Wino i destylaty

Ronchi San Giuseppe Ribolla Gialla

Ronchi San Giuseppe Ribolla Gialla
Ronchi San Giuseppe Ribolla Gialla
Napisał Blurppp
Ronchi San Giuseppe Ribolla Gialla

Ronchi San Giuseppe Ribolla Gialla

Kiedy wydaje mi się, że o winie już trochę wiem przychodzi sytuacja pokazująca, chłopie nie wiesz nic, weź ty się lepiej za jakąś książkę. W takiej sytuacji postawiła mnie właśnie druga z podesłanych przez Wine and You butelka z Friuli Colli Orientali. Pierwsza czyli opisana już Ronchi San Giuseppe Sauvignon powstała z jednego z najbardziej popularnych czyli i znanych szczepów. Nie można tego powiedzieć o dzisiejszej. O specyfice win z gron ribolla gialla nie wiem nic. Dzięki literaturze i internetowi poznałem troszkę teorii, w tym przeczytałem 41 innych nazw którymi się ten szczep określa. Żadna mi nic nie mówi. Za to dowiedziałem się, że  prócz północnych Włoch i sąsiedniej Słowenii, gdzie nazywane jest Rebula, coraz chętniej nasadza się go w kalifornijskiej Napa Valley.

Jak już powiedziałem nie mam w głowie typologii tego szczepu. Po prostu zdegustuje wino i nie  zastanawiając się czy jest typowe czy nie. Po prostu odpowiem na pytanie czy mi smakuje.

Podoba mi się jego kolor, jest ciemno słomkowe, ozdobione zielonkawym otokiem, ładne. W nosie kwiatowe z delikatna domieszka nuty cytrusowej. W ustach nadspodziewanie dużo ciała, nie cytrusowa, jak zapowiadał by to nos a jabłkowa owocowość i silna kwasowość. Wino jest bardzo wytrawne. W posmaku przegryziona jabłkowa pestka, z charakterystyczna goryczką. Odbiór psuje pojawiający się czasami alkohol, wino ma słuszne, jak na białe wino, 13%. Pije  je tylko lekko schłodzone, może przy silniejszym obniżeniu temperatury alkohol mniej dawał by o sobie znać.

Nie jest to wino tarasowe, na to jest zbyt zdecydowane. Warto podać je do gęstej kremowej zupy, powiedzmy z dyni. Będzie też dobrym kompanem do ryby.

Wino raczej na lato niż na zimę, choć przy odpowiednim sparowaniu może być ozdoba dobrej kolacji.

W tym miejscu zasadnym wydaje się być porównanie z kosztującym tyle samo Ronchi San Giuseppe Sauvignon. Tamto wino jest bardziej aromatyczne i chyba smaczniejsze, to niesie ze sobą inna paletę smaków i aromatów. Jest inne, tamto warto wypić choć by solo, to potrzebuje towarzystwa dobrze dobranego jedzenia.

Nazwa: Ronchi San Giuseppe Ribolla Gialla

Rocznik: 2012

Producent: : Ronchi San Giuseppe

Kraj: Włochy

Region: Wenecja Julijska

Apelacja: DOC Friuli Colli Orientali

Typ wina: spokojne

Kolor wina: białe

Smak: wytrawne

Klasyfikacja: jakościowe

Szczepy: ribolla gialla

Temp. podawania: schłodzone 8-10C

Podawać do: gęste zupy kremy, doda im świeżości. Tradycyjnie ryby.

Pojemność:0,7 l

Do kupienia w: www.wineandyou.pl i w sklepach importera: Milanówek; ul. Piasta 18a oraz

Warszawa; ul. Malczewskiego 6

Cena: 39 złotych

Ocena 0-6: 4,5

Jednym zdaniem: Raczej gastronomiczne, silnie wytrawne i nie jest to eufemizm określenia kwasior.

Wino otrzymałem od importera.

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl