Krótko

Rozpoczął się Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury!

Wystartował Festiwal Apostrofświęto pasjonatów książek! Wśród zaproszonych gości są zdobywczynie Nagrody Nobla i Bookera oraz laureat Pulitzera. Jedno z najważniejszych wydarzeń literackich przez 7 dni gości w 6 polskich miastach. Na uczestników czekają: setka gości, niemal drugie tyle spotkań, kilkadziesiąt premier, teatr, koncerty i literackie wyprawy! Program tegorocznej edycji dowodzi, że literatura jest wszędzie!

Festiwal pełen pasji

Na kulturalnej mapie Polski zawitał cztery lata temu. Obecnie określany jest mianem jednej z najciekawszych inicjatyw poświęconych książkom. Organizowany przez Empik Festiwal Apostrof znany jest z licznych, długo wyczekiwanych premier i obecności pisarzy z różnych zakątków świata. Choć na uczestników czeka wiele atrakcji, wspólnym mianownikiem wszystkich punktów programu niezmiennie jest literatura. Festiwal otwiera święcąca triumfy na polskiej oraz międzynarodowej scenie literackiej, kuratorka tegorocznej edycji – Olga Tokarczuk.  

Muzyczna i teatralna scena Apostrofu

Wydarzenia na scenie muzycznej zainicjuje Andrzej Stasiuk – ekscentryczny pisarz, poeta, laureat Nagrody Literackiej Nike wraz z ukraińską formacją z Kijowa – Haydamaky wykona etno-rockowe kompozycje inspirowane twórczością Adama Mickiewicza. W piątkowy wieczór zagrają m.in. sonety pochodzące ze zbioru „Sonety krymskie”, „Redutę Ordona”, fragmenty z „Dziadów” czy „Konrada Wallenroda” i „Liryki lozańskie”. Festiwal Apostrof zamknie wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, okrzyknięty jednym z najbardziej utalentowanych polskich muzyków – Tomasz Organek, którego zobaczymy w towarzystwie zespołu Ørganek. Zgromadzonej publiczności artyści zaprezentują utwory z dwóch, wielokrotnie nagradzanych, albumów muzycznych. O dobry nastrój uczestników zadba Teatr Improwizowany Klancyk, znany z inteligentnego humoru i ciętej riposty. Aktorzy, który już od ponad dekady grają komediowe spektakle powstające w czasie rzeczywistym, na Festiwalu Apostrof zaprezentują się w scenkach wokół festiwalowych premier. W swoim dorobku mają m.in. improwizacje do tekstów Doroty Masłowskiej, Szczepana Twardocha, Mariusza Szczygła czy muzyki Pablopavo.

Festiwalowy Klub w Ogrodzie Powszechnym

W piątek o godzinie 16 zostanie otwarta pop-upowa restauracja festiwalowa  serwująca dania, które na talerz trafią wprost z kart książek! Za desery odpowiedzialne są Małgorzata Nagat i Agata Stankiewicz – autorki książki „Dziewczyny z wypiekami” (Burda Książki). Z kolei „scenariusz” na przystawki i dania główne opracował Zygmunt Miłoszewski. Czytelnicy w przygotowanych przez niego przepisach będą mogli odnaleźć tropy i zainteresowania, jakie do tej pory serwował jedynie na łamach ostatniej książki – „Jak zawsze”. W weekend restauracja będzie czynna od 12.00 do 22.00. Z kolei żądni przygód uczestnicy wyruszą na spacery ornitologiczne z Markiem Pióro ci Mikrowyprawy z Łukaszem Długowskim. Autorzy pokazują, jak łapać oddech, znajdować przyjemność w krótkich wyprawach przyrodniczych, zachwycać się dźwiękami natury, odpoczywać. Dzięki warsztatom dzieci i rodzice poznają dziki brzeg Wisły czy tajemnice skrywane przez ptaki zamieszkujące w Parku Skaryszewskim.

Gwiazdy literatury w twoim mieście

Od poniedziałku do niedzieli czytelnicy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach w ramach organizowanego przez Empik wydarzenia  spotkają się m.in. z Swietłaną Aleksijewicz, Charliem LeDuffem, Lauren Groff, Szczepanem Twardochem, B.A. Paris, Serhijem Żadanem, Markiem Krajewskim, Łukaszem Orbitowskim, Katarzyną Grocholą, Jeanem Hatzfeldem, Magdaleną Witkiewicz, Niki Segnit, Wiktorem Jerofiejewem, Elisabeth Åsbrink, Wojciechem Tochmanem, Adamem Zagajewskim, Aretą Szpurą, Marcinem Mellerem, Michałem Rusinkiem, Vincentem V. Severskim, Ewą Winnicką, Rafałem Wosiem, Witem Szostakiem, Łukaszem Długowskim, Markiem Pióro, Robertem Ziębińskim, Adamem Ostrowskim (O.S.T.R.), Tomaszem Organkiem oraz Robertem J. Szmidtem.

Wybrane wydarzenia Apostrofu będą transmitowane na facebookowym profilu Empiku, a część z nich będzie też tłumaczona na język migowy – szczegóły na www.festiwalliteratury.pl.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

20–26 maja 2019 roku

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice

Organizator: Empik

Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, SIW Znak, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Albatros, Świat Książki, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Sonia Draga, Powergraph, Burda Książki, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Wielka Litera, Strefa Wolnosłowa

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Radio TOK FM, Polityka, Pismo, Vogue Polska, Lubimyczytac.pl, Going

Pełny program

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/400755010501040/

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa