Krótko

Rebecca Musser, M. Bridget Cook „Świadek w czerwieni” – zapowiedź

Napisał Blurppp

Była jedną z 67. żon człowieka, który uznany został za proroka. Żyła w poligamicznej rodzinie, zmuszona ukrywać ten fakt przed światem. Jej dzieciństwo i młodość upłynęły w nieustannym strachu. Rebecca Musser po raz pierwszy dzieli się ze światem swoją historią – opowiada o przestępstwach popełnianych w imię Boga, o nadużyciach władzy, własnej niezłomności oraz harcie ducha osób z jej najbliższego otoczenia. „Świadek w czerwieni” w księgarniach od 22 kwietnia.

Swiadek_w_czerwieni_okladka-1Kiedy miała 19 lat, Rebecca Musser została zmuszona do poślubienia 85-letniego Rulona Jeffsa, człowieka uznanego za proroka przez fundamentalistyczny odłam kościoła mormońskiego. Wkrótce Rulon poślubił jeszcze 48. kobiet. Kolejne młode żony, całkowicie podporządkowane regułom Kościoła i pewne, że urodziły się po to, by służyć mężczyznom, były przekonane, że spotyka je najwyższy zaszczyt. Po śmierci Rulona wśród wyznawców zapanował chaos. Nowy samozwańczy prorok, Warren Jeffs skrajnie wypaczył zasady rządzące wspólnotą i pozbawił jej członków poczucia bezpieczeństwa. Okazał się także dewiantem seksualnym, zmuszającym dziewczynki do współżycia w imię praktyk religijnych. Kiedy zaczął nękać Rebeccę, by zmusić ją do ponownego małżeństwa, ona, nie mogąc zgodzić się na kolejne nadużycia, zaryzykowała ucieczkę ze wspólnoty. Rozpoczęcie nowego życia z dala od środowiska, w którym wyrosła, okazało się trudniejsze, niż przypuszczała. Świadoma, że we wspólnocie, którą opuściła, dalej praktykuje się zmuszanie nastolatek do poligamicznych małżeństw, Rebecca postanowiła wypowiedzieć wojnę Kościołowi FLDS. Tak rozpoczęła się sądowa batalia, w której stawką było życie i szczęście wielu kobiet pozbawionych możliwości decydowania o sobie.

Opowieść Musser to kompleksowe studium psychiki osoby zniewolonej przez sektę. Czytelnik zostaje wprowadzony w tajniki życia we wspólnocie Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, będącej skrajnym odłamem kościoła mormońskiego. Wstrząsające sceny przedstawione zostały z perspektywy osoby, dla której strach, wymuszenia i gwałty stanowiły jedyną możliwą codzienność. Historia Musser to również opis walki o powrót do normalnego życia, które po latach spędzonych w izolacji wydaje się nieosiągalne. „Świadek w czerwieni” to również opis zasad funkcjonowania wpływowych organizacji religijnych, które uciekają się do manipulacji, kłamstw i gróźb, by chronić swoje interesy.

Musser skupiła się na ukazaniu przebytej przez siebie drogi – od młodej skrzywdzonej dziewczyny, która przede wszystkim pragnie dla siebie lepszego życia, do dojrzałej kobiety, świadomej manipulacji, jakim zostają poddane jej krewne i koleżanki w sekcie. Autorka wypowiedziała wojnę swojej dawnej „rodzinie”, za cel stawiając sobie przeciwdziałanie dalszym zbrodniom popełnianym w imię Boga.

Rebecca Musser – wygłasza wykłady na temat ucisku, jakiemu poddawane są współcześnie kobiety; jest założycielką organizacji Claim Red. Mieszka z rodziną w stanie Idaho.


 

Źródło: materiały wydawcy

O autorze

Blurppp

Irek "blurppp" Wis - miłośnik opowieści ukrytych pomiędzy okładkami albo na dnie butelki z winem. Kiedy mogę i mam za co podróżuje. Od urodzenia jestem dyslektykiem.
Mieszkam, pracuję i pisze w Krakowie, ale sądząc po temperamencie i zamiłowaniu do tamtejszego stylu życia i kuchni powinienem przeprowadzić się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego.
Zawsze możesz do mnie napisać na blurppp@interia.pl