Krótko

Steve Case „Trzecia fala. Wizja gospodarki przyszłości” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Steve Case jeden z najzdolniejszych przedsiębiorców, który uczynił Internet częścią codziennego życia – przedstawia nam swoją wizję przyszłości. Odwołując się do swego wieloletniego doświadczenia jako pioniera w dziedzinie przedsiębiorczości oraz inwestowania, Case oświadcza, że wkraczamy w nową erę. Bo oto nadchodzi trzecia fala internetu, która radykalnie zmieni najważniejsze gałęzie gospodarki i doprowadzi do odrodzenia przedsiębiorczości.

Książka ma dwie, może nawet trzy, warstwy. Pierwsza to opowieść o jego życiu – od studiów poprzez założenie AOL i rozwój tej korporacji, poprzez jej fuzję z Time Warner aż po dzień dzisiejszy i pracę w fundacji na rzecz wsparcia innych przedsiębiorców. Druga warstwa to sformułowanie tezy, że czeka nas obecnie trzecia fala w rozwoju Internetu. To oczywiście świadome i jasno podkreślone nawiązanie do głośnej (popularnej też w Polsce) książki Tofflera, która autora zafascynowała już w latach studenckich. Tak więc pierwsza fala to budowa technicznych podstaw Internetu, druga to rozwój licznych aplikacji i doprowadzenie do mobilności usług. W trakcie drugiej fali takie firmy jak Google czy Facebook wyposażyły Internet w nowe możliwości wyszukiwania informacji i budowy sieci kontaktów, a takie aplikacje, jak Snapchat czy Instagram, umożliwiły błyskawiczny sukces smartfonowej rewolucji. Trzecia polegać ma podłączaniu do Internetu wszystkiego (Internet Wszystkiego tym określeniem posługuje się Case) i oznacza zasadniczą zmianę nie tyle w samym Internecie, co w gospodarce i relacjach społecznych. Rady dla przedsiębiorców, którzy będą funkcjonować w ramach trzeciej fali, to ważna i istotna część książki. Nie brak tu nawet szczegółowych zaleceń dotyczących np. możliwości działania w opiece zdrowotnej czy edukacji. Wreszcie ostatnia warstwa to rady i zalecenia dotyczące roli instytucji rządowych w rozwoju nowoczesnej gospodarki i społeczeństwa.

Steve Case to wielka postać amerykańskiej i światowej gospodarki, o znaczeniu porównywalnym z bardziej w Polsce znanymi Jobem czy Gatesem. Historia AOL przynosi wiele atrakcyjnych informacji, w tym opisy niełatwych relacji z innymi potężnymi firmami (Microsoft, Google, Time Warner i in.). Dzieło życia Case’a, jakim była fuzja dwóch gigantów, nie dało szybko oczekiwanych przez niego efektów i przyczyniło się do jego odejścia i podjęcia nowych wyzwań. Pisze otwarcie o swoich sukcesach, ale i o porażkach, nie stroni też od szczegółów z życia rodzinnego.

Książka w wielu fragmentach nabiera charakteru manifestu i programu nowej przedsiębiorczości, którą cechować ma m.in. szukanie nowych regionów i nowych obszarów działania, kultura ryzyka, inwestowanie uwzględniające korzyści społeczne, poważniejsza niż dotąd rola rządu jako regulatora, a z drugiej strony ważnego zleceniodawcy.

Autor odnosi się bezpośrednio do doświadczeń amerykańskich, formułuje wiele zaleceń (czasami dość szczegółowych – np. dotyczących przyznawania wiz), dokładnie opisuje swoją pracę w różnych rządowych ciałach doradczych. Jednak zdecydowana większość programu i zaleceń Case’a ma charakter uniwersalny i może (wręcz powinna) zainteresować polskich przedsiębiorców, polityków i urzędników, dla których w ramach trzeciej fali Case widzi wiele ważnych zadań.

Książkę czyta się z olbrzymim zainteresowaniem nie tylko, że traktuje o sprawach ważnych, istotnych o których warto wiedzieć, które po prostu opłaca się je znać, ale także dlatego, że napisana jest z dużą erudycją – zajmująco, ciekawie, lekko i ze swadą.

„Trzecia fala” należy do takiego gatunku książek, które nieraz, zaraz prawie po napisaniu, tracą na aktualności i powodują u ich autorów poczucie niedosytu.

Tak było w przypadku książki Billa Gatesa „The Road Ahead” (polski tytuł „Droga ku przyszłości” – Studio Emka 1997) kiedy to twórca Microsoftu po upływie niecałego roku stwierdził, że to co napisał w wielu fragmentach jest już nieaktualne i w poprawionym, drugim wydaniu zmienił gruntownie cztery rozdziały i posłowie.

Podobnie postąpił Case z tym, że dokonane przez niego zmiany i uzupełnienia nie były aż tak głębokie i obszerne. Dlatego pozwalamy sobie przytoczyć mówiący o tym fragment wstępu do drugiego wydania.

Każdy autor marzy o tym, by jego książka była wydarzeniem. Możecie więc sobie wyobrazić moje podniecenie, gdy Trzecia fala w kwietniu 2016 roku znalazła się na czele list bestsellerów „New York Timesa” i „Wall Street Journal”. Najważniejsze jest jednak to, że ten sukces dał mi możliwość podróżowania po kraju i spotykania się z tłumami czytelników zainteresowanych problemem, któremu poświęciłem swoje życie zawodowe: jak zapewnić paliwo maszynie amerykańskiej przedsiębiorczości i kierować nią tak, by innowacje pracowały na rzecz wszystkich – gdziekolwiek żyją. Pytania zadawane podczas spotkań, wymiana poglądów i formułowane sugestie skłoniły mnie do wprowadzenia w wydaniu broszurowym istotnych zmian. Oto przedstawiam Trzecią falę 2.0. Mam nadzieję, że się spodoba – i zostanie uznana za jeszcze ciekawszą niż wcześniejsza edycja w twardej oprawie. Nawet kampania prezydencka z 2016 roku pokazuje, że przepaść między obszarami, gdzie rozwijają się nowoczesne technologie i resztą kraju jest głęboka i stale rośnie, a miliony ludzi poszkodowanych przez rewolucję cyfrową przeżywają ogromną frustrację.

Musimy zrestartować przedsiębiorczość gospodarczą. Rząd powinien położyć fundamenty pod budowę nowej generacji start-upów, przedsiębiorcy – zmienić sposób myślenia i stworzyć nową strategię, a zwykli obywatele – przygotować swoje dzieci na rzeczywistość jutra. Ta książka, uaktualniona i poszerzona, ma pomóc wskazać drogę.

Opinie o Trzeciej fali

„W Trzeciej fali Steve Case kreśli niesamowitą mapę drogową dla przyszłości – która pozwala nam zrozumieć zmiany technologiczne przekształcające naszą gospodarkę i świat. Fascynująca lektura”.

Sheryl Sandberg dyrektor ds. operacyjnych firmy Facebook oraz założycielka LeanIn.org

„Czekałem na możliwość przeczytania książki Steve’a i jestem usatysfakcjonowany. Jego kariera biznesowa wygląda jak wyjęta z książek Horatio Algera i zawiera ważne lekcje dla przedsiębiorców”.

Warren Buffett prezes i dyrektor generalny, Berkshire Hathaway

„Steve stworzył klarowny i przepełniony pasją manifest na rzecz innowacyjności i przyszłej przedsiębiorczości. To lektura obowiązkowa, którą ten przywódca wizjoner daje liderom biznesowym i rządowym, przedsiębiorcom, korporacyjnym menedżerom i każdemu, kto chce odnieść sukces podczas trzeciej fali”.

Jeff Immelt prezes i dyrektor generalny, General Electric

„Trzecia fala to podstawowa lektura dla liderów biznesowych i rządowych, a także dla każdego, kto próbuje zrozumieć nasz szybko zmieniający się świat. Pracowałem ze Steve’em przez dwie dekady i zawsze byłem pod wrażeniem jego intelektu i oryginalności spostrzeżeń. Jeśli przeczytacie tę książkę, też się o tym przekonacie”.

Generał Colin Powell były sekretarz stanu (i były członek zarządu AOL)

„Steve Case tworzył historię, kiedy zakładał America Online i dawał światu internet. Jego biznesowa opowieść jest urzekająca, pełna ważnych myśli i lekcji. Ale ta książka nie dotyczy przeszłości – to śmiała i fascynująca wizja tego, co wkrótce nadejdzie. Trzecia fala jest lekturą obowiązkową dla każdego przedsiębiorcy”.

Brad Feld współzałożyciel, Techstar and Foundry Group, autor Startup Life

 „Trzecia fala to książka którą trzeba przeczytać, aby zrozumieć historię internetu i przygotować się do tego, co nadejdzie. Przedsiębiorcy zamierzający budować prawdziwie rewolucyjny biznes powinni uważnie słuchać mądrych rad Steve’a Case’a”.

Brian Chesky współzałożyciel i dyrektor generalny Airbnb


Steve Case jest twórcą America Online – firmy, która w szczytowym momencie swego rozwoju obsługiwała blisko połowę amerykańskiego ruchu internetowego. Była też pierwszym przedsiębiorstwem internetowym, które weszło na giełdę, a jego akcje stały w latach dziewięćdziesiątych niezwykle wysoko. Jako założyciel i prezes Revolution, którą powołał w 2005 r., został partnerem licznych przedsiębiorców wizjonerów. Case należał także do inicjatorów Startup America, inicjatywy Białego Domu powołanej w celu promowania nowatorskiej przedsiębiorczości. Jest członkiem Presidential Ambassadors for Global Entrepreneurship oraz prezesem Case Foundation, którą stworzył wraz ze swoją żoną Jean. Mieszka w McLean, w stanie Wirginia.

Autor: Steve Case

Tytuł „Trzecia fala. Wizja gospodarki przyszłości”

Liczba stron: 276

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 145×210 mm

Wydawca: Studio Emka

Cena 44,90 zł

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl