blogowe Wino i destylaty

#shareweek2015

Napisał Blurppp

Winna blogosfera od początku swojego istnienia bardziej wegetuje niż żyje pełna piersią, zaszyta w swojej niszy z dala od głównego nurtu. Ten niezmiennie zajmują blogerzy lifestylowi, szafiarki, specjalistki od kosmetyków i paznokci oraz posiadacze dzieci płci obojga. Od czasu do czasu jest szansa do tego mejstrimu się zbliżyć, taką szansa jest coroczny #shareweek.

Od ubiegłej soboty trwa już czwarta edycja czyli #shareweek2015.  Grzechem było by nie wziąć w niej udziału. Oczywiście, nie bawiąc się w fałszywą skromność liczę, że ktoś może mnie wskaże, jak zrobił to w poprzedniej edycji Maciej Budzich. Przede wszystkim jednak sam zgodnie z zasadami wybieram i wam polecam trzy blogi które regularnie czytam.

Pierwszy – EnoEno

eno

Z racji zainteresowań i własnego bloga najwięcej czytam blogów winnych czy bardziej elegancko winiarskich. Moja ocena zmian na tym odcinku jakie następują w ostatnim okresie nie jest najlepsza (tak wiem przyganiał kocioł garnkowi). Na szczęście na tym tle od jakiegoś czasu jest jedna zdecydowana gwiazda czyli prowadzony przez Sławka Sochaja www.enoeno.pl . Dzisiejsza blogosfera to właśnie wymienione EE, potem długo, długo nic i cała reszta. Sławek jako pierwszy porzucił formułę wpis równy nocie degustacyjnej wina. U niego każdy artykuł to po pierwsze zamknięta, kompletna krótka forma literacka. Po drugie rozważania na jakiś temat, a wino w formie konkretnej etykiety to dopiero drugi plan. I wreszcie po trzecie blog jest pięknie ilustrowany. Takiego poziomu fotografii ilustracyjnej nie oferuje żaden inny bloger winny nad Wisłą. Sławek ustanowił standard który dla całej reszty, z piszącym te słowa na czele, zwyczajnie nie osiągalnym.

Drugi – Facet i Kuchnia

fik

Nikt tak nie zmienił wizerunku mężczyzny przy stole i między garami jak Szymon Kubicki, autor FiK. O ile jeszcze niedawno sądzono, że facet w kuchni oznacza wielki kawał golonki albo krwistego steka, to dziś ten kucharz amator o aparycji gwiazdy rocka pokazuję, że męska kuchnia ma znacznie więcej odcieni  i że nie zawsze musi być forte, że często piano jest równie dobrym. Dlatego na www.facetikuchnia.com.pl wiele warzyw, bezglutenowych wypieków, zapiekanek, ryb i cała masa podobno niemęskiej czekolady.  Kolejnym bezsprzecznym atutem są autorskie fotografie potraw, nie dość że sugestywne to jeszcze piękne. I wreszcie każdemu przepisowi towarzyszy interesująca notka na temat dania, jego pochodzenia, historii czasami ewolucji na przestrzeni czasu. A na sam koniec warto dodać , ze coraz częściej pojawiają się teksty o winie.

Trzecie – Trampki w podróży

twp

Z tą nominacją jest jak z Noblem dla Obamy. Obama dostał nagrodę na początku pierwszej kadencji, jak by na zachętę. Identycznie jest tutaj, choć www.trampkiwpodrozy.com mają tylko 6 wpisów trafiają na moją listę. Blog jest drugim projektem Kuby Jurkiewicza, znanego i lubianego winnego blogera, który od jakiegoś czasu, raptem kilku tygodni, zaczyna życie na nowo w Hobbitonie, ups w Nowej Zelandii. W tym projekcie opowiada o swoim mowom życiu na antypodach. Wybrałem ten projekt z dwóch powodów, po pierwsze bo podziwiam Kubę, że starczyło mu odwagi by zostawić tu wszystko i gdzieś daleko na nowo budować swój świat. Mnie 25 lat temu tej odwagi zabrakło. Po drugie dlatego, że o życiu w NZ nie wiem nic, i każdy wpis to dla mnie nowość, zaskakujące, ciekawe informacje. No i wreszcie też dlatego, że Kuba ciągle pisze o winach, choć ostatnio głownie o sauvignon blanc i pinot noir – dwóch najpopularniejszych szczepach Nowej Zelandii.

Pomysłodawcą akcji #shareweek2015 i trzech poprzednich edycji jest Andrzej Tucholski prowadzący blog www.jestkultura.plWięcej o akcji przeczytacie pod poniższym linkiem:

http://jestkultura.pl/2015/polecamy-najlepsze-blogi-share-week-2015/

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl