Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Unico Montepulciano d’Abruzzo

Unico Montepulciano d'Abruzzo
Unico Montepulciano d'Abruzzo
Napisał Blurppp
Unico Montepulciano d'Abruzzo

Unico Montepulciano d’Abruzzo

Jednym z pierwszych win które opisałem na blogu było wino z Abruzji, nie smakowało mi. W wyniku czego do win z Abruzzo miałem podejście lekko wycofane. Sytuacji nie poprawiła niesławnej pamięci butelkę z Lidla, do której niebawem dołączyła równie nieudana butelka z jednego ze sklepów internetowych, równie nieudana. Wszystko to były butelki w cenie od 10 do 25 zł. Dziś na moim biurku znalazła się kolejna etykieta z tego regionu. Unico Montepulciano d’Abruzzo DOC kosztująca dwa razy więcej niż poprzednio a podesłana przez specjalizujący sie w winach włoskich sklep internetowy Salute.pl

Pierwsze co mnie w niej ujęło to etykieta, zaprojektowana specjalnie przez włoskiego artystę i dizajnera Gino Masciarelliego. Kolorowe, narysowane pełna dynamizmu kreską zdają się wirować, tańczyć bawić się. Po całej masie zamków na etykietach to miła odmiana. Na półce z całą pewnością przykuje uwagę. Teraz tylko pytanie czy jakość etykiety odpowiada jakości wina.

Jest szansa, że tak. Producent to młoda firma z olbrzymim doświadczeniem. Młoda bo założona raptem 7 lat temu przez dwóch braci Antonia i Luidżiego Ulisse. Ci dwaj młodzi, pełni entuzjazmu i nowych pomysłów a przede wszystkim otwarci na nowe technologie winiarze postanowili odnowić tradycje. Skąd u nich doświadczenie? Z pochodzenia, można przyjąć, że wyssali je z mlekiem matki, pochodzą z winiarskiej rodzina a ich firma firma jest tak naprawdę reinkarnacją winnicy pradziadka. Ta powstała w roku 1900. Dziś dzięki ścisłej współpracy z jednym z guru włoskiego winiarstwa Riccardo Brighigna, niekwestionowanym autorytetem i znawcą szczepu montepulciano próbują wynieść wina z Abruzo ponad poziom tanich win codziennych z którymi do tej pory były kojarzone. Unico Montepulciano d’Abruzzo DOC ma być jedna z prób osiągnięcia tego celu, zobaczmy czy udana.

Nie tylko etykieta jest kusząca, sukienka też, wyraźna, połyskująca jasno rubinowa z delikatnym fioletowym refleksem. W nosie niejednoznaczne, są czerwone letnie owoce z których na pierwszy plan wysuwa się wiśnia ale są tu też wyraziste fiołki i czarny pieprz. Wszystko intensywne i po prostu przyjemne. W ustach dużo się dzieje, jest mięsiście, owoc jest wyraźny a taniny zadziorne. Wino jest fajnie zbalansowane. W ustach utrzymuje się naprawdę długo przynosząc pieprz i świeżą mięte. Powstało bez beczki, dzięki czemu na pierwszy plan wyszedł jego owocowy charakter i niestępione taniny. To zdecydowanie najlepsze Montepulciano d’Abruzzo jakie w życiu piłem. Widać w przedziale cenowym do 30 zł w Polsce nie da się kupić dobrego wina z tej apelacji.

Nazwa: Unico Montepulciano d’Abruzzo

Rocznik: 2011

Producent: Tenuta Ulisse

Kraj: Włochy

Region: Abruzja

Apelacja: DOC Montepulciano d’Abruzzo

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: 100% montepulciano d’abruzzo

Temp. Podawania: pokojowa, około 18 stopni

Podawać do: pizza, pieczeń wołowa, kotlety cielęce, miękkie dojrzałe sery

Do kupienia w: sklep internetowy Salute.pl

Cena: 48 zł

Ocena 0-6: 5,0

Jednym zdaniem: Przyjemny, złożony nos i niezmącony beczką owoc.

Wino otrzymałem od importera.

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl