Zarejestruj się jako konsultantka AVON i kupuj z rabatem

Krótko

Roma Agrawal “Jak to zbudować? Historie wyjątkowych budowli” – zapowiedź

Architektura to magiczna dziedzina. Potrzeba tworzenia piękna łączy się w niej ze zdobyczami nauk ścisłych i mnóstwem praktycznej wiedzy. Jest sztuką, której nie trzeba szukać w muzeach – można w niej zamieszkać i żyć. Autorka tej książki rozumie to doskonale.

Jeśli czytelników ciekawią takie zagadnienia, jak: 

Co spowodowało, że Krzywa Wieża w Pizie się przekrzywiła?

Jak produkuje się stal zdolną udźwignąć ciężar wieżowca?

W jaki sposób przerzuca się mosty między dwoma odległymi brzegami? Czy: jak powstaje cegła?

Ta książka odpowie na te pytania – i na wiele innych, których nie przyszłoby do głowy zadać – ani dzieciom, ani nawet dorosłym. A odpowiedzi są fascynujące! Lektura będzie podróżą dookoła świata, podczas której można poznać niesamowite budowle, dotrzeć na dno oceanów czy na orbitę okołoziemską.

Autorka w przystępny sposób wyjaśnia zawiłe inżynieryjne kwestie, przy okazji ukazując młodym czytelnikom często pomijane aspekty historii. Bo to, co i jak budowano na przestrzeni wieków, ukształtowało charakter całych cywilizacji. Warto o tym wiedzieć!

Książkę polecamy całym rodzinom – do czytania i wertowania. Nie kryjemy, że skłania do eksperymentów, możliwych do realizacji w warunkach domowych:

Słupy

Przeprowadź dwa proste eksperymenty, żeby przekonać się, jakie problemy mogą wywoływać podpory, na przykład słupy. Zwiń kartkę papieru w rulon i sklej go taśmą. Postaw rulon na stole, a na nim połóż cienką książkę. Rulon utrzyma

ciężar – tak działa dobry słup. Jeśli jednak książka będzie zbyt ciężka, papierowa rolka ulegnie zgnieceniu, a książka spadnie. To samo stanie się ze zbyt słabym słupem.

Do cięższej książki potrzeba mocniejszego podparcia. Słupy mogą się także wyginać. Zaobserwujesz to na przykładzie linijki. Jeśli umieścisz ją pionowo na stole i dociśniesz, zacznie się wyginać. Nie przesadź z siłą nacisku, jeśli nie chcesz jej złamać!

Co prawda, może to angażować i tak zapracowanych rodziców, ale efekty wspólnego poszukiwania rozwiązań architektonicznych mogą być zaskakujące dla wszystkich.

Dzięki tej książce można zrozumieć, jak powstały obiekty najdłuższe, najtrwalsze, najwyższe, a czasem… najdziwniejsze. Czyżby był to pierwszy podręcznik dla małych architektów?


O autorce:

Roma Agrawal jest dyplomowaną inżynierką o brytyjsko-amerykańsko-indyjskich korzeniach. Pracowała nad kilkoma dużymi projektami inżynieryjnymi, w tym przy londyńskim The Shard. Jest również autorką książek i działaczką na rzecz różnorodności. Często wypowiada się publicznie, popierając obecność kobiet w jej zawodzie.

Autorka: Roma Agrawal

Tytuł: “Jak to zbudować? Historie wyjątkowych budowli”

Premiera: 29 września 2021

Wydawca: Wydawnictwo Słowne

O autorze

Informacja prasowa

Tak oznaczone wpisy powstają na podstawie informacji prasowych, maja charakter informacyjny i nie zawsze reprezentują poglądy blurpppa