Wino i destylaty

Santa Carolina Premio White

Santa Carolina Premio White
Santa Carolina Premio White
Napisał Blurppp
Santa Carolina Premio White

Santa Carolina Premio White

Przyznam wam się do czegoś. Kilka miesięcy temu przestałem reprezentować postawy prometejskie. Od tego czasu już nikomu ze znajomych nie leję na siłę do kieliszka alzackich rieslingów, bordoskich czerwieni czy delikatnych burgundów tłumacząc przy tym dlaczego powinny im smakować i na co zwrócić uwagę przy piciu. Staram się za to zawsze mieć w domu lekkie i odrobinę niejakie wina półsłodkie lub półwytrawne. Kiedy przychodzi ktoś ze znajomych, szczególnie z tych co to wina na co dzień nie pijają i pada odwieczne zdanie, „postaw coś ze stojaczka na stół” jestem przygotowany. Sięgam wtedy bo jedno z jedno z tych win uniwersalnych, często kosztujących około 20 zł. Mówię, proszę , to powinno ci smakować. Po pierwszym łyku zwykle słyszę, u dobre, widać na winach się znasz. Odjakiegoś czasu taką dyżurną butelka stało się u mnie chilijskie Santa Carolina Premio White. Ta nieznana ze składników mieszanka, sam importer określa ja mianem wina wieloszczepowego, ma kilka cech sprawiających, że niczym legendarne Orvieto z lat 50tych smakuje prawie każdemu. Dzięki swojemu intensywnie słomkowemu kolorowi wygląda apetycznie. Pachnie owocami południowymi i cytrusami. W ustach jest delikatne, ciała nie za wiele, za to bardzo dużo owocowo-cytrusowych nut, dominują cytryna i grapefruit. Sporo cukru ale i lekka rześka kwasowość. Pije się to bardzo, bardzo przyjemnie. Nie pozostawia po sobie żadnych wrażeń, finisz króciutki z lekko pikantnym tonem. Wino jest bardzo, bardzo lekkie, pije się je jak napój chłodzący, szczególnie gdy zostanie podane we właściwej temperaturze. Podsumowując jest to uniwersalne wino na spotkania towarzyskie, macie pewność, że nie zdominuje ani rozmowy ani serwowanych potraw. Zasmakuje tym którzy wino pijają sporadycznie. Jedyne co mnie zaskoczyło to rocznikowanie, byłem głęboko przekonany, że producentowi będzie zależało na powtarzalności i zrezygnuje z oznaczania rocznika. Ciekawe czy inne roczniki odbiegają od wzorca tego wina wieloszczepowego. (swoją drogą zastanawiam się czy to nie sprzytnie przyprawione zlewki, to oznaczenie „wieloszczepowe” nie daje mi spokoju). Rozsądna alternatywa dla Carlo Rossi

Nazwa: Santa Carolina Premio White

Rocznik: 2011

Producent: Vina Santa Carolina S.A.

Kraj: Chile

Region: Central Valley

Apelacja: DO Central Valley

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: półwytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: „wino wieloszczepowe”

Temp. podawania: schłodzone 4 – 6 stopni C

Podawać do: aperitif, ryby, sałatki z owocami morza.

Pojemność:0,7 l

Miejsce zakupu: winezja.pl

Cena: ok. 19,90 zł

Ocena 0-6: 3,5

Jednym zdaniem: Łatwe w piciu , na każdy gust. Alternatywa dla Carlo Rossi

Wino to mój własny zakup

 

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl