Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Recenzje

Stephen King „Później”

Napisał Blurppp

Jeżeli chodzi o Stephena Kinga to prawdopodobnie przeczytałem wszystko co napisał i co nieco o jego twórczości wiem. Przywykłem do tego, ze jest autorem nie równym, do tego ze czasami pisze za wiele i w efekcie nie każda powieść jest dopracowaną perełka. Ale dopiero „Później” uzmysłowiło mi za co tego autora tak naprawdę lubię. I nie chodzi wcale o to że jego powieści wywołują dreszczyk, ani o to, że są w stanie chwycić od pierwszej strony i trzymać w napięciu po ostatnią. Kluczem są bohaterowie, a na tych King wybiera ludzi z pozoru przeciętnych. I nie inaczej jest w wypadku „Później”.

Stephen King  „Później”Tu centralną postacią jest kilkuletni chłopak, na pierwszy rzut oka nic go nie wyróżnia poza kształtem rodziny w jakiej dorasta. Jego matka, wzięta agentka literacka, woli swoją płeć. To tez w domu dość często jest „ciocia”, policjantka z NYPD. Dla polskiego czytelnika to wciąż egzotyczne, ale w Nowym Jorku już na kim wrażenia nie robi.

Drugą cechą Jamiego jest to, że potrafi rozmawiać z umarłymi. I o dziwo jego matka w ten niezwykły talent wierzy. Tak jak w pewnym momencie uwierzy i „ciocia” Liz. I obie na przestrzeni lat postanowią wykorzystać tę niezwykła umiejętność chłopca. Oczywiście ku własnej korzyści. I jak łatwo można się domyśleć, będzie to bardzo brzemienne w skutkach.

Ale sama główna nić intrygi to dla Kinga za mało, dlatego „Później” jest też świetną opowieścią o dorastaniu, i to opowieścią bardzo subiektywna, bo opowiedzianą ustami głównego bohatera. Konstruując te opowieść King zdecydował się na genialne rozwiązanie formalne, na narrację pierwszoosobowa. Takie rozwiązanie nadało opowieści bardzo dużo ciepła i pewnej naiwności, przez co zbudowało wielką sympatię czytelnika wobec Jamiego. Równocześnie odejście od wszechwiedzącego narratora pozwoliło na zbudowanie zaskakującego suspensu.

Co do reszty to jest jak to u Kinga szybko, logicznie, lekko zaskakująco a równocześnie nijako sielsko i swojsko. To zresztą nie może dziwić. Wszak opowieść snuje młodzieniec, człowiek niemalże dorosły., A my dorośli zawsze wspominamy dzieciństwo z wielkim sentymentem. Nawet gdy to dzieciństwo obfitowało w nie zawsze miłe doświadczenia.

Przy okazji warto zauważyć, że „Później” jest kolejnym po choćby „Outsaiderze” i trylogii Billa Hodgesa przejawem ciągotek autora w stronę powieści policyjno-detektywistycznej by wręcz nie powiedzieć kryminału. I mnie się te ciągotki a właściwie ich efekty podobają.

I jeszcze jedna uwaga, od czasów „Lśnienia” przez „To” aż po niedawno wydany „Instytut” King jak nikt inny znakomicie radzi sobie z młodymi bohaterami. Każda jego powieść dziejąca się w świecie dzieci czy nastolatków lokuje się znacznie powyżej średniej. Przynajmniej na mojej liście ulubionych tytułów tego autora. Widać King rozumie jak nikt inny świat wyobraźni i otwartości na nieoczywiste jaki cechuje dzieci.  I „Później” tę zasadę potwierdza.

Książka nie jest specjalnie obszerna, bez problemu można ja pochłonąć w weekend, i to nie tylko dla tego, że jest wciągająca i ma szybką akcję, ale i dla tego, ze nie jest przegadana. Dlatego że koncentruje się na głównym wątku co ostatnio nie jest niestety zasada.

Przeczytałem z wielką czytelniczą radochą. POLECAM.   

Autor: Stephen Kingblurppp poleca

Tytuł: „Później”

Stron: 384

Okładka: miękka

Ilustracje: brak

Cena okładkowa: 42,90 zł

Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Książkę otrzymałem od wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl