Recenzje

Stephen King „Doktor Sen” – audiobook

Napisał Blurppp

Jako, że głęboko wierzę, iż język oddaje wiele cech narodu wcale mnie nie dziwi, że nie mamy polskiego odpowiednika określenia storyteller. Od biedy można by próbować zapomnianego już i często używanego pejoratywnie „bajarz”. Tymczasem sztuka snucia opowieści to z punktu widzenia czytelnika jedna z najważniejszych cech dobrego pisarza. W przeciwieństwie do naszych autorów, doskonale wiedzą o tym Anglosasi i to oni są w tym mistrzami, a jednym z mistrzów ponad mistrzami jest Stephen King a jasnym tego dowodem jest „Doktor Sen”.

„Doktor Sen”Tak właściwie to można by się do tej powieści przyczepić pod każdym względem. Że to odgrzewany kotlet, że to odcinanie kuponów od popularności kultowej dla wielu powieści „Lśnienie”, że to skok na kasę. I wszystko to prawda, ale… No właśnie jest to drobne ale, Król Stephen potrafi nawet z wydawało by się już czytelniczo przetrawionej materii zrobić coś fajnego.

Zawdzięcza to właśnie opanowanemu do perfekcji warsztatowi snucia opowieści. U Kinga, każda nawet najbardziej błaha, tak naprawdę stanowiąca wypełniacz scena ma w sobie to nieuchwytne coś, co sprawia że chcemy wiedzieć co dalej. I w żaden sposób nie przeszkadza swoisty recycling wątków, motywów i postaci. I na tym polega sukces jego powieści, w tym i tej.  

„Doktor Sen” przedstawia nam dalsze losy Dana Torrenca, chłopca z „Lśnienia”. Kiedy spotykamy go ponownie wciąż jest dzieckiem, który wciąż nie poradził sobie z trauma jaką był pobyt w hotelu Panorama. Z pomocą przychodzi mu znów Dick Hallorann. Szybko jednak rozstajemy się z Danym jako dzieckiem. Kolejne rozdziały to już dorosły Dan, człowiek upadły alkoholik.

I tak naprawdę powieść jest opowieścią o wyjściu z uzależnienia, o poszukiwaniu swojego miejsca do funkcjonowania na trzeźwo. A że sam King ma za sobą to doświadczenie to nie da się ukryć, że jest to bardzo wiarygodna warstwa opowieści. Ba czasami wręcz jest to rodzaj hołdu złożonego Anonimowym Alkoholikom i ich pomocy w powrocie do normalnego funkcjonowania, jakie świadczą milionom.

Całą reszta, czyli watek paranormalny to tylko dodatek, ale podany tak sprawnie że oczarowuje czytelnika. Z przyjemnością śledzimy wiec losy dziewczynki o niezwykłej mocy oraz jej antagonistów z Prawdziwego Węzła. Bazując na tym konflikcie King stworzył momentami wręcz sensacyjna opowieść którą pochłania bez reszty.

Przepiękne góry Kolorado, to tam sie wszystko zaczęło.

Wydaje mi się, że wynika to z trzech powodów.  Pierwszym jest tak dużo realizmu, jak to tylko możliwe, a do tego odrobina rzeczy ponadnaturalnych, w efekcie łatwo w nie uwierzyć. Po drugie bohaterowie, w większości świetnie przedstawieni zwykli ludzie, tacy jakich spotykamy na co dzień. Ze swoimi problemami, pełni wad ale i zalet, ich specjalne talenty to tylko małoistotne dodatki. Trzecim i równie ważnym elementem jest język opowieści, prosty ale nie prostacki, potoczysty, momentami wręcz potoczny. Autor nie bawi się w eksperymenty formalne. Słowem klasyczna, podana w kolejności chronologicznej zdarzeń historia    

W efekcie świetnie wchodzi to wchodzi to nie przez oczy ale i przez uszy, czyli jako audiobook. W tym wypadku w interpretacji Rocha Siemianowskiego. I chyba właśnie w tej formie ów talent narracyjny Kinga objawia się najbardziej. „Doktor Sen” świetnie się słucha. Trochę tak jak opowieści o duchach snutej przy obozowym ognisku. Dużo w tym zasługi niskiego tembru głosu lektora, i tego jak gra pauzą, akcentem, jak buduje napięcie. Dzięki temu nie czuć, że trwa ona ponad 20 godzin. Czas tu ulega jakiemuś zagięciu, i to chyba najbardziej niezwykła ze wszystkich sztuczek Kinga.

Jasne, „Doktor Sen” to nie jest wielka literatura, to opowieść do pociągu, samolotu albo na zbyt długi dojazd do pracy. Ale to też świetny przykład jak z niczego można stworzyć pasjonująca opowieść. Wystarczy być bajarzem, a najlepiej mistrzem bajarzy a King niewątpliwie nim jest a „Doktor Sen” doskonale tego dowodzi.

Autor: Stephen King

Tytuł: „Doktor Sen”

Czyta: Roch Siemianowski

Rok wydania: 2017

Czas: 20 godzin i 39 minut

Cena: 35,90 zł

Kupicie w Audioteka.pl

Audiobooka otrzymałem od Audioteki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl