Wino i destylaty

Sensi Vernaccia di San Gimignano DOCG z Biedronki

Sensi Vernaccia di San Gimignano DOCG
Sensi Vernaccia di San Gimignano DOCG
Napisał Blurppp
Sensi Vernaccia di San Gimignano DOCG

Sensi Vernaccia di San Gimignano DOCG

Kiedy wyjmowałem z podesłanej przez Biedronkę skrzyneczki z winami butelkę Sensi Vernaccia di San Gimignano DOCG miałem bardzo silnie ambiwalentne odczucia. Z jednej strony od czasu kiedy na jakimś towarzyskim spotkaniu poczęstowano mnie Sensi Chianti omijam wina od tego producenta, przynajmniej te dostępne w Polsce, szerokim łukiem. Z drugiej jednak strony lubię wina ze szczepu vernaccia, a najlepsze wina daje właśnie w San Gimignano, gdzie w dobrym roku wino może wejść w orzechowe tony. Niestety jak wszystko co toskańskie jak trzyma dobry poziom jest drogie, a jako że Sensi Vernaccia di San Gimignano DOCG kosztuje 18 zł bez grosza, cudów się nie spodziewałem.

Nim przejdę do notki dwie ciekawostki. Bardzo frapująca jest geneza nazwy szczepu. Vernaccia  pochodzi od łacińskiego słowa vernaculus czyli lokalny, miejscowy. Tym mianem w czasach rzymskich określano wszystkie wina lokalne. W tamtych czasach vernaccia była rozpowszechniona na terenie całego Półwyspu Apenińskiego, poza Lacjum i pijano ja wszędzie tylko nie w Rzymie. Do Toskanii zresztą też trafiła dość późno, w XI wieku i od tamtego czasu powoli toruje sobie drogę do miana najbardziej charakterystycznego szczepu regionu.

Druga z ciekawostek to z jednej strony dowód na liczoną w wiekach popularność szczepu, z drugiej piękny przykład trwałej obecności wina we włoskiej kulturze. Sam wielki Dante Alighieri umieścił wino Vernaccia na kartach „Boskiej Komedii” i to w nie byle jakim kontekście. To właśnie je wspomina z nostalgią i tęsknota przebywający w czyśćcu papież Marcin IV. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

Starczy tych gawęd, przecież najważniejsza jest i tak notka degustacyjna. W kolorze wino jest słoikowe, jasne, barwa nie jest nasycona. Rozpisałem się o tym kolorze bo najlepsze Vernaccia cechuje właśnie bardzo głęboka barwa. Nos przyjemny lekko cytrusowy , czysty bez chemicznych nut. Usta bardziej treściwe niż w wypadku niesławnej pamięci G. Leardi Chardonnay Trentino DOC. Jest owoc (gruszki, melon, papaja) jest nuta maślano–kremowa i przyjemna dla podniebienia goryczka przegryzionej pestki. Wino niesie ze sobą sporo orzeźwienia za sprawą wspomnianej goryczki i przyjemnej kwasowości. Nie jest to wino wielkie, ale pite na pikniku, schłodzone w potoku znakomicie odświeży. Sprawdzi się też do tak lubianego pstrąga z grilla. Warte swojej ceny, oceniam też w tym kontekście i daje 4 czyli wino dobre.

Nazwa: Sensi Vernaccia di San Gimignano DOCG

Rocznik: 2013

Producent: Sensi

Kraj: Włochy

Region: Toskania

Apelacja: Vernaccia di San Gimignano DOCG

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: vernaccia

Temp. podawania: schłodzone 10-12 stopni

Podawać do: białe ryby, jako aperitif, do drobiu

Do kupienia w: Biedronka

Cena: 17,99 zł

Pojemność: 0,75l

Ocena 0-6: 4

Jednym zdaniem: Przyjazne dla podniebienia i dla kieszeni

Wino otrzymałem od Biedronki  

Mapa wskazuje miasteczko San Gimignano centrum apelacji DOCG San Gimignano

Moja lokalizacja
Znajdź drogę

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl