Recenzje

Scott Galloway „Wielka czwórka”. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google – audiobook

„Wielka czwórka”
Napisał Blurppp

„Wielka czwórka” wymyka sie moim dychotomicznym podziałom. Gdybym miał podzielić książki, to wyszły by z tego dwa rozłączne zbiory. Do pierwszego trafiłyby wszystkie te pozycje które mają dać mi czystą rozrywkę. Druga grupa z kolei pełna była by wydawnictw mających pomóc w zrozumieniu świata. Pozycji lokujących się po obu stronach podziału jest bardzo niewiele. To też kiedy taka się trafi mam małe prywatne święto. Ostatnio powody do świętowania dał mi Scott Galloway i jego „Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google”.

Scott Galloway  to postać doskonale znana wśród osób zainteresowanych wpływem nowinek technologicznych na życie społeczne. Jego wykład na konferencji TED na Youtube odgadnęło setki tysięcy ludzi. Jak na materiał przedstawiający pogadankę wyłysiałego wykładowcę akademickiego jest to wynik imponujący.

Pisze o tym wykładzie, bo recenzowana dziś pozycja czyli „Wielka czwórka” jest właściwie poszerzonym zapisem tez tam przedstawionych. W wielkim skrócie chodzi o wpływ jaki czterech gigantów ma na naszą codzienność z jednej strony. Z drugiej zaś jak do tak wielkiego wpływu doszli. I tu pojawia się najciekawsze. Galloway stawia śmiałą tezę, że zdecydowały nie przewagi technologiczne a sprytne odwołanie się do atawizmów i najniższych instynktów gatunku ludzkiego. I całkiem rzeczowo tę tezę udowadnia, na tyle solidne to uzasadnienie, że zacząłem ja podzielać.

Dodatkowo autor pokazuje nam jaki długo i krótkofalowy wpływ ta hegemonia gigantów będzie miała na różne obszary funkcjonowania ludzkości. Wymienię tylko z pola światowej gospodarki zmiany na polu handlu detalicznego w tym upadek instytucji centrum handlowego. Zaś z pola życia społecznego wykształcenie się swoistej nowej arystokracji pieniądza. Cztery omawiane firmy stworzyły w ciągu dekady więcej milionerów niż całe gałęzie przemysłu w ciągu wieku. W efekcie powstaje rozwarstwienie społeczne o jakim jeszcze 20 lat temu nie śniliśmy w najgorszych koszmarach. A pól i obszarów oddziaływania jest znacznie więcej.          

„Wielka czwórka”

Jeszcze nas to cieszy, jeszcze nam sie wydaje, ze to my decydujemy

Na koniec „Wielka czwórka” przedstawia listę kolejnych firm, które w przewidywalnym okresie czasu mają szansę dołączyć do tytułowej grupy. O ile spełnią kilka jasno wyświetlonych wymagań. Zaś na sam koniec Galloway podaje kilka rad co ma zrobić przeciętny człowiek by w tym nowym, nie wiem czy „wspaniałym” świecie się odnaleźć, a nawet by na tym zyskać. Bez wchodzenia w szczegóły powiem tylko jedno: lekko nie będzie.

To tyle jeżeli chodzi o warstwę zrozumieć świat. A co do warstwy rozrywkowej, to Galloway i odwołując się do najlepszej tradycji anglosasakich wykładowców i popularyzatorów wiedzy prowadzi wykład w sposób przypominający gawędę. Zwraca się bezpośrednio do czytelnika, całkowicie rezygnuje z naukowego bełkotu. Nie ma tu wielosylabowego specjalistycznego słownictwa, zawiłych teorii czy rozdziałów opartych o niezrozumiałe skomplikowane wyliczenia. Jest za to potoczystość i anegdota. Nawet odwołania do złożonych badań jakościowych i ilościowych zawsze wsparte są jakimś rozluźniającym elementem. Nie brakuje ciekawostek i innych punktów widzenia. Jesteśmy tak daleko od stereotypowej publikacji naukowej jak to tylko możliwe. „Wielka czwórka” pokazuje jak powinno się mówić o sprawach ważnych i złożonych.

Samą treść tego wykładu „Wielka czwórka” poznałem za sprawą audiobooka. Rolę polskiego głosu Gallowaya wziął na siebie Wojciech Żołądkowicz i zrobił to perfekcyjnie. Choć panowie mają zupełnie różny tembr głosu to łączy ich niewymuszona lekkość mówienia, świetna gra intonacją i umiejętność oddania emocji (w tym jasne akcentowanie ironii i szydery). Ten trwający ponad 10 godzin, podzielony na 10 godzinnych z grubsza sesji słucha się jak najlepszą powieść sensacyjną. I nie, nie przesadzam, od tego naprawdę trudno się oderwać.   

Tyle tak solidnie udokumentowanych obserwacji ekonomiczno-społecznych ile niesie „Wielka czwórka”, do tego podanych w tak atrakcyjnej formie sprawia, że to pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tym co tu i teraz. Zdecydowanie POLECAM.

Autor: Scott Gallowayblurppp poleca

Tytuł: „Wielka czwórka”. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google

Czyta: Wojciech Żołądkowicz

Czas: 10 godzin i 12 minuty

Cena: 34,90 zł

Kupicie w Audioteka.pl

Audiobooka otrzymałem od Audioteki

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl