Krótko

,,Tamtego lata na Sycylii” Marleny de Blasi już w ksiegarniach

Napisał Blurppp

Magiczny świat dawnej Sycylii pełen zapachów, smaków i miłości ożywa w książce ,,Tamtego lata na Sycylii”. Marlena de Blasi snuje tajemniczą i subtelną opowieść o miłości, odwadze i marzeniach. Książka właśnie trafiła do księgarń.

Tamtego-lata-na-SycyliiObcy rzadko zapuszczają się w górzyste rejony Sycylii, gdzie czas jakby się zatrzymał. W tym dzikim sercu wyspy, ukryta wśród pól i ogrodów, leży posiadłość o nazwie Villa Donnafugata. To miejsce fascynujące i niezwykłe. W zgodzie i harmonii zamieszkują je wdowy i wdowcy z okolicy, którzy razem pracują, modlą się, przygotowują jedzenie i dzielą się nim z biednymi. Pachnie świeżo upieczonym chlebem, olejkiem pomarańczowym, duszonymi pomidorami i ziołami. Panią i gospodynią tego miejsca jest piękna i tajemnicza Tosca, wychowanica byłego właściciela, księcia Leo d’Anjou. Trafiła tu, kiedy miała dziewięć lat. Była biedną wiejską dziewczynką.

Co łączyło Toscę i księcia Leo d’Anjou? Jaką rolę w ich życiu odegrała mafia? W jaki sposób Tosca odkryła w sobie siłę i swoje powołanie?

– To wszystko brzmi znajomo – mówię.

– Jak u Lampedusy, tylko więcej w tym ciepła.

– Znajomo? Jasne, że znajomo. To zwykła ludzka historia, która rozgrywa się wciąż na nowo, jakby na dowód, że przeszłość nigdy nie umiera. Zwłaszcza tutaj, na Sycylii. Tutaj zawsze był jakiś pałac i jakiś książę. A także jakiś ksiądz. I zawsze znalazła się dziewczynka. Postacie dramatu są nieśmiertelne. Za każdym razem wydaje im się, że odgrywają tę sztukę po raz pierwszy. I że nie wiedzą, jak skończy się przedstawienie. Tak, są cieniami postaci z powieści Lampedusy. To on zauważył, że wszyscy kochankowie grają rolę Romea i Julii, pomijając zazwyczaj tylko scenę z trucizną i grobowcem. Przypomniał nam o tym, że pragnienia są silniejsze od cierpień, jakie mogą przynieść. Ma Pani rację to Lampedusa, choć nie tylko.

(fragment powieści)

Marlena be Blasi – autorka bestsellerowych książek, m.in. ,,Tysiąc dni w Wenecji”, ,,Tysiąc dni w Toskanii”, ,,Tysiąc dni w Orvieto”, ,,Tamtego lata na Sycylii”, ,,Lavinia i jej córki”. Pracowała jako szefowa kuchni, dziennikarka. Jest również autorką dwóch książek kucharskich z przepisami kuchni włoskiej, wydanych w wielu krajach. Mieszkała wraz z mężem, Fernandem, w Wenecji, następnie w San Casciano w Toskanii, a obecnie mieszka w Umbrii, w miasteczku Orvieto.W 2015 roku ukazała się powieść ,,Wieczory w Umbrii”.

Autor: Marlena de Blasi

Tytuł: ,,Tamtego lata na Sycylii”

Tłumaczenie: Magdalena Tulli

Data premiery: 15.06.2016 r.

Wydawca: Wydawnictwo Muza SA

Liczba stron: 416

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl