Recenzje

Superprodukcja: Stanisław Lem „Niezwyciężony” – audiobook

Napisał Blurppp

Klasyka ma to do siebie, że z jednej strony doskonale broni się sama, ale z drugiej nie wielu młodych ludzi chce po nią sięgać. Dlatego kibicuję każdej akcji przypominającej działa klasyczne, a takimi są powieści Stanisława Lema. Kibicuje jeszcze mocniej gdy robi się to tak dobrze jak Audioteka zrobiła z „Niezwyciężonym”

niezwyciezony-1Od jakiegoś czasu Audioteka rozwija projekt Lemoteka, adaptując na potrzeby audiobooków najpopularniejsze książki Stanisława Lema. W ostatnich dniach miałem okazję wysłuchać jednej z produkcji, zrealizowanej z rozmachem dźwiękowej interpretacji „Niezwyciężonego”. Niektórzy określają to mianem superprodukcji. Dla mnie, osoby wychowanej na Teatrzyku Zielone Oko to słuchowisko, czy może radiowy teatr.

W efekcie miałem okazje przez 7 godzin z małym haczykiem niezwykłą przyjemność z obcować z niezwykłym tekstem okraszonym nieziemskimi efektami akustycznymi, świetną muzyką ilustracyjną i znakomitą interpretacją autorską. Jednak po kolei. Tekst Lema ma już 51 lat, powieść pierwszy raz ukazała się w 1964 roku. W wypadku fantastyki naukowej to wieczność. Wiele z opisywanych wtedy technologii to już dzisiejsza rzeczywistość. Dlatego wiele z tamtych powieści nie wytrzymało próby czasu. Tutaj też momentami możemy uśmiechnąć się słuchając o mapie fotograficznej oglądanej pod lupą, tabletu Mistrz Stanisław nie przewidział. Z drugiej strony to didaskalia, natomiast zamysł fabularny i główna tematyka, spotkanie z obcą i zupełnie nie  zrozumiała cywilizacją, rozwijająca się według innego wzorca, nie straciły nic ze swojej świeżości. W tym miejscu warto przypomnieć, że „Niezwyciężony”  z konceptem gigantycznego gwiezdnego pojazdu bojowego wysłanego na pomoc zaginionej bliźniaczej jednostce stanął u podstaw pomysłu na filmu „Obcy” Ridleya Scotta. Lem inspirował, inspiruje i będzie inspirował jeszcze przez dekady, choćby z tego powodu trzeba poznać jego prozę. No i jeszcze dla genialnych scen batalistycznych, czy tak będą wyglądały bitwy i potyczki przyszłości. niezwyciezony-2

Teraz już o samej produkcji. Oczarowały mnie w niej trzy elementy. Po pierwsze obsada. Krystyna Czubówna z roli narratora wywiązała się w sposób zasługujący na nagrodę, wyróżnienie, Oscara. Jej charakterystyczny głos, kojarzony ostatnio głownie z filmami dokumentalnymi, nadaje projektowi niezwykły szlif. Opowieść traci swój fantastyczny pokrój i staje się niemalże reportażem z aktualnych wydarzeń. Po drugie Daniel Olbryski jako Astrogator, głównodowodzący Niezniszczalnym. Jego nie zbyt długie wypowiedzi są tak specyficzne, pełne boleśnie zimnego rozsądku, przeszywające wręcz. Budują niezwykły, mroczny nastrój zagrożenia, wojskowej dyscypliny i ludzkiej wiary w słuszność hierarchii jako czynnika porządkującego. Równie ważna jest muzyka ilustracyjna wspaniale przygotowana przez zespół Ścianka. Muzycy mieli w sobie tyle klasy i pokory by zrozumieć, że tła ma zostać w tle, ma budować atmosferę opowieści  a nie wybijać się na pierwszy plan. Naprawdę świetna robota. Na sam koniec jeszcze kilka zdań o efektach dźwiękowych. Nie wiem jakich procesorów psychoakustycznych użyli panowie ze Stereotyp Studio ale wyszło genialnie. Zwłaszcza wszystkie efekty przestrzenne, rozłożenie głosów na lewo, prawo czy z tyłu. Dźwięki, dialogi, odgłosy wszystko to otacza słuchającego, co w połączeniu z  narracją prowadzona przez Krystynę Czubównę sprawia ze słuchacz ma wrażenie nie tyle obserwacji zdarzeń a uczestniczenia w nich. (uwaga: aby w pełni cieszyć się wszystkimi technicznymi wodotryskami koniecznie należy słuchać na słuchawkach)

„Niezwyciężony” to wspaniała produkcja, skłonna kolejne pokolenie przekonać do przygody z ciągle bardzo aktualną prozą Stanisława Lema. Świetnie zrobione, soczyste, skrzące się efektami. Przede wszystkim jednak zrealizowane w sposób który buduje obrazy, przez co z pewnością trafi w gusta pokolenia wychowanego na filmach i kulturze obrazkowej. Świetna rzecz. Polecam.

Autor: Stanisław Lemblurppp poleca

Tytuł: „Niezwycieżony”

Wydawca: Audioteka

Rok wydania: 2013

Czas: 7h.2min

Cena: 49,99 zł

Audiobooka otrzymałam od wydawcy www.audioteka.pl


Użyte grafiki pochodzą ze strony wydawcy  

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl