Recenzje

Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata”

Napisał Blurppp

Mój dziadek, człowiek wychowany i żyjący przed zmierzchem autorytetów, zwykł mawiać: „mądrego to zawsze warto posłuchać”. Nie zdziwię się, jeżeli podobną zasadą w życiu kieruje się Tomasz Michniewicz – dziennikarz, podróżnik pisarz. A przynajmniej tak można sadzić po lekturze najnowszej jego książki „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata”. Jest to bowiem nic innego jak zapis dwunastu rozmów z mądrymi, mającymi coś do powiedzenia ludźmi. A tematem tych rozmów jest swoisty stress test jakim dla naszego świata jest pandemia.

Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata”Choć książka składa się z dwóch warstw, pierwsza to wspomniane rozmowy a druga to coś w rodzaju kalendarium pokazującego społeczny rezonans epidemii to nie jest to publikacja o Covid 19. „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata” jest o społeczeństwie w czasach tytułowej anomalii czy może szerzej o społeczeństwie, o tym co sprawia, że jesteśmy bardzo daleko od OK.

Autor zamieścił tu tuzin rozmów z ludźmi, którzy wiedzą, którzy nie tylko potrafią postawić diagnozę, ale i zaproponować terapię tyle tylko, że nikt ich nie chce słuchać. Tematycznie jest od Sasa do Lasa. Wśród rozmówców są między innymi psychologa specjalizującego się w sytuacja stresowych, osoba znająca od podszewki świat mediów, politolog czy ekonomistka. Słowem ta dwunastka pokrywa właściwie wszystkie pola naszej codzienności. Dzięki czemu dostajemy coś w rodzaju bardzo szczegółowej, choć nie do końca pełnej fotografii społeczeństwa z wiosny 2020.

I nie jest to obrazek przyjemny. Niby miałem tego świadomość od dawna, ale kiedy spojrzy się na to przez pryzmat autorytetów, a takimi niewątpliwie są rozmówcy autora, obraz zdaje się być jeszcze mroczniejszy. Wszystko przez to, że Lektura „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata” kieruje naszą uwagę w miejsca i na procesy jakie na co dzień umykają naszej uwadze, na te wszystkie detale, malutkie trybiki i mechanizmy definiujące nasza rzeczywistość.

Dla mnie ta publikacja jest ważna, bo pozwala zrozumieć jak to w około się kreci. Wyjaśniono mi co dzieje się w moje głowie, gdy się boje i dlaczego mediom zależy bym się bała. Wiem jak kiepską mamy zbiorową pamięć i dlaczego dziś emocje są ważniejsze od analizy na chłodno. Niby proste, ale jakoś na co dzień umykają i dobrze co jakiś czas o tym mówić głośno.

Czy w takim razie wobec tej pozycji mam tylko zachwyt? Niestety nie. Pierwszym co nie bardzo mi się podoba, to jednak „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata” jest tytułem na tu i teraz. Pewnie jego „termin przydatność” nie minie za tydzień czy nawet rok, ale w tak szybko zmieniającym się świecie, za dekadę wiele z postawionych diagnoz będzie nieaktualna.

Druga grupa zarzutów dotyczy tematyki rozmów. Zabrakło mi tutaj przynajmniej dwóch ważnych rozmówców. Pierwszy to specjalista od technologii, bo tym za co ja pewnie najbardziej zapamiętam wiosnę 2020 to poszerzenie bazy użytkowników nowych technologii przez osoby dotychczas technologicznie wykluczone. Kiedy moja 75letnia mama zaczęła zamiast do mnie dzwonić komunikować się za sprawą Messengera czy WhatsAppa to jednak był to przełom.

Kolejną osobą to specjalista od e-commerce. Nagle wszyscy zaczęliśmy robić zakupy w sieci, wielu pierwszy raz w życiu i znów okazało się, że coś takiego jak wykluczenie technologiczne istnieje w znacznie mniejszym stopniu niż uważaliśmy dotychczas a jedynie wcześniej nie było potrzeby modyfikacji przyzwyczajeń, nawyków, zwyczajów. A może tylko tak mi się wydaje, szkoda, że nie mam możliwości tego zweryfikować słuchając jakiegoś specjalisty.  

Pewnie takich pól aktywności jest więcej (e-szkoła, e-zdrowie i słynna już teleporada) co sądzą o nich specjaliści i jak wpłyną one na nasze społeczeństwo, czy wygenerują kolejną chorobę współistniejąca. Pewnie wielu chciało by to wiedzieć. I jestem przekonany, że dowiemy się o tym szybciej niż możemy przypuszczać, a i tak będzie to odpowiedź spóźniona przez co brzemienna w skutki.

Mimo wszystko „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata” jest pozycją ważną. W jakiś sposób porządkuje nasze myślenie o tym czego doświadczyliśmy wiosna i równocześnie pozwala lepiej sobie radzić w tym co nas otacza dziś. A od książek objaśniających rzeczywistość właśnie tego oczekują, by dzięki nim rozumieć więcej z tego co dziś.

Autor: Tomek Michniewicz

Tytuł: „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata”

Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

Rok wydania: 2020

Stron: 378

Okładka: twarda

Ilustracje: brak

Cena: 44,99 zł

Książkę to mój własny zakup

  

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl