Wino i destylaty

Tokaj Kereskedohaz Tokaji Sargamuskotaly Ats Selection z Biedronki

Tokaj Kereskedohaz Tokaji Sargamuskotaly Ats Selection
Tokaj Kereskedohaz Tokaji Sargamuskotaly Ats Selection
Napisał Blurppp
Tokaj Kereskedohaz Tokaji Sargamuskotaly Ats Selection

Tokaj Kereskedohaz Tokaji Sargamuskotaly Ats Selection

Charakterystyczne logo Tokaj Kereskedohaz kojarzy chyba każdy komu było dane odwiedzić Węgry. Nawet jeżeli była to tylko wizyta tranzytowa a cały pobyt ograniczał się do krótkiego postoju na stacji benzynowej. Wina oznaczone złota koroną są bowiem dostępne prawie wszędzie, w tym na stacjach benzynowych. Sam kilkukrotnie dostałem różne butelki od tego producenta, jako prezenty od znajomych wracających z nad Balatonu czy z Hajduszoboszlo.

Taka gęsta dystrybucja to pochodna rozmiaru, Tokaj Kereskedohaz to dawny bor-kombinat i producent naprawdę masowy. Największą spuścizną jako odziedziczył po latach epoki słusznie minionej są znakomite parcele wokół wygasłego wulkanu. Zaś największym skarbem jakim dziś ten kombinat dysponuje nie są działki a jest człowiek, przecież wino to efekt daru natury i pracy rak ludzkich. Tym człowiekiem jest szef enologów Karoly Ats, podkupiony pierwszego kwietna ubiegłym roku ze słynnej Royal Tokaji gdzie produkował uznawane za najlepsze na świecie Aszu. Zarówno on sam jak i jego wina wielokrotnie znajdywały uznanie w oczach krytyków. On uzyskiwał tytuły enologa roku a jego wina stupunktowe noty.

Dziś jego nazwiskiem markuje się nie tylko wina słodkie, czy legendarny enolog brał rzeczywiście udział w powstaniu tego wina, czy też jego nazwisko jest użyte tylko w celach marketingowych tego nie wiem. Tokaj Kereskedohaz Tokaji Sargamuskotaly Ats Selection 2013 dostępne obecnie w Biedronce. Jest to wino półwytrawne, co nie da się ukryć nastawiło mnie do niego w lekkiej kontrze.

Nim sprawdzimy czy słusznie, jeszcze jedno wyjaśnienie. Jako że język naszych bratanków do szabli i szklanki jest raczej nie zrozumiały krótka informacja o szczepie. Sargamuskotaly to po prostu nazwa znanego i dość popularnego szczepu muscat blanc à petits grains, znanego też pod akronimem MBPG lub po prostu muscat blanc. Jest to najstarsza i podobno najlepsza z odmian muscata. To z tej odmiany powstają słynne francuskie muskaty czy równie sławne moscato d’Asti. Odmiana jest popularna w całej Europie środkowej i wschodniej. W tym na Krymie gdzie winnice Massandra właśnie z tego szczepu produkowały (przynajmniej przed aneksją) lepkie, intensywne, bogate wina słodkie.

Skoro już wiemy z czego wino powstało, wróćmy do niego. Tokaj Kereskedohaz Tokaji Sargamuskotaly Ats Selection ma przyjemną jasno słomką barwę, nos raczej powściągliwy ale daje się tam odnaleźć tony gruszek i cytrusów. Usta bardzo lekkie, cukier nie atakuje a podkreśla przyjemna owocowość, do tego jest dobrze balansowany kwasowością. Moje lęki o półwytrawność nie były zasadne. Owoc jest fajny, taki koktajlowy, przyjemny. Wino pomimo swojej lekkości jest aromatyczne, jak na MBPG przystało. Posmak jak na tę cenę długi, cytrusowy. W sumie fajne, lekkie, a nawet lajtowe wino. Może nie na bardzo wielkie upały, ale na wieczory końca sierpnia jak najbardziej, przecież już po św. Hance, a od św. Hanki zimne wieczory, zimne ranki.

Węgry jako jedyne obroniły się w tej gazetce, nie jest to wino wybitne ale jest dobre, a nawet dobre z plusem czyli na 4,5. Może jednak Karoly Ats popatrzył dwa razy do zbiorników w których to wino powstawało.

Nazwa: Tokaj Kereskedohaz Tokaji Sargamuskotaly Ats Selection

Rocznik: 2013

Producent: Tokaj Kereskedohaz

Kraj: Wegry

Region: Tokaj

Apelacja: brak

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: półwytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: sargamuskotaly

Temp. podawania: schłodzone do 10 stopni

Podawać do: jako aperitif, ale tez do sałatek, w tym do sałatki owocowej

Do kupienia w: Biedronka

Cena: 19,99 zł

Pojemność: 0,75l

Ocena 0-6: 4,5 zł

Jednym zdaniem: lekkie ale aromatyczne  

Wino otrzymałem od Biedronki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl