Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Targi ProWein nadal wzmacniają swą wiodącą pozycję Edycja 2018 z nowymi markami i ważnymi impulsami

Na targach ProWein w Düsseldorfie w dniach 18–20 marca spotkali się przedstawiciele branży win i alkoholi.   6870 wystawców pochodzących z 64 państw (2017 rok: 6 615 wystawców z 62 krajów) zaprezentowało niepowtarzalną ofertę win i alkoholi. Ponad 60000 odwiedzających (2017 rok: 58500) wykorzystało tę platformę do złożenia zamówienia i pozyskania aktualnych informacji. Również tym razem targi ProWein 2018 stawiają na nowe marki. “Zawodowcy w branży win i alkoholi  nie mogą tak po prostu ominąć targów ProWein w Düsseldorfie” – podsumowuje fenomen targów ProWein Hans Werner Reinhard, prezes Messe Düsseldorf.

Targi ProWein przekonują do siebie przede wszystkim swoim międzynarodowym charakterem i wysoką jakością. Co drugi odwiedzający przyjechał do Düsseldorfu z zagranicy – łącznie ze 133 państw. Ponad 70% odwiedzających to przedstawiciele najwyższej lub średniej kadry zarządzającej. Dla nich targi ProWein to absolutna konieczność. Około 85% odwiedzających postrzega targi ProWein przede wszystkim jako platformę służącą do złożenia zamówień, 90% docenia ich charakter intensywnie działającej sieci, a dla 95% są one najważniejszym branżowym źródłem informacji. Większość odwiedzających w tym roku interesowała się przede wszystkim nowymi rocznikami pochodzącymi z Niemiec, Francji i Włoch. Najlepsze noty targi uzyskały również przy ogólnej ich ocenie: co drugi odwiedzający potwierdził, że znalazł nowych dostawców. Dwie trzecie mogło uzyskać informacje o aktualnych trendach i nowościach. Około 95% przyznało, że podczas wizyty na targach osiągnęło założone cele.

Niepowtarzalna oferta

W tym roku na targach ProWein zaprezentowało się łącznie 6 870 wystawców reprezentujących 64 kraje. Odwiedzający mieli dzięki temu możliwość poznania pełnej, światowej oferty win i alkoholi. Kraje posiadające duże plantacje winorośli jak Włochy (1700 wystawców), Francja (1550 wystawców), Niemcy (990 wystawców) byli silnie reprezentowani, podobnie jak producenci zza oceanu (700 wystawców), przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, Afryki Południowej, Argentyny, Chile, Australii i Nowej Zelandii. Dużo miejsca na targach poświęcono w tym roku niemieckim winnicom. Na targach pojawiła się między innymi specjalna publikacja „Wine made in Germany“, w której przedstawiono 13 niemieckich terenów upraw winorośli, wystawców i program degustacji. Monika Reule, prezes Niemieckiego Instytutu Wina twierdzi: „Krajowi i zagraniczni odwiedzający podczas tegorocznej edycji targów okazywali duże zainteresowanie niemieckimi winami. Większe zainteresowanie skierowane było w stronę lżejszych i subtelniejszych białych win z rocznika 2017, co odpowiada aktualnym trendom smakowym konsumentów. Sytuacja ta miała również wpływ na pozytywne podsumowanie targów przez niemieckich wystawców. Duże uznanie kierowane było ponownie w stronę profesjonalizmu odwiedzających.“

Wiele nowości zaprezentowano także w branży alkoholi. Około 400 wystawców z 30 krajów zaprezentowało swe specjały: szlachetne alkohole, Gin, Whiskey, Cognac, Single Malt, Grappa czy egzotyczne Cachaça.

Nowa inscenizacja dla craft-drinków

Całkowicie nowa inscenizacja na targach ProWein pod hasłem “same but different“ zaprezentowana została dla tzw. craft-drinków. Craft-drinki to aktualny trend w gastronomii, dla którego targi ProWein stanowią idealną platformę. 76 wystawców z 15 krajów w przeznaczonej tylko dla nich hali 7.0 zaprezentowało piwa, ekstrawaganckie alkohole i cydry. “Nasza nowa oferta została bardzo pozytywnie przyjęta. Oznacza to, że trafiliśmy w sedno, podejmując właściwy temat. Jesteśmy zatem na dobrej drodze i cieszymy się z możliwości dalszej rozbudowy tej koncepcji ” – podsumowuje to działanie Marius Berlemann, Global Head Wine & Spirits und Director targów ProWein.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także oferta produktów ekologicznych. Odwiedzający mogli spotkać przedstawicieli wszystkich ważnych związków producentów ekologicznych z Niemiec, Włoch i Francji oraz licznych wystawców indywidualnych z całego świata – łącznie prawie 300 producentów. Informacje na temat produktów ekologicznych można było ponadto uzyskać podczas pokazu Organic World. Wiodące niemieckie Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych jak Bioland, Demeter oraz Ecovin w ramach Organic Lounge udzielały cennych dodatkowych informacji także odnośnie właściwych koncepcji gastronomicznych.

Transfer wiedzy

Targi ProWein to nie tylko platforma do składania zamówień w branży. Coraz większym zainteresowaniem na targach cieszyły się eventy informacyjne: około 500 imprez informacyjnych oraz liczne moderowane prezentacje odbywały się bezpośrednio przy stoiskach wystawców oraz w ramach forum halach 10 i 13. Ogromna ilość uczestników imprez i degustacji świadczy o ilości przekazanej podczas targów wiedzy. Imprezy towarzyszące poświęcone były w szczególności szampanom, alkoholom, craft-drinkom, ekologii i biodynamice, dojrzewaniu win i ich potencjale, kombinacji potraw i win oraz kwestiom marketingu i logistyki w handlu. Około 70 imprez poświęconych było tematyce “Wine made in Germany”.

Targi ProWein – platforma wyznaczająca aktualne trendy

Jakie tematy w przyszłości będą odgrywały ważną rolę? Również tej kwestii poświęcone były tegoroczne targi ProWein. Oferta targów pokazała, że modne są przede wszystkim lekkie, proste, naznaczone regionalnymi czynnikami wina. Podobnie jak wina z takich regionów klimatycznych, w których jeszcze 20 lat temu nie było możliwe dobre jakościowo uprawianie winorośli, jak na przykład w Danii, Polsce czy w Wielkiej Brytanii. Te i inne trendy określały główne kierunki targów ProWein i prezentowane były podczas towarzyszącego targom forum.  

ProWein goes city: cały Düsseldorf w gorączce targów ProWein

Podczas gdy zawodowcy w halach targowych dobijali targu, miasto Düsseldorf po postu targami żyło. Po targach wielu właścicieli winnic prezentowało swe szlachetne trunki „na mieście“. Pod hasłem „ProWein goes city“ odbyło się 110 eventów od słoweńskiego wieczoru wina, poprzez czytanie o kulinarnym zastosowaniu win, aż po kuchenne party z najlepszymi właścicielami winnic. Spotkania te zorganizowano w restauracjach, hotelach i miejscach handlowych, gdzie wszystko kręciło się wokół win i alkoholi.  

Ciąg dalszy

Bezpośrednio po targach ProWein w Düsseldorfie w dniach 24–27 kwietnia odbędą się targi ProWine Asia 2018 w Singapurze. Targi ProWine China 2018 w Szanghaju odbędą się w dniach 13–15 listopada. Kolejne targi ProWein w Düsseldorfie odbędą się w dniach 17–19 marca 2019.

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa