Krótko

Richard A. Antonius „Omnium” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Surowa polska rzeczywistość lat 50. Chwila przełomu i próba poukładania świata wedle nowych zasad. Nastoletni chłopiec udaje się w wielowymiarową wędrówkę po socjalistycznym świecie. R. A. Antonius dzieli się wspomnieniami, które wymykają się realności i zbliżają do granic fantastyki. „Omnium” najnowsza powieść autora „Czasu beboka” w księgarniach już 19 kwietnia.

Bo Omnium to najpiękniejsza bajka Wszechświata.

Kraków, lata 50. XX wieku. Trzynastoletni Adam mieszka z rodzicami w Krakowie. Jego ojciec Zenon jest aktywistą zaangażowanym w działania, które mają zapewnić mu wysoką pozycję w strukturach partyjnych. Róża, matka chłopca, zajmuje się domem oraz wychowaniem syna i z niepokojem przygląda się poczynaniom swojego męża. Wkrótce Zenon włącza się w produkcję tajemniczego leku na podniesienie wydajności o nazwie Diabol. Mimo braku dostatecznej wiedzy na temat skutków jego działania testuje lek na swoim synu.

Postrzegana oczami Adama rzeczywistość, mająca konkretne czasoprzetrzenne odniesienie, rozszerza swe granice o mistyczny i uniwersalny wymiar opowieści o sensie dobra i zła oraz wzruszającej wierze w nowy świat bez beboczych upiorów. Nastoletni bohater wyrusza z tajemniczą misją w sam środek zawiłych wydarzeń. Chłopca nadal otacza chaos, jednak za pomocą osobliwej teorii wizualizuje sobie najistotniejsze elementy Wszechświata, wierzy w istnienie harmonii i wyższego porządku. Dzięki interwencji chłopca i jego wujka rzeczywistość w magiczny sposób trafia na właściwe tory.

Po diabelskim czasie beboka nadchodzi okres wielkich przemian. Dla umęczonych budową nowego ładu bohaterów pojawia się nadzieja na normalne życie. Jednak niektórzy wciąż żyją wizją stworzenia nastojaszczego czełowieka, superiwanuszki, geniusza obozu socjalistycznego.

„Omnium” to opowieść o demonach sowieckiej ideologii, która zatruła dusze i serca zwykłych ludzi. To opowieść o najgorszych ludzkich wadach, które w sprzyjających okolicznościach mogą stać się wyznacznikami wartości. To wreszcie wspaniała epopeja o utraconej i odnalezionej miłości i zarazem realistyczna kronika wydarzeń Polski lat 50. XX wieku, o których nie wolno nam zapomnieć. Richard A. Antonius za pomocą własnej, oryginalnej i odważnej teorii estetycznej kreuje osobliwą rzeczywistość.

„Podążaj środkiem spirali światła”. Te słowa i ja wziąłem sobie do serca. Czytelniku, ruszaj w moje ślady!

Vincent V. Severski


Richard A. Antonius (Ryszard Antoniszczak) – ur. 1947 w Nowym Sączu. Artysta plastyk, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor tekstów zespołu muzycznego Zdrój Jana. Był reżyserem w Krakowskim Studiu Filmów Animowanych, gdzie zrealizował ponad 20 filmów. Stworzył bajkową postać Miki Mola, którego przygody znane są zarówno z dobranocek w telewizji, jak i z powieści dla dzieci. Jest autorem scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych. Zajmuje się także ilustracją książkową, tworzy video-art, uprawia malarstwo sztalugowe. Maluje obrazy przedstawieniowe oraz obrazy w stworzonym przez siebie stylu KREO-ART. W tym stylu prezentuje tzw. KOD ANTONIUSA, filozoficzno-artystyczną wizję mechaniki Światów Cyklicznych. Mieszka i tworzy w Szwecji i w Hiszpanii.

W 2015 r. ukazała się książka „Czas beboka”, entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i czytelników, debiutancka powieść Richarda A. Antoniusa.

Autor: Richard A. Antonius

Tytuł: „Omnium”

Data premiery: 19.04.2017 r.

Wydawnictwo: Muza SA

Liczba stron: 448

Cena: 44,90 zł

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl