Wino i destylaty

Uggiano Brunello di Montalcino z Żabki

Uggiano Brunello di Montalcino DOCG
Uggiano Brunello di Montalcino DOCG
Napisał Blurppp

Uggiano Brunello di Montalcino DOCG Winny światek dyskutuje o niezależności, wiarygodności i o tym kto bloguje bo lubi, a kto bo chce na tym kasę zrobić. Tymczasem ja zamierzam opisać jedno z tych nielicznych win otrzymanych do zrecenzowania, choć w mailu zapowiadającym przesyłkę padło słowo „prezent”. Szanowny ofiarodawco, od sprzedawców, importerów, czy reprezentujących ich agencji PR nie przyjmuję. Bo z prezentu należy się zawsze cieszyć, prezentu nigdy się nie krytykuje i prezent budzi zobowiązania. Do tego powiedzieć cokolwiek złego o prezencie to zrobić przykrość darczyńcy. Tak przynajmniej wiele lat temu uczyła mnie mama. To też nadesłanej butelki nie traktuje jak prezent a jak próbkę towaru, którą zamierzam ocenić. Nie wiem czy ją zganię czy pochwalę. O tym się przekonam jak otworze butelkę. Pora wiec się nią zająć.

W Warszawie bywam rzadko, to też nie należy się dziwić mojej nieobecności na oficjalnej premierze oferty winnej sieci sklepów osiedlowych Żabka. Sam jako mieszkaniec w sumie dość dużego miasta w Żabce właściwie nie bywam. Nawet nie wiem gdzie jest najbliższa. Stosunkowo niedaleko jest natomiast Fresh, który też podobno jest Żabką, tylko większą. W nim też nie bywam. Byłem tam raz, kupić papierosy, jak jeszcze paliłem, zapamiętałem za to, że jest otwarty do 23.00. Nie zwróciłem wówczas uwagi na wybór alkoholi. Mam natomiast nieodparte wrażenie, że owe godziny otwarcia są podyktowane właśnie sprzedażą alkoholu. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić kogoś kto pilnie potrzebuje kupić mrożony groszek o 22.59, no i kilo cebuli do tego. Oznacza to że Żabka sprzedając sporo alkoholu powinna znać preferencje swoich klientów. I tu dochodzimy do samej podesłanej etykiety czyli Uggiano Brunello di Montalcino 2007 DOCG kosztujące w detalu 69,99 zł czyli niemało. Nie mało jak na wino z osiedlowego sklepu, natomiast jak na Brunello tanio. Często kosztują one od 100 zł w górę. Ich produkcja jest kosztowna, musza długo leżakować. W tym wypadku 4 lata w beczce i rok w butelce.

Widać to już po kolorze, który jest delikatnie przygaszony, w sposób typowy dla długiego leżakowania. Mnie ten kolor się nie podoba, wole intensywne czerwienie i fiolety win młodych. Nos już na szczęście nie jest przygaszony. Dominuje nuta wiśniowa, przecież wino powstało z gron sangiovese, najczęściej kojarzonych z chianti. Prócz nuty owoców odnajdziemy beczkowy spadek w postaci nuty tytoniowo-ziołowej. Mnie nos przypadł do gustu. Usta są bardzo skoncentrowane, silna kwasowość i ostre, wyraźne garbniki. Nadaje to winu charakteru, ale nie zabija wiśniowej owocowości. W ustach pozostaje długo, kończy się nutami ziołowo-owocowymi. Nie jest to wino do picia przy 1362 odcinku „Na wspólnej”. Ze względu na koncentrację wymaga towarzystwa jedzenia, do tego odpowiednio dobranego jedzenia. Chyba jak następny raz zrobię wołowinę na niebiesko to kupię sobie butelkę Brunello di Montalcino 2007 DOCG. Nie zdziwię się przy tym, jeżeli będę jedynym klientem na to wino. Bo 70 zł to cztery półlitrówki Wódki Lodowej, 35 puszek taniego piwa i z 10 butelek, sorry kartonów Nalewki Babuni a właśnie takich trunków pragną kupujący po 22.00 we Freshu czy Żabce. Wydać w ciemno 70 zł na wino w sklepie gdzie personel z żalem odpowiada, że białe chianti im się skończyło, ale postarają się sprowadzić to zbyt duże ryzyko. Wino oceniam pozytywnie, pomysł sprzedaży go w Żabkach to pomyłka, chyba że chodzi o zamieszanie w mediach a nie o rzeczywistą sprzedaż. Zresztą przy tej cenie zastanawiam sie czy marża na pewno jest dodatnia.

Nazwa: Uggiano Brunello di Montalcino DOCG

Rocznik: 2007

Producent: Azienda Uggiano

Kraj: Włochy

Region: Toskania

Apelacja: DOCG Brunello di Montalcino

Typ wina: spokojne

Kolor wina: czerwone

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: 100% sangiovese

Temp. podawania: temperatura pokojowa 20C

Podawać do: wino bardzo gastronomiczne, podawać do steka, dziczyzny,

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: wino dostępne w sklepach Żabka

Cena: ok. 69,99 zł

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Skoncentrowane, i z charakterem.

Uwaga, by docenić wino otwórz je nie mniej niż półtorej godziny przed konsumpcją

Wino otrzymałem nieodpłatnie od reprezentanta sieci Żabka

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl