Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Trzy czerwienie z Rafa Wino, w sam raz na październik

Napisał Blurppp

„Przyszła jesień i przyniosła przeziębienie” śpiewał przed laty Marian Opania w reklamie jakiegoś paraleku. I pewnie coś w tym jest, ale jesień to tez czas, gdy winiarze opróżniają swoje piwnice by zrobić miejsce na wina z nowego rocznika. A jak czyszczenie piwnic to i promocje. Do niedawna jesienne promowanie wina kojarzyło się głownie z dużymi sieciami handlowymi, ale ten czas mamy już za sobą i tę strategie wybierają też mniejsi importerze i czasami robią to bardzo dobrze jak nowosądecka Rafa Wino. Zresztą spójrzcie sami.

Promocja jest trzymiesięczna i będzie się zmieniać w czasie. Jej nazwa to Akcja i w tym miesiącu prezentuje się następująco:

  • Producent miesiąca – Abbotts & Delaunay – kupując 6 dowolnych win tego producenta, otrzymasz butelkę wina tego producenta ze szczepy syrah.

  • Wino miesiąca – Vida Peter – Kadarka Bonsai 2017 w obniżonej cenie 42,99 zł.

  • Szczep miesiąca – Pinot Noir – wszystkie wina z tego szczepu w cenie o 14% niższej.

Ja miałem okazje spróbować trzech win z tej oferty w tym wina miesiąca. No to spójrzmy co tam dla nas Rafa Wino przygotowała.

Vida Peter Kadarka Bonsai 2017

O tym winie pisałem kilkanaście dni temu przedstawiając wam swój wybór najciekawszych win pokazanych na tegorocznym Wina Węgierskie Roadshow 2021. Wtedy napisałem: „Vida Peter Bonsai Kadarka 2019 to wino w nowoczesnym stylu, dalekie od przeładowanych, przebeczkowanych przykładów ery Parkera. Zamiast kondensacji i koncentracji jest tu radość, świeżość i pijalność.  W mojej ocenie najlepsze wino tej odsłony Win Węgierskich Roadshow.”

Teraz dodam jeszcze, że wino otrzymało 95 punktów od Decantera, dzięki czemu stało się najwyżej ocenionym przez ten magazyn węgierskim winem czerwonym. Degustująca je Caroline Gilby MW określiła je jednym słowem „Joyful”. Nic więcej tu się dodać nie da.

W zaproponowanej cenie 42,99 zł brać kartonami. Kupicie tu

Heinrich Hartl III Pinot Noir Classic 2018

Kolejne wino to pinot noir czyli szczep którego nie dość że nie trzeba go przedstawiać, to jeszcze jest szczepem miesiąca. Wiem też, że dla wielu osób przez swoją lekkość, zwiewność i owocowy charakter jest szczepem, po który sięgają często.  

Jako przedstawiciel przypadło mi wino z Austrii od wysoce ocenianego producenta jakim niewątpliwie jest Heinrich Hartl III. I w tym winie jest to za co kochamy ciemnego pinota.  Jest bardzo owocowy nos pełen malin, poziomek i truskawek, ale nie pozbawiony tez delikatnej pieprzności i delikatnie zarysowanego tonu ziemistego. W ustach rześka kwasowość, pluszowe garbniki i słodki, esencjonalny, bardzo soczysty owoc. Wino zrobione z wielką kulturą, harmonijne i bardzo, bardzo pijalne. W cenie promocyjnej 55,89 zł warto się w nie zaopatrzyć i to nawet w kontekście wciąż dalekich świat Bożego Narodzenia. Jeżeli zamiast karpia podacie tuńczyka będzie idealne.  

Kupicie tu

Abbotts & Delaunay Fleurs Sauvages Merlot Pays D’oc 2019

Jeżeli chodzi o producenta miesiąca to trafił do mnie odmianowy merlot. Najpierw jednak spójrzmy na samego producenta. To projekt międzynarodowy, łączący pasje australijskiej winiarki Neridy Abbott i Francuza Laurenta Delaunaya. Wspólnie tworzą wina w Langwedocji, a ich filozofia to pokazać siedlisko.

Ten stuprocentowy merlot po fermentacji w stalowych zbiornikach gron zebranych w okolicach Beziers, ale też Nimes i doliny Aude w dojrzewał w beczkach. Dojrzewanie trwało różnie dla różnych win bazowych. I zawierało się w przedziale od 6 do 9 miesięcy.

O do prężnie porzeczkami i delikatnie owocami leśnymi, z kolei beczka manifestuje się tonami ziołowymi i przyprawami i lekko zarysowaną nuta ziemistą. Przy czym nie kryje to tonów owocowych, a jedynie je uzupełnia. W ustach jest dość gładko, garbniki są wyszlifowane, kwasowość na przyzwoitym poziomie a owocowość czysta i wyraźna.  Bardzo dobrze zrobiony merlot, pijalny, przymilny, łatwy w kontakcie.

Ta etykieta producent przedstawia się na tyle dobrze, że warto pomyśleć o zapoznaniu się z reszta jego oferty i kupić zestaw. Wtedy syrah trafi do nas za darmo. Merlot wyceniono na 54,99 zł. Kupicie tu

Wszystkie opisane wina dostałem od ich importera Rafa Wino i tam tez je kupicie. Teraz zgodnie z zasadami promocji.    

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl