Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Podróże Recenzje

Tomasz Prange-Barczyński „Świat na winnych szlakach” – recenzja

Napisał Blurppp

„Świat na winnych szlakach” Tomasza Prange-Barczyńskiego to jedna z tych nielicznych pozycji napisanych przez winnego dziennikarza jaka ma szansę opuścić na stałe getto książki czysto enotematycznej. Wszystko dla tego, że w niej wino jest jedynie pretekstem do opowieści. Zaś tym o czym ona naprawdę opowiada są ludzie i miejsca. Ludzie, którzy oddali swoją życiu winu.  

„Świat na winnych szlakach”Tomek, nie będę ukrywał, że z autorem się znamy, i mam nadzieje lubimy, ja przynajmniej Tomka lubię i cenię, ale też szalenie mu zazdroszczę. Głownie zazdroszczę mu tych wszystkich podróży jakie dane było mu odbyć do miejsc, gdzie rośnie winna latorośl. A mam wrażenie, że był chyba wszędzie. Od naszych zachodnich sąsiadów po Antypody. I w „Świat na winnych szlakach” o tych podróżach opowiada, ale opowiada w sposób bardzo specjalny. Bo przedstawia nam nie winnice, nie zdegustowane tam, często bardzo wspaniałe wina, ale opowiada o ludziach jakich tam spotkał.

Sama opowieść jest rozpisana na trochę ponad dwadzieścia mini reportaży, choć chyba określenie gawęd było by bardziej zasadne. W każdym z nich trafiamy w inne miejsce świata, a w jednym nawet w dwa różne. Miejsca nie są przypadkowe, większość z nich to winnice, w końcu podtytuł „Od winnicy do winnicy” zobowiązuje. Ale nie tylko. Wspólnie z autorem odwiedzamy też bary, restauracje a czasami nawet tanie knajpy. I oczywiście wszędzie tam trafia się okazja do rozmowy, do obserwacji miejscowych, do degustacji tego czy innego. Spójrzcie na finał opowieści o Cyprze. Słowem wszędzie tam toczy się właściwie zwyczajne życie ludzi osadzonych głęboko w kulturze wina.

Kulturze o jakiej marzę by pojawiła się nad Wisłą. Kulturze, gdzie wino jest codziennością, a nie ekskluzywnym dodatkiem tych kilku uroczystych kolacji, jakie trafiają się nam w życiu. A takie miejsca są wcale nie daleko od nas – Węgry czy Niemcy albo Austria i często są to miejsca biedne jak Mołdawia. Ale są też bardzo daleko, na drugim końcu świata w Argentynie czy Australii. Jest też i Polska, i opowieść o Lechu Mill. Chyba trochę tak z sentymentu a trochę dla równowagi.

Ale „Świat na winnych szlakach” to nie tylko wspomniane wyczarowane słowem opowieści, to też setki znakomitych, bardzo klimatycznych zdjęć. Wszystkie autorstwa Tomasza. Dlatego ten tytuł można nie tylko czytać, ale też oglądać. Nie bez znaczenia są też „kapsułki” Winiarskie Abc wieńczące każdy z rozdziałów. Czytelnik odnajdzie tam podstawowe informacje o każdym z opisywanym regionów. Jest też lista win na jakie warto zwrócić uwagę, gdyby udało się trafić w te miejsca.   

„Świat na winnych szlakach”

Ale jak napisałem we wstępie „Świat na winnych szlakach” znacznie wykracza poza getto enoksiazki. Dlatego, że przede wszystkim Jest to pięknie wydani i zilustrowany zbiór doskonałych reportaży Ponadto może służyć jako coś w rodzaju uzupełnienia do planowania wyjazdu. Znajdziecie tu tak zwane informacje praktyczne i przydatne adresy. Najczęściej winnic, knajp czasem hoteli czy muzeów. Słowem miejsc godnych uwagi.

Na koniec pytanie dla kogo „Świat na winnych szlakach” jest. Pytanie bardzo ważne w kontekście mikołajkowo-gwiazdkowym. Słowem komu ten tytuł warto podarować. Odpowiedź jest bardzo krótka – każdemu i wcale nie musi on być winnym freakiem. Miłośnicy dobrego reportażu, książki podróżniczej, dobrej albumowej i reporterskiej fotografii a nawet backpakerzy przygotowujący kolejną wyprawę z pewnością sie na tym tytule nie zawiodą. 

Słowem „Świat na winnych szlakach” to kolejna po wydanych przed rokiem Europa. Na winnych szlakach doskonała pod względem edytorskim i treściowym pozycja Tomasza Prange-Barczyńskiego adresowana do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Właściwie można powiedzieć, że to pomimo bardzo winnego tytułu jest książka dla wszystkich ciekawych świata. I w tym tkwi jej wielka siła. Zdecydowanie POLECAM.

Tytuł: „Świat. Na winnych szlakach” blurppp poleca

Autor: Tomasz Prange-Barczyński

Rok wydania: 2020

Stron: 368

Cena okładkowa: 59,90 zł

Wydawca: Pascal

Książkę otrzymałem od autora.       

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl