Recenzje

Tom Clancy „Dług honorowy” – audiobook

Napisał Blurppp

To będzie słodko-gorzka recenzja powieści którą nie tyle przeczytałem, co sobie ja przypomniałem po latach. Pierwszy raz „Dług honorowy” Toma Clancy czytałem gdzieś w połowie lat dziewięćdziesiątych, tuż po polskiej premierze. Tuż po tym jak pojawił się kolejne dwa tomy pamiętnego cyklu w czarnych okładkach dekorowanych prezydencką pieczęcią. Teraz postanowiłem do tej pozycji wrócić za sprawą audiobooka.

Tom Clancy „Dług honorowy”Przesłuchałem ponad 40 godzin nagrania i mam pewność co do jednego. Choć od śmierci autora minęło 6 lat, to niestety na rynku techno thrillera nie pojawił się nikt, kto choćby częściowo mógł wypełnić lukę po mistrzu.

Tak precyzyjnej i wielowarstwowej podanej z rozmachem a przy tym spójnej co do najmniejszego fragmentu fabuły nie potrafił napisać po Clancym nikt. Takiego połączenia aspektów politycznych, ekonomicznych, społecznych i militarnych, do tego rozpisanego na kilka elementów  od czasów powieści Clancego więcej nie spotkałem.  I tego, jak jedno wynika z drugiego. A trzeba pamiętać, że powieść ma ponad 20 lat.  

Wracamy do pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych, ZSRR już nie istnieje, Rosja zdaje się być krajem przyjaznym zachodowi. To też w USA rozpoczyna się proces tępienia kłów. Jego najbardziej spektakularnym przykładem jest niszczenie przez obie strony rakiet balistycznych. Ale proces jest szerszy i obejmuje również silna redukcję floty, w tym floty podwodnej.

Tymczasem na horyzoncie pojawia się nowy pretendent do tytułu supermocarstwa. Jest nim Japonia chętna do swojej supremacji ekonomicznej dodać bardzo wysoki status polityczny i militarny. Grunt ku temu jest bardzo podatny, bo nie wszyscy pogodzili się z tym jak dla Japonii skończyła się II Wojna Światowa. Dążenia imperialne są tam wciąż żywe.

To też kiedy w wyniku zbiegu nieszczęśliwych okoliczności interesy handlowe zaczynają być zagrożone dochodzi do eskalacji. Na szczęście po stronie amerykańskiej jest Jack Ryan i to on zaplanuje działania amerykańskie. A te będą odbywać się na wielu płaszczyznach.

Akcja toczyć się będzie na parkiecie nowojorskiej giełdy z jednej strony i na pokładach lotniskowców z drugiej. Nie zbraknie też precyzyjnych opisów współczesnej walki powietrznej, działań specjalsów, agentów wywiadów czy wreszcie kulisów pracy mediów. Słowem wszystkiego co dziś determinuje przebieg konfliktów.

Niewykrywalny dla radarów bombowiec B2.

Na osobne kilka zdań zasługuje znawstwo z jakim „Dług honorowy” opowiada o walce morskiej. Wyraźnie czuć że działania floty, tak tej podwodnej jak i nawodnej to coś w czym Tom Clancy czuje się świetnie. Precyzja opisów, znajomość typów sprzętu i uzbrojenia oraz taktyki i strategii działania to miód na uszy każdego miłośnika morskich zmagań. O współczesnym konflikcie militarnym tak pisać nie potrafi nikt inny.

A teraz dodajcie do tej opowieści głos Janusza Zadury, który teks w wersji audiobook zinterpretował. A zrobił to perfekcyjnie, idealnie wyczuł tekst i w zależności od przebiegu akcji nadając swojemu głosowi różne cechy. Czasami brzmiąc jak zimny korespondent ekonomiczny nobliwego tytuły, by za chwilę stać się pełnym emocji sonarzystą, który właśnie uchwycił namiar. I takich „twarzy” Zadura ma w tej pozycji kilka, a może nawet kilkanaście. Co jest niezwykle ważne przy tak długich pozycjach, bo pozwala uniknąć nudy. A ta przy ponad 43 godzinach słuchania mogła by się wkraść.

Tu to wam nie grozi, trzymający w napięciu, wielowątkowy, doskonale napisany tekst bazujący o przemyślaną fabułę plus mistrzowska interpretacja sprawiają, że słucha się tego z wypiekami na twarzy.

A teraz mały spoiler, ta opowieść się nie kończy, jej ciąg dalszy Clancy zawarł w równie monumentalnej powieści „Dekret”. Liczę po cichu, że Audioteka niebawem da mi szansę by sobie ten tytuł mistrza techno thrillera również przypomnieć. Chciałbym, żeby lektorem znów był Janusz Zadura, wtedy nawet gdy nagranie będzie trwało 60 godzin to i tak natychmiast po nie sięgnę.

Zdecydowanie warto przypomnieć sobie, a może zwyczajnie odkryć powieści Toma Clancy. Od dwóch dekad w tym gatunku nie ukazało się nic lepszego. Na ten moment zdecydowanie polecam wam „Dług honorowy”.

Autor: Tom Clancyblurppp poleca

Tytuł: „Dług honorowy”

Czyta: Janusz Zadura

Czas: 43 godziny i 34 minut

Cena: 52,90 zł

Kupicie w Audioteka.pl

Audiobooka otrzymałem od Audioteki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl