Selection jest jednym z tych win, w wypadku których mam wrażenie, że już je kiedyś piłem. Jest po prostu bliźniaczo podobne to tych wszystkich fajnych tarasowych win po które tak chętnie sięgamy w letnie wieczory. Zrobiono je z kultura, mieszają macabeo sauvignon blanc i wygładzając chardonnay. Owoc jest w nim przyjemny, smaki takie jak być powinny a kwasowość właściwa ale brak mu zacytowanych wyżej  „cool ficzerów” czyli tego czegoś co sprawia, że na imprezie prosi się gospodarza o nie wyrzucania butelki bo chcemy sfotografować etykietę by kupić sobie do domu kolejne. To wino jest po prostu anonimowe, lekko bezbarwne i powtarzalne. Z drugiej strony czy po winie z dyskontu, kosztującym tyle ile kosztuje powinniśmy się spodziewać czegoś więcej?

W szczegółach wino wygląda to mniej więcej tak. Oko jasno słomkowe, nos kwiatowo – cytrusowy. Usta lekko płaskie, z pieczonym jabłkiem i cytrusami a wszystko dość soczyste, godziwa kwasowość. Posmak ciut za krótki. O tej porze roku raczej nie pijam białego wina by zabić pragnienie, to też wymagam od niego ciut więcej niż da się wycisnąć z Vega Tolosa O3 White Selection. Pewnie gdybym pisał tę recenzję w upalny lipcowy wieczór siedząc na tarasie ocena byłą by ciut wyższa, ale ponieważ pisze je w lutym w mgliste popołudnie to oceniam to poprawne, ale jednak dość proste wino na 4.0 czyli jako dobre.

Nazwa: Vega Tolosa O3 White Selection

Rocznik: 2013

Producent: Bodega Vega Tolosa

Kraj: Hiszpania

Region: Kastylia La Mancha

Apelacja: D.O. Manchuela

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: macabeo, sauvignon blanc i chardonnay

Temp. podawania: schłodzone 11-13 stopni

Podawać do: drób, owoce morza, ryby, makarony w białych sosach

Do kupienia w: Biedronka

Cena: 17,99 zł

Ocena 0-6: 4,0

Jednym zdaniem: poprawne ale proste i łudząco podobne do innych w tej cenie

Wino otrzymałem od Biedronki

Wyśrodkuj mapę
Znajdź drogę

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl