Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Wino i destylaty

Tanzberg Ryzlink vlassky Żelezna

Tanzberg Ryzlink vlassky Żelezna
Tanzberg Ryzlink vlassky Żelezna
Napisał Blurppp
Tanzberg Ryzlink vlassky Żelezna

Tanzberg Ryzlink vlassky Żelezna

Kilka dni temu pisałem o bardzo mi smakującym morawskim cabernecie od Tanzenberga z okolic Mikulova, teraz przyszła kolej na rzut oka na biel z tej winnicy. Nim jednak o nim powiem parę słów musze napisać delikatne uzupełnienie do poprzedniego wpisu. Otóż prowadzący blog zawinem.pl Lech Małysz, znawca i miłośnik win mołdawskich zwrócił mi uwagę, że określiłem je jako wino jakościowe, tymczasem gdyby trzymać się wytycznych czeskiej, a wiec obowiązującej na Morawach, terminologii standaryzacji winnej jest to wino jakościowe z wyróżnikiem, czyli stopień wyżej. Ma oczywiście rację. Opisany kilka dni temu Tanzberg to wino późnego zbioru czyli jak oznaczyli by to Austriacy QmP Spätlese. Całe zamieszanie wynika z faktu, że na potrzeby tego bloga używam katastralnego czyli łączącego wino z miejscem jego narodzenia a znanego choć by z Francji czy Włoch systemu klasyfikacyjnego. Dzielę wina na stołowe, regionalne i jakościowe. Tymczasem Czesi, podobnie jak np. Austriacy czy Niemcy określają wino również w zależności od ilości cukru w gronach. Dla mnie ten pierwszy system jest czytelniejszy. Pewnie większość z pijących wino wie co to AOC ale już nie zawsze wie co to QmP.. Dodam tylko, że dzisiejsze wino czyli Tanzberg Ryzlink vlassky to również wino jakościowe z wyróżnikiem, tym razem jest to późny zbiór. Osoby zainteresowane pogłębieniem tego tematu odsyłam w to miejsce gdzie znajdziecie więcej informacji. Tyle tytułem wyjaśnienia, pora rzucić okiem na bohatera wpisu.

Sobota to był czas kiedy już pachniało latem , sięgnąłem więc po mocno schłodzony morawski Tanzberg Ryzlink vlassky Żelezna. Wino na upał, wino do sałaty . Tak przynajmniej powinno smakować. Zrobiłem sobie do niego właśnie miks sałat z winegretem i sięgnąłem po butelkę. Wino jest bardzo jasno zielone, ma charakterystyczny kwiatowo cytrusowo jabłkowy nos wsparty jak by zapachem mokrych kamieni. W ustach silnie kwasowe, mineralne. Próżno szukać w nim owocowej soczystości, za to jest tam bezmiar tonów świeżych, zwilżających usta. Finisz jak by lekko maślany.

Nie jest to wino na taras, za to świetnie się sprawdzi jako wino gastronomiczne. Podajcie je z sałatą skropiona winegretem na bazie musztardy diżonskiej i kropli miodu a pokaże cały swój potencjał. Jeżeli natomiast szukacie kompana na babskie plotki sięgnijcie po coś innego, prawie całkowity brak nut słodkich( poprzedni rocznik miał tylko 1,2 grama cukru na litr, ten ma chyba mniej) może dla wielu być wadą, mnie to jednak odpowiada.

O tym winie raz już pisałem, wtedy oceniłem je na 4, teraz oceniam na 4,5. Nie wiem czy wino się zmieniło, czy pogoda. Kiedy piłem je pierwszy raz padał śnieg, kiedy drugi temperatura wahała się około 25 stopni. Jak widać wszystko ma znaczenie.

Nazwa: Tanzberg Ryzlink vlassky Żelezna

Rocznik: 2011

Producent: Tanzberga Mikulov

Kraj:Czechy

Region: Morawy

Apelacja: Mikulow

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: 100% ryzlink vlassky

Temp. podawania: schłodzone 6-8 stopni,

Podawać do: sałaty, dania ze skorupiaków, ryby w białych sosach

Pojemność:0,7 l

Do kupienia w: http://rafa-wino.pl/

Cena: 41,00 zł

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Wino gastronomiczne, jeżeli podać do odpowiednich dań dostarczy dużo radości

Wino otrzymałem od importera

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl